Protizánětlivé léky mohou způsobit více škody než užitku

Možná jste už slyšeli termín zánět v mnoha souvislostech. Většinou je vnímán jako něco, co je třeba zastavit. A obvykle to souvisí se změnou životního stylu a stravy. Je to proces, který úzce souvisí s nemocemi, jako je cukrovka a rakovina. Než začneme hovořit o protizánětlivých lécích, pochopme, proč se tyto léky předepisují.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co je zánět a proč ho musíme zastavit?

Náš imunitní systém je navržen tak, aby zabránil vetřelcům proniknout do našeho těla a škodit mu. To způsobuje proces zvaný zánět. Můžete ho vidět v akci, když dostanete infekci v krku a ten vám začne otékat a pobolívat. To se vaše tělo snaží zbavit napadající infekce. Zánět je skvělý pro obranyschopnost našeho těla, ale problém nastává, když se vyskytuje příliš často. Tehdy může vést k takovým onemocněním, jako je rakovina, cukrovka a Alzheimerova choroba.

Naše tělo potřebuje kortikosteroidy, které pomáhají předcházet zánětu. Nyní však lékařští odborníci vytvořili umělou verzi těchto hormonů, která pomáhá zánětu předcházet. Většinou jsou k dispozici ve formě perorálních tablet. Mezi příklady patří prednison, kortizon a hydrokortizon. I když jsou účinné, mnozí si stěžují na zvláštní vedlejší účinky, které se ve vzácných případech mění v závažné. V některých případech mohou být dokonce smrtelné.

Rizika perorálních kortikosteroidů

U těch, kteří užívají perorální kortikosteroidy, byly hlášeny následující nežádoucí účinky.

Zvýšený oční tlak (glaukom).
Zadržování tekutin, které často způsobuje otoky dolních končetin.
Hypertenze.
Problémy s náladou, pamětí, chováním a další psychické dopady.
Přibývání na váze s ukládáním tuku v oblasti břicha, obličeje a zadní části krku.

Mezi další závažnější účinky patří odumírání kostní tkáně, což znamená, že se nakonec zastaví průtok krve do kosti. Říká se tomu avaskulární nekróza. To může vést ke kolapsu kosti. Dalším závažným, ale vzácným nežádoucím účinkem je nákaza virem varicella zoster, který u lidí způsobuje typ oparu. V některých případech může být smrtelný.

Tyto léky nepříznivě ovlivňují naši imunitu ve snaze snížit zánět. Tím se stáváme zranitelní vůči infekcím. Studie ukazují, že osoby trpící průduškovým astmatem, kterým byly podávány perorální kortikosteroidy, vykazovaly potlačenou imunitu. Díky tomu byli náchylnější k bakteriálním a virovým infekcím.

Jak snížit riziko způsobené kortikosteroidy

Snižte dávkování

Zeptejte se svého lékaře, zda byste mohli tyto léky užívat přerušovaně v co nejnižších dávkách. Například je užívat každý druhý den namísto denně.

Přejděte na jiné než perorální formy

Používání něčeho takového, jako je inhalace při astmatu, zajišťuje, že se léky dostanou přímo do vašich plic, a neovlivňují přitom jiné části těla.

Vybírejte si zdravé produkty

Abyste minimalizovali nežádoucí účinky, snažte se jíst zdravě a mít dostatek fyzické aktivity, abyste si udrželi zdravou váhu a posílili svaly a kosti.

Potraviny, které způsobují záněty

Jednoduché sacharidy

Bylo prokázáno, že sacharidy, jako je bílý chléb a pečivo, způsobují zánět. I když to bude mít určitě zdravotní přínos, někteří doporučují lepek zcela vyřadit. Logika spočívá v tom, že můžete být citliví na lepek, aniž byste si to uvědomovali, a proto vaše tělo prodělává záněty.

Smažené potraviny

Většina smažených potravin zvyšuje aktivitu volných radikálů v těle. Volné radikály jsou látky, které způsobují a podporují záněty.

Cukr

Je známo, že cukr zvyšuje zánět. Proto se ujistěte, že jste vyřadili limonády, slazené nápoje i zpracované sladké pochutiny. Vyhnout se cukru může být obtížné, proto se ujistěte, že ho rozpoznáte ve všech jeho formách, zejména na etiketách potravin, které uvádějí informace o výživových hodnotách. Většina slov končících na „-óza“, jako je fruktóza, dextróza, maltóza atd., je určitou formou cukru. Držte se od nich co nejdále.

Mezi další potraviny patří také červené maso, zpracované maso a výrobky jako sádlo, margarín a ztužený tuk. Většinou se jedná o nasycené tuky, které přímo přispívají k přibývání na váze. Přibývání na váze je hlavním faktorem, který podporuje záněty. A zánět přímo souvisí s rozvojem nemocí, jako je cukrovka, rakovina a srdeční choroby.

Potraviny, které snižují zánět

Zde je několik skvělých příkladů, které můžete zařadit do svého jídelníčku, abyste snížili zánět.

Rajčata.
Olivový olej.
Zelená listová zelenina, jako je špenát, kapusta a zelí.
Ořechy, jako jsou mandle a vlašské ořechy.
Tučné ryby, jako je losos, makrela, tuňák a sardinky.
Ovoce, jako jsou jahody, borůvky, třešně a pomeranče.

Pokud vám jsou kortikosteroidy předepsány na jakékoli onemocnění, poraďte se s lékařem o rizicích, která s tím souvisejí, a zjistěte, zda můžete hledat alternativy a zároveň se snažit provést důležité změny ve svém životním stylu a stravě.