Rakovina prsu: Příznaky a faktory které musí ženy zvážit
V České republice je každoročně diagnostikována rakovina prsu přibližně u 7 000 žen, tedy u téměř každé osmé. Po rakovině kůže se jedná o druhou nejčastější rakovinu. Vzhledem k tomu, že je toto onemocnění tak časté a čísla jsou alarmující, je dobré vědět, jak mu můžete předcházet a jak ho odhalit v počátečních stádiích, aby mohla být poskytnuta vhodná diagnóza a léčba. Zde je několik důležitých aspektů, které je třeba zvážit a na které je třeba si dát pozor.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Rakovina prsu může mít mnoho podob
Rakovina prsu není jen jedno onemocnění. Ve skutečnosti může být rakovina prsu několika možných forem a může se vyvinout v různých částech prsu. U různých žen se značně liší a může být diagnostikována v různých stadiích. Dokonce i rychlost, jakou rakovina roste, se nesmírně liší a některé druhy rakoviny mohou být agresivnější než jiné.
Vzhledem k těmto obrovským rozdílům závisí léčba rakoviny prsu na mnoha faktorech a obvykle je individuální. Neexistuje tedy žádná společná léčba, která by fungovala u všech žen. Váš lékař diagnostikuje závažnost onemocnění a na základě posouzení poskytne vhodnou léčbu.
2. Rakovina prsu není vždy dědičná
Mnoho žen se domnívá, že rakovinou prsu mohou onemocnět pouze v případě, že je u některého z blízkých členů jejich rodiny diagnostikována. Jedná se o rozšířený mýtus a pouze 5-10 % případů rakoviny prsu je připisováno vysoce rizikové dědičné genetické mutaci, jako je BRCA1 nebo BRCA2.
V 90 procentech případů tedy vzniká většinou v důsledku kombinace rizikových faktorů, z nichž některé lze ovlivnit a některé nikoli. Rakovina prsu není vždy geneticky podmíněná a jen velmi málo případů je dědičných. Pokud však máte v rodině někoho, u koho byla rakovina prsu diagnostikována, poraďte se s lékařem, aby posoudil riziko, než budete dělat ukvapené závěry.
3. Je důležité vědět, jak vaše prsa vypadají a jak se cítí
Každá žena musí mít ve zvyku si v pravidelných intervalech prohlížet svá prsa a pátrat po jakýchkoli abnormalitách nebo neobvyklých výrůstcích. Mezi běžné příznaky a symptomy, na které je třeba dávat pozor, patří např.
Jakákoli změna velikosti nebo tvaru jednoho nebo obou prsů
Bulka nebo oblast zhrublé tkáně v jednom z prsů
Přetrvávající bolest v podpaží nebo v prsu
Změny struktury kůže, jako je například zvrásnění nebo dolíček na kůži prsu
Zarudnutí nebo vyrážka, zejména v okolí bradavek
Jakýkoli abnormální otok v podpaží nebo kolem klíční kosti
Výtok z jedné z bradavek
Toto samovyšetření je prvním krokem k prevenci nebo léčbě rakoviny prsu. Nechte svého lékaře zkontrolovat a posoudit všechny tyto neobvyklé příznaky.
4. Bulka nemusí vždy znamenat rakovinu
Bulka v prsu je často nejsnáze identifikovatelným a uznávaným příznakem rakoviny prsu. Odborníci však tvrdí, že téměř v 90 procentech případů se ukáže, že jde o něco nezhoubného nebo nenádorového. Pravděpodobnost, že se jedná o rakovinu, je poměrně nízká.
Ve většině případů se příznaky, jako je bulka, mohou objevit kvůli běžným změnám v prsu nebo nezhoubnému onemocnění prsu. Pokud si však bulky všimnete, je vždy nejlepší poradit se s lékařem, aby zjistil skutečnou příčinu.
5. Screening prsu zachraňuje život
Mamografie je nejrozšířenější screeningovou metodou. Podle výzkumů screening rakoviny prsu každoročně zabrání úmrtí tisíců žen v důsledku tohoto onemocnění. Vzhledem k tomu, že rakovina prsu se častěji vyskytuje u žen starších 50 let, musí se tyto ženy nechat v pravidelných intervalech preventivně vyšetřit.
Mnohé studie prokázaly, že u žen ve věku 40 až 74 let je screening pomocí mamografie spojen s 15-20 % relativním snížením úmrtnosti na rakovinu prsu. Screening rakoviny prsu je však důležitý pro všechny ženy, které si všimnou jakýchkoli abnormalit v prsou, a nejen pro ženy po padesátce.
6. Zásadní roli hraje životní styl
Ukazuje se, že v prevenci rakoviny prsu hraje důležitou roli úprava životního stylu. Strava, pravidelný pohyb, kouření, užívání alkoholu a užívání vitamínů a minerálů jsou vlivné faktory, které ovlivňují riziko vzniku rakoviny prsu u žen.
Změna životního stylu v kombinaci s vhodnými a včasnými screeningovými testy jsou dva nejzásadnější faktory, které přispívají ke snížení výskytu rakoviny prsu a také k včasné diagnostice a léčbě rakoviny prsu.
Osvojení si zdravějšího životního stylu prospívá nejen ženám, které jsou rakovinou prsu ohroženy, ale pomáhá i ženám, u nichž bylo toto onemocnění diagnostikováno. Změna životního stylu je účinná i u žen, které přežily rakovinu prsu, aby se zabránilo jejímu opakování.
7. Na hustotě prsou záleží
Zvýšená hustota prsu je spojena s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu. Prsa jsou považována za hustá, pokud obsahují méně tuku a více pojivové a žlázové tkáně. Ačkoli jsou tyto znaky častější v prsou mladších žen, lze je zaznamenat i u některých starších žen, které podstupují kombinovanou hormonální léčbu.
Hustá prsa mají šestinásobnou pravděpodobnost vzniku rakoviny a je obtížnější je odhalit pomocí mamografu. Digitální mamografie pomáhá lépe odhalit rakovinu u žen s hustými prsy, protože poskytuje jemně vyladěné snímky, díky nimž jsou drobné abnormality lépe viditelné. Dokonce i ultrazvuk nebo magnetická rezonance mohou posílit nálezy získané z mamografu.