Sarkoidóza: Co ji způsobuje, jaké jsou příznaky a její léčba
Sarkoidóza je zánětlivé onemocnění, při kterém se v různých tělesných orgánech vytvářejí granulomy (shluky zánětlivých buněk), které způsobují zánět orgánů a způsobují malé červené skvrny zduřelé tkáně. Sarkoidóza může být vyvolána reakcí imunitního systému vašeho těla na cizorodé látky, jako jsou viry, bakterie nebo chemické látky.
Ačkoli toto onemocnění může postihnout jakýkoliv orgán ve vašem těle, je pravděpodobnější, že postihne některé orgány více než jiné. Obvykle začíná v plicích, kůži a/nebo lymfatických uzlinách (zejména v lymfatických uzlinách na hrudi). Onemocnění také často postihuje oči a játra. Ačkoli je to méně časté, sarkoidóza může postihnout srdce a mozek, což vede k závažným komplikacím.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czAčkoli sarkoidóza postihuje lidi všech věkových kategorií a ras, častěji se vyskytuje u žen než u mužů. Nejčastěji se však vyskytuje u Afroameričanů a lidí severoevropského původu. Příčina je poměrně neznámá, ale odborníci se domnívají, že velkou roli při vzniku tohoto onemocnění mohou hrát geny a imunitní systém. Léčba závisí na příznacích a konkrétních orgánech, které jsou postiženy.
Co způsobuje sarkoidózu?
Přesná příčina sarkoidózy není zcela objasněna a na vzniku onemocnění se může podílet více faktorů. Riziko vzniku onemocnění však může zvyšovat pohlaví, rasa a genetika.
Někteří odborníci se domnívají, že sarkoidóza vzniká, když imunitní systém reaguje na spouštěcí faktor, jako jsou viry, bakterie, prach nebo chemické látky. U sarkoidózy může hrát roli také genetika. Vědci předpokládají, že sarkoidóza vzniká, pokud máte určitý gen nebo geny, které zvyšují riziko onemocnění, a pokud jste vystaveni škodlivé látce, která spouští váš imunitní systém. Dokonce i lidé s rodinnou anamnézou sarkoidózy mohou mít výrazně vyšší riziko vzniku onemocnění.
Za normálních podmínek funguje náš imunitní systém velmi zajímavým způsobem. Imunitní systém chrání tělo před cizorodými nebo škodlivými látkami a produkuje speciální buňky na ochranu orgánů, které jsou v ohrožení. Tyto buňky zase produkují chemické látky, které verbují další buňky, aby škodlivou látku izolovaly a zničily.
Tento proces způsobuje zánět a po zničení škodlivé látky buňky i zánět ustoupí. U lidí se sarkoidózou však zánět zůstává a buňky imunitního systému se shlukují a vytvářejí v různých orgánech těla hrudky zvané granulomy.
Příznaky a symptomy sarkoidózy
U některých lidí se sarkoidózou se nemusí projevovat žádné viditelné příznaky. Příznaky se mohou lišit v závislosti na části těla postižené tímto onemocněním. Ačkoli se může vyskytnout v jakémkoliv orgánu, obvykle postihuje plíce. Příznaky lze rozdělit na obecné příznaky, plicní příznaky, kožní příznaky, oční příznaky a příznaky nervového systému.
1. Obecné příznaky
Sucho v ústech
Únava
Horečka
Úbytek hmotnosti
Krvácení z nosu
Bolest kloubů
Otoky břicha
2. Plicní příznaky
Dýchavičnost
Suchý kašel
Sípání
Bolest na hrudi v oblasti hrudní kosti
3. Kožní příznaky
Vyrážky
Vředy
Zvednuté jizvy
Vypadávání vlasů
4. Oční příznaky
Bolest očí
Suché oči
Výtok z očí
Svědění očí
Ztráta zraku
Pocit pálení v očích
5. Příznaky nervového systému
Ztráta sluchu
Záchvaty
Bolesti hlavy
Jaké jsou možnosti léčby sarkoidózy?
Sarkoidózu bohužel nelze vyléčit. A ne všechny případy sarkoidózy vyžadují léčbu, protože většina příznaků se obvykle zlepší i bez léčby. Pokud je zánět závažný, může vám lékař předepsat léky, jako jsou kortikosteroidy nebo imunosupresiva, které mohou pomoci snížit zánět.
Nutnost léčby, délka trvání léčby a typ požadované léčby závisí na příznacích a symptomech, na orgánech, které jsou postiženy, a na zdravotním stavu těchto orgánů. Často může být k léčbě onemocnění předepsána lokální léčba a/nebo léky. Někdy, pokud sarkoidóza postihuje orgány, jako jsou oči, srdce nebo mozek, je léčba nutná, i když nemáte žádné příznaky. Mezi hlavní účely léčby patří:
Zmírnění příznaků
Zlepšení funkce orgánů
Kontrola zánětu a zmenšení velikosti granulomů
Prevence plicní fibrózy (zjizvení plic, pokud jsou vaše plíce postiženy)
Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Heart, Lung, and Blood Institute , National Institutes of Health News In Health