Prostředky na ochranu jater před poškozením hepatitidou

Hepatitida je onemocnění, které způsobuje zánět jater. Tento stav je nejčastěji způsoben viry hepatitidy – A, B, C, D a E – které způsobují poškození jater. Viry hepatitidy A a E nezpůsobují chronickou hepatitidu. Hepatitida B, C a D však může způsobit jak akutní, tak chronické onemocnění.

Akutní hepatitidu lze léčit doma pomocí několika účinných přírodních prostředků. Tyto domácí prostředky by měly být užívány pouze po schválení lékařem. Níže uvádíme domácí prostředky na ochranu před poškozením jater hepatitidou.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zelený čaj

Zelený čaj lze použít k ochraně jater díky přítomnosti antioxidantů. Přítomnost silného antioxidantu katechinu může opravit buňky, které mohly být poškozeny v důsledku toxinů v těle. Doporučuje se pít zelený čaj pravidelně třikrát denně. Mělo by se však jednat pouze o doplňkovou léčbu spolu s běžnou lékařskou léčbou.

Výsledky studie ukazují, že katechin zeleného čaje zvaný epigalokatechin-3-gallát může inhibovat virus hepatitidy C.

Česnek

Česnek chrání játra tím, že deaktivuje jaterní toxiny a pomáhá při detoxikaci jater. Lze jej použít ke zlepšení funkce jater. Česnek je také bohatý na síru, která může pomoci s fungováním jater. Výsledky studie na zvířatech také dokazují, že vodné výtažky z česneku mohou snížit poškození jater způsobené hepatitidou.

Lékořice

Glycyrrhizin, složka obsažená v lékořici, se osvědčuje při léčbě poškození jater způsobeného hepatitidou. Je známo, že užívání lékořice zlepšuje funkci jater s občasným úplným uzdravením z hepatitidy.

Smíchání medu a lékořice a konzumace jednou denně může pomoci zmírnit potíže způsobené hepatitidou.

Kurkuma

Kurkuma má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zlepšit funkci jater a mohou také pomoci rekonstruovat poškozené buňky. Studie také prokázaly, že kurkuma může bránit vstupu viru hepatitidy C do lidských jaterních buněk.

Kurkumový prášek můžete používat s jogurtem, který pomáhá chránit játra. Smíchejte 10 g čistého kurkumového prášku s 50 g čistého jogurtu a rozdělte jej na dva stejné díly. Jednu část konzumujte ráno a druhou večer po dobu asi 15 dnů.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je dobrým prostředkem na ochranu jater. Někteří odborníci tvrdí, že ostropestřec mariánský dokáže zmírnit přetížení jater, sleziny a ledvin. Může také chránit játra tím, že působí jako antioxidant a zabraňuje poškození jaterních buněk toxiny. Lze jej užívat ve formě tablet v podobě koncentrovaného práškového extraktu.

Pampeliškový čaj

Pampeliškový čaj je vhodný pro čištění jater a krevního oběhu. Pití pampeliškového čaje dvakrát denně je dobré pro zlepšení funkce jater. Vaření kořenů pampelišky ve vodě a pití extraktu je také dobrým domácím prostředkem při jakémkoli poškození jater.

Lněná semínka

Konzumace lněných semínek může pomoci při zlepšování funkce jater. Játra odstraňují nebo eliminují hormony, které kolují v krvi. Sloučenina zvaná fytokonstituenty, která se nachází ve lněných semínkách, zabraňuje rozvádění hormonů v krvi, a tím snižuje zátěž jater.

Pro optimální pročištění jater užívejte jako součást stravy dvě polévkové lžíce kvalitního, za studena lisovaného lněného oleje. Jednu až dvě polévkové lžíce čerstvě namletých lněných semínek můžete také nasypat do jídla. Doporučuje se lněná semínka ani lněný olej nevařit.

Rady, jak předcházet hepatitidě

Je důležité jíst vyváženě. Jezte hodně ovoce a zeleniny a celozrnných obilovin, chleba a cereálií.
Pijte hodně tekutin.
Vyhýbejte se tučným, slaným a sladkým jídlům a alkoholu.
Udržujte si zdravou hmotnost.
Po použití toalety si důkladně umyjte ruce.
Nesdílejte s nakaženou osobou osobní předměty, jako je zubní kartáček, holicí strojek nebo kleštičky na nehty.

Vždy je důležité vyzkoušet domácí prostředky po schválení lékařem. Nezačínejte s žádným lékem bez doporučení lékaře.