Protizánětlivé potraviny na léčbu autoimunitních onemocnění
V dnešní době je „zánět“ hlavním módním slovem. Zdá se, že každý se snaží proti němu bojovat – ale proč? No, pokud máte autoimunitní onemocnění, zánět je proces, který stojí za problematickými příznaky. Konzumace protizánětlivých potravin udrží situaci pod kontrolou.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je autoimunitní onemocnění?
Imunitní systém chrání tělo tím, že útočí na viry, bakterie a další škodlivé patogeny. Tím udržuje infekce a nemoci na uzdě. Autoimunitní onemocnění však způsobuje, že se imunitní systém omylem zaměří na své tělo a poškodí zcela zdravé tkáně a buňky.
Příznaky se projevují v podobě zánětu. Obvyklými příznaky jsou zarudnutí, horkost, bolest a otok, ale specifika závisí na postižené části těla. Většina autoimunitních onemocnění působí ve více než jedné oblasti. Mezi příklady autoimunitního onemocnění patří např:
Autoimunitní hepatitida
Diabetes 1. typu
Revmatoidní artritida
Lupénka
Gravesova choroba
Vitiligo
Zánětlivé střevní nemoci
Autoimunitní onemocnění nelze vyléčit, ale správná životospráva zabrání jejich propuknutí. Začněte tím, že se zaměříte na stravu a budete jíst potraviny, které bojují proti zánětu.
Potraviny se silnými protizánětlivými vlastnostmi
1. Avokádo
Existuje důvod, proč je avokádo v módě. Půlka avokáda nabízí 6,7 gramu protizánětlivých mononenasycených mastných kyselin. Obsahuje také antioxidanty, jako jsou vitamíny A, C a E, spolu s hořčíkem, vlákninou a draslíkem. Avokádo je také všestranné a chutné! Můžete si ho namazat na toast, přidat do salátů nebo si z něj připravit čerstvé guacamole.
I avokádový olej bojuje proti zánětům. Například Nadace pro artritidu doporučuje avokádový olej pro jeho protizánětlivé účinky. Používejte ho při vaření nebo i jako lehký dresink.
2. Tučné ryby
Tučné ryby jsou jedním z nejzdravějších zdrojů bílkovin. Jsou plné omega-3 tuků, což je typ protizánětlivě působící polynenasycené mastné kyseliny. Mezi chutné příklady patří losos, tuňák a pstruh. Tyto výživné tuky nabízejí také korýši, jako jsou krabi a ústřice.
Konzumace tučných ryb totiž snižuje hladinu C-reaktivního proteinu v séru, biomarkeru zánětu. Kromě toho bylo prokázáno, že dlouhodobý příjem ryb zabraňuje vzniku revmatoidní artritidy a zmírňuje její příznaky.
Přidejte je do salátu, abyste získali objemnější zeleninu. Chcete-li ještě více potlačit zánět, ochuťte tučné ryby kořením a bylinkami namísto soli.
3. Ořechy
Když máte chuť na křupavou svačinku, sáhněte po oříšcích. Získáte tak štědrou dávku protizánětlivých živin, jako je hořčík, vláknina a nenasycené mastné kyseliny. Na oplátku se sníží zánětlivé markery, jako je C-reaktivní protein a interleukin-6 v séru.
Díky velkému množství druhů ořechů si každý najde něco pro sebe. Kešu, mandle a arašídy jsou chutnou volbou. Jen nezapomeňte kupovat nesolené ořechy, abyste se vyhnuli přidanému sodíku.
4. Zelený čaj
Zelený čaj je známý pro své antioxidační rostlinné chemické látky zvané katechiny. Tím však jeho přínosy nekončí! Katechiny mají také protizánětlivé vlastnosti, což z něj dělá úžasný nápoj při autoimunitních onemocněních. Černý čaj také obsahuje určité množství katechinů, ale ne tolik. Čaj si můžete vychutnat buď horký, nebo studený. Šálek vychlazeného čaje můžete dokonce přidat do osvěžujícího smoothie.
5. Vejce
Stejně jako losos poskytují vejce vysoce kvalitní bílkoviny, ale nezapomeňte sníst celé vejce. Žloutek je plný protizánětlivého luteinu a zeaxantinu, dvou živin příbuzných vitamínu A. K boji proti zánětům přispějí i nenasycené lipidy.
Vejce si můžete vychutnat na nespočet způsobů, od míchaných až po vařená. Zkuste smíchat rozmačkané avokádo s vajíčkem uvařeným natvrdo a připravit si tak lahodný protizánětlivý sendvič.
Když už jste u toho, vyhněte se konzumaci prozánětlivých potravin. Je to to nejlepší, co můžete udělat v případě autoimunitního onemocnění. Největšími pachateli jsou červené maso, rafinované škroby a přidané cukry.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing