Proč zvolit přírodní alternativy antidepresiv?
Být diagnostikován s depresí ve světě, kde duševní poruchy nemusí být vůbec uznávány, může být docela obtížné. V závislosti na vašich individuálních příznacích a zkušenostech vás psychiatr může požádat, abyste prováděli jednoduchá cvičení, která pomohou depresi porazit. Často vám však také předepíše některá z antidepresiv.
Mohou nastat chvíle, kdy budete mít pocit, že na vás prášky nezabírají. Mohou také nastat chvíle, kdy si nebudete přát řešit depresi pomocí pilulek. Proč místo toho nezvolit přírodní alternativy? Abyste zjistili, jak můžete depresi porazit přírodními způsoby, je důležité nejprve pochopit, jak antidepresiva fungují.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíJak fungují antidepresiva?
Ve světě užívá antidepresiva přibližně 10 procent žen starších 18 let. Vzhledem k tomu, že toto číslo se s velkou pravděpodobností jen zvyšuje, je důležité vědět, jak tyto pilulky fungují. Antidepresiva působí tak, že se zaměřují na neurotransmitery v mozku. Ty jsou zodpovědné za regulaci vaší nálady.
Antidepresiva jsou různých typů, předepisují se na základě individuálních požadavků a anamnézy. Některá z antidepresiv působí tak, že ovlivňují serotoninový systém, který řídí náladu, spánek, chuť k jídlu a učení, zatímco jiná ne. Téměř vždy se však pojí s určitými nežádoucími účinky, jako je snížená sexuální touha, potíže s orgasmem, bolesti hlavy, nespavost, ospalost a živé sny. Občas se dokonce můžete cítit, jako byste nebyli ani sami sebou.
Proč zvolit přírodní způsoby, abyste porazili depresi?
Na endokrinní systém působí několik chemických látek, které se nazývají endokrinní disruptory. Ty u lidí vyvolávají nepříznivé vývojové, reprodukční, neurologické a imunitní účinky. Mezi tyto disruptory patří plastové lahve, kovové plechovky od potravin, detergenty, zpomalovače hoření, některé potraviny, hračky, kosmetika a pesticidy. Toto narušení může být u mnoha lidí příčinou deprese. Vzhledem k tomu, že chemické látky mohou být příčinou deprese, je logické, že se chceme vyhýbat chemicky zatíženým tabletám.
Ať už je důvod, proč chcete užívání antidepresiv ukončit, jakýkoli, ujistěte se, že tak učiníte se souhlasem svého lékaře. Nezapomeňte, že když přestanete pilulky užívat, mohou se u vás objevit abstinenční příznaky. Ty se u každého jedince liší a mohou zahrnovat podrážděnost, změny spánku, úzkost a zažívací potíže.
Přírodní prostředky proti depresi
1. Tryptofan
Nedávno se ukázalo, že přirozeně se vyskytující aminokyseliny – tryptofan a 5-hydroxytryptofan – by mohly zmírnit příznaky deprese. Pokud jsou podávány nalačno, přeměňují se na serotonin. Při dostatečné produkci serotoninu možná nebudete antidepresiva vůbec potřebovat.
Aby však tryptofan i 5-hydroxytryptofan dobře fungovaly, je důležité zajistit, abyste netrpěli nedostatkem železa, riboflavinu nebo vitaminu B 6. Mezi potraviny bohaté na tyto aminokyseliny patří sýr, kuřecí maso, čokoláda, vejce, arašídové máslo, dýňová semínka, tofu a krůtí maso.
2. Tyrosin
Tyrosin je aminokyselina potřebná pro syntézu bílkovin. Tělo vytváří tyrosin z jiné aminokyseliny zvané fenylalanin. Ačkoli neexistuje dostatek důkazů, které by potvrzovaly účinky tyrosinu na depresi, některé analýzy uvádějí, že se tyto dvě aminokyseliny přeměňují na dopamin a noradrenalin. Tento druhý je zodpovědný za poznávání, motivaci a intelekt, které jsou důležité pro sociální interakce.
Potvrdilo se, že nedostatek těchto aminokyselin způsobuje sociální dysfunkce, které jsou hlavní příčinou deprese. Mezi potraviny bohaté na fenylalanin (z něhož se následně vytvoří tyrosin) patří maso, ryby, vejce, mléko, sýry, ořechy a luštěniny.
3. Omega 3 mastné kyseliny
Ukazuje se, že většina lidí nepřijímá dostatečné množství potravin bohatých na omega 3 mastné kyseliny. Tyto polynenasycené mastné kyseliny se spojují s léčbou deprese. Existuje dostatek důkazů pro tvrzení, že by mohly pozitivně ovlivňovat příznaky deprese, zejména bipolární deprese. Mezi potraviny bohaté na omega 3 patří ryby, rybí tuk, řepkový olej a sója.
Tyto aminokyseliny a mastné kyseliny lze užívat také ve formě doplňků stravy. Rádi bychom však znovu zdůraznili, že než se rozhodnete pro doplňky stravy nebo vysazení antidepresiv, vždy se nejdříve poraďte se svým lékařem. Je důležité si uvědomit, že deprese je u každého jedince jiná. Pokud s tímto vědomím změníte své stravovací návyky a životní styl, určitě vám to pomůže zmírnit příznaky.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Mayo Clinic