Různé typy průjmu které byste měli znát, příznaky a léčba
Průjem je poměrně časté onemocnění, které přichází a odchází až příliš často a zanechává nás vyčerpané a bez energie. Je to nepříjemné a trapné, pokud jste kdekoliv jinde než doma, kvůli častým návštěvám toalety. Průjem bychom však neměli přehlížet ani ho brát na lehkou váhu. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí u dětí do 5 let. Pro účinnou léčbu by mohlo pomoci znát různé druhy průjmu.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czObecná klasifikace průjmu
Podle toho, jak dlouho stav trvá, lze průjem klasifikovat následovně:
Akutní průjem: Frekvence a konzistence stolice, která trvá méně než dva týdny.
Chronický průjem: Akutní průjem, který trvá déle než dva týdny a je spojen s bolestí břicha.
Další obecná klasifikace průjmu je založena na jeho příčině.
Infekční průjem: Příčinou je parazit, virus nebo bakterie a může se šířit z člověka na člověka.
Neinfekční průjem: Příčinou jsou toxiny (otrava jídlem), chronické zdravotní potíže nebo léky, jako jsou antibiotika.
Toto je pouze obecný způsob klasifikace průjmu. Podle klinické klasifikace lze průjmy rozdělit na 5 různých typů.
Klinická klasifikace průjmu
Ačkoli průjem lze obecně definovat jako řídkou stolici, každý typ může hodně vypovídat o vašem zdravotním stavu. Klinicky lze průjem rozdělit na 4 různé typy.
1. Osmotický průjem
K osmotickému průjmu dochází, když se potrava přijatá ústy nevstřebává správně v tenkém střevě, což vede k malabsorpci. V takovém případě dochází k nasávání vody do střev, což má za následek vodnatou stolici.
Příčiny
Následují některé z možných příčin osmotického průjmu:
Nesnášenlivost laktózy
Malabsorpce tuků
Dumping syndrom po operaci žaludku
Některé léky
Léčba
Osmotický průjem obvykle ustoupí, když přestanete jíst potraviny, které průjem způsobily. Následující kroky pomohou zmírnit osmotický průjem.
Vyhněte se konzumaci všech druhů sladkých výrobků, včetně sladidel, i když jsou označeny jako bez cukru, alespoň po dobu 3-4 dnů.
Vyhněte se konzumaci ovoce s vysokým obsahem fruktózy, jako jsou jablka, hrušky, mango, třešně a melouny.
Na několik dní se vzdejte mléka a mléčných výrobků. Pokud trpíte nesnášenlivostí laktózy, vyhněte se jim úplně.
2. Sekreční průjem
Sekreční průjem vzniká při nadměrném vylučování vody a solí ve střevě. Ve většině případů se tento typ průjmu nevyřeší během 2-3 denního půstu nebo vyloučením podezřelé potraviny, o které se předpokládalo, že ho způsobuje.
Příčiny
Mezi příčiny sekrečního průjmu patří následující:
Bakteriální toxiny (Clostridium difficile, E. coli)
Kofein
Viry
Zvýšené množství žlučových kyselin
Léčba
Tento typ průjmu vyžaduje lékařskou péči, a proto by měl být léčen zdravotnickým personálem. K obnovení rovnováhy elektrolytů a prevenci dehydratace lze použít perorální rehydratační soli (ORS). Použijte je však až po konzultaci s lékařem.
3. Exsudativní průjem
Exsudativní průjem je závažnější forma průjmu, která je spojena s poškozením způsobeným v důsledku poškození střevní sliznice. Při tomto typu průjmu dochází k uvolňování hlenu, krve a plazmatických bílkovin z buněk v důsledku střevního poškození nebo zánětu.
Příčiny
Tento typ průjmu je spojen se zdravotními stavy, jako je ulcerózní kolitida, Crohnova choroba nebo jiné zánětlivé onemocnění střev.
Léčba
Exsudativní průjem vyžaduje okamžité lékařské ošetření – doma se nedá nic moc dělat. Pití velkého množství vody však může pomoci snížit následky dehydratace.
4. Paradoxní průjem
Paradoxní průjem je komplikovaná forma průjmu, která může být považována za falešný příznak průjmu. Při tomto onemocnění proudí tekutá stolice kolem tvrdé stolice, která je stále uvnitř konečníku.
Příčiny
Paradoxní průjem, známý také jako impakce stolice, se objevuje, když má jedinec chronickou zácpu.
Léčba
Chcete-li léčit paradoxní průjem, vyhledejte co nejdříve lékaře. Pomoci by mohla konzumace ovoce a zeleniny bohatých na vlákninu, protože zmírňují zácpu. Pomůže také pití vody a dalších čerstvých tekutin, jako jsou čiré polévky a ovocné a zeleninové šťávy.
Kromě těchto 4 typů průjmu existuje ještě jeden stav, který se nazývá pseudoprůjem. Je známý také jako hyperdefekce a způsobuje, že jedinec vyprazdňuje stolici více než 3krát denně, přičemž běžná denní hmotnost stolice je nižší než 300 g. Tento stav je spojován se syndromem dráždivého tračníku, hypertyreózou a anorektálními poruchami, jako je proktitida.
Průjem není vždy způsoben potravou nebo škodlivými mikroorganismy. Tento stav může způsobit také extrémní stres a úzkost. Chcete-li průjmu předcházet, jezte zdravě, pijte hodně čisté vody, pravidelně cvičte a přijměte opatření ke zvládání stresu.