Rakovina dutiny ústní: Příčiny, příznaky a možnosti léčby
Lékaři a vědci považují rakovinu ústní dutiny za obzvláště nebezpečnou, protože tato specifická forma rakoviny je spojena s neobvykle vysokým rizikem vzniku dalších nádorových onemocnění. Studie ukazují, že u lidí, kteří přežijí rakovinu dutiny ústní, je 20krát vyšší pravděpodobnost vzniku druhého nádorového onemocnění!
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je to rakovina ústní dutiny?
Rakovina ústní dutiny a orofaryngu vzniká, když se v ústech a/nebo v krku vytvoří rakovinné, zhoubné buňky. Většina těchto rakovin začíná v dlaždicových buňkách, které se nacházejí ve výstelce ústní dutiny. Proto se rakovina dutiny ústní označuje také jako dlaždicobuněčný karcinom. Rakovina dutiny ústní může vzniknout v kterékoli tkáni, která se nachází v dutině ústní, včetně jazyka, dásní, sliznice tváří, horní části úst, oblasti pod jazykem a také v oblasti za zuby moudrosti.
Fakta o rakovině ústní dutiny
Rakovina dutiny ústní je šestým nejčastějším nádorovým onemocněním na světě.
Podle Světové zdravotnické organizace je výskyt rakoviny dutiny ústní a orofaryngu častější v rozvojových zemích než v zemích rozvinutých.
V průměru se přibližně 57 % pacientů s diagnostikovanou rakovinou dutiny ústní dožije více než 5 let.
Rakovina dutiny ústní se v drtivé většině případů vyskytuje častěji u mužů než u žen, přičemž pravděpodobnost postižení mužů je dvakrát vyšší.
Rizikové faktory rakoviny ústní dutiny
Ačkoli rakovinou dutiny ústní může onemocnět kdokoli, u lidí, kteří splňují následující podmínky, je pravděpodobnost vzniku této formy rakoviny vyšší.
Muži starší 40 let
Nadměrná konzumace alkoholu
Pravidelné užívání tabákových výrobků
Infekce lidským papiloma virem (HPV)
Výskyt rakoviny hlavy/krku v rodině
Zajímavé je, že ti, kteří užívají alkohol i tabák, mají 15krát vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny dutiny ústní než ti, kteří užívají jen jedno nebo druhé.
Za rizikové faktory vzniku rakoviny rtu se považuje také pravidelné používání solária a dlouhodobé vystavování se slunečnímu záření.
Příznaky rakoviny ústní dutiny, na které je třeba dávat pozor
Rakovina ústní dutiny se bohužel ve svých raných stadiích neprojevuje žádnými snadno rozpoznatelnými příznaky. V důsledku toho může rakovina růst a šířit se měsíce nebo dokonce roky, aniž by si to většina lidí uvědomila. Přesto je při každoročních preventivních prohlídkách a měsíčních samovyšetřeních pravděpodobnost zachycení časných příznaků rakoviny dutiny ústní poměrně vysoká.
Na co byste se tedy měli zaměřit? Podle Světové zdravotnické organizace, Národního institutu zdraví a Asociace ústních a čelistních chirurgů jsou možnými příznaky rakoviny dutiny ústní následující:
Vředy v ústech nebo na obličeji či krku, které se nezhojily během 2 týdnů
Časté krvácení v ústech
Necitlivost nebo částečná ztráta citu v ústech nebo na obličeji či krku
Rány, boule nebo otoky uvnitř úst nebo na rtech
Tmavé, červené nebo bílé skvrny uvnitř úst
Uvolněné zuby
Bolest při polykání
Bolesti uší
Ztluštění dásní nebo rtů
Náhlá změna hlasu
Otok čelisti
Diagnostika rakoviny ústní dutiny
Pokud se u vás objeví některý z příznaků spojených s rakovinou ústní dutiny, je důležité o tom informovat svého lékaře. Váš lékař (nebo specialista na rakovinu dutiny ústní) může k odhalení a diagnostice rakoviny dutiny ústní použít řadu metod.
Je běžné, že váš lékař začne fyzikálním vyšetřením a poté nařídí diagnostické testy, aby potvrdil nebo vyloučil rakovinu ústní dutiny. Během fyzikálního vyšetření lékař prohlédnutím a prohmatáním vnitřku úst zkontroluje, zda se v ústní dutině nevyskytují nějaké abnormality. Rovněž prohmatá zduřelé lymfatické uzliny na obou stranách krku.
Pokud budou zjištěny nějaké abnormality, může lékař nařídit biopsii, endoskopii nebo exfoliativní cytologii, při které se odeberou vzorky buněk nebo tkáně z vašeho rtu nebo dutiny ústní a poté se vyšetří pod mikroskopem.
Váš lékař může také nařídit vyšetření magnetickou rezonancí nebo počítačovou tomografií, aby pořídil podrobné snímky vaší ústní dutiny.
Možnosti léčby rakoviny ústní dutiny
Stejně jako u všech forem rakoviny je při léčbě rakoviny ústní dutiny klíčové včasné odhalení. Pokud je rakovina ústní dutiny zachycena dostatečně brzy, je léčba snazší a účinnější a dlouhodobá prognóza je mnohem lepší.
Historicky je úmrtnost spojená s rakovinou dutiny ústní vysoká, a to ne proto, že by se tato rakovina obtížně léčila, ale proto, že je diagnostikována příliš pozdě.
Takže opět platí, že tyto pravidelné screeningové prohlídky a samovyšetření jsou velmi důležité, zejména pokud máte některý z rizikových faktorů spojených s rakovinou dutiny ústní. U většiny pacientů, u nichž je rakovina dutiny ústní diagnostikována v raném stadiu, je vysoká pravděpodobnost vyléčení, přičemž míra vyléčení se pohybuje mezi 90-100 %.
Prognóza a léčba rakoviny dutiny ústní obvykle závisí na určitých faktorech, včetně stadia rakoviny dutiny ústní, lokalizace rakoviny dutiny ústní a toho, zda se rakovina rozšířila do cév.
Pacienti s rakovinou úst mají k dispozici několik typů léčby. Mezi dvě nejstandardnější formy léčby patří chirurgický zákrok a radioterapie, ale v rámci klinických studií se při léčbě rakoviny dutiny ústní testuje také účinnost chemoterapie, hypertermoterapie a hyperfrakcionované radioterapie.
1. Chirurgie
Chirurgičtí onkologové rutinně provádějí chirurgické zákroky k odstranění rakovinných výrůstků z ústní dutiny. Mezi chirurgické zákroky mohou patřit např:
Široká lokální excize: Při tomto typu operace chirurg odstraní rakovinnou tkáň i část okolní zdravé tkáně.
Disekce krku: Tato operace zahrnuje odstranění lymfatických uzlin a dalších tkání z krku. Tento zákrok je obvykle nutný, pokud se rakovina rozšířila mimo dutinu ústní.
Po odstranění rakovinného bujení vás může chirurg odeslat k plastickému chirurgovi, který pak může použít kožní štěpy, zubní implantáty nebo jiné pomůcky k opravě místa řezu. Kromě toho vás může chirurg v závislosti na vašich specifických zdravotních potřebách doporučit také k logopedovi, dietologovi, psychologovi a rehabilitačnímu specialistovi.
2. Radiační terapie
Při léčbě rakoviny ústní dutiny se často používá také radioterapie. Při radioterapii se používají vysokoenergetické rentgenové paprsky, které ničí rakovinné buňky a/nebo potlačují jejich růst. U malých rakovinných výrůstků může být radioterapie dostačující. U větších rakovinných nádorů může být radioterapie použita po chirurgickém zákroku. Radioterapie může být použita také při léčbě rakoviny dutiny ústní v pokročilých stadiích, kdy se řeší bolest, krvácení a potíže se žvýkáním nebo polykáním.
V klinických studiích se pro léčbu rakoviny dutiny ústní testuje také hyperfrakcionovaná radioterapie. Při této formě léčby je celkové množství záření rozděleno do menších dávek a podává se několikrát denně.
3. Terapie hypertermií
Vědci se při léčbě rakoviny ústní dutiny zabývají také léčbou hypertermií. Při této léčbě se tělesná tkáň zahřívá nad normální tělesnou teplotu, aby se rakovinné buňky zahubily nebo aby byly vnímavější k účinkům ozařování a léků.
4. Doplňková a alternativní léčba
Alternativní léčba a doplňkové terapie sice nemusí pomoci při skutečném vyléčení rakoviny ústní dutiny, mohou však pomoci zmírnit některé příznaky spojené s rakovinou dutiny ústní a související léčbou.
Akupunktura může pomoci zvládnout bolest, nevolnost a zvracení.
Masážní terapie může pomoci při duševní a fyzické relaxaci a zmírnit úzkost a únavu.
Jóga může pomoci řešit problémy se stresem a spánkem.
Pravidelné vyšetření ústní dutiny pro včasné odhalení
Pravidelný screening rakoviny ústní dutiny je zásadní. Požádejte svého lékaře nebo zubního lékaře, aby vám jednou ročně provedl vyšetření ústní dutiny a zjistil možné příznaky rakoviny ústní dutiny, zejména pokud máte některý z výše uvedených rizikových faktorů.
Kromě tohoto každoročního vyšetření doporučují lékaři provádět samovyšetření rakoviny ústní dutiny každý měsíc nebo každých několik měsíců. Stačí vám k tomu zrcadlo a dobře osvětlený prostor, například koupelna.
Začněte tím, že si prohlédnete a prohmatáte okolí dásní a vnitřek rtů.
Prohlédněte si také horní část úst.
Přejeďte prsty po vnitřní straně tváří a nahmatejte/vyhledejte případné hrbolky nebo bulky.
Vyplázněte jazyk a hledejte anomálie v barvě a struktuře.
Na obou stranách krku a podél dolní čelisti si prohmatejte případné bulky.