Proč vznikají lupy ve vlasech a jak zvládnout problémy s lupy

Svědivé, šupinaté lupy mohou zničit úžasný outfit, který jste si vymysleli, a ztrapnit společenské setkání. Důvodů, proč se vám lupy objevují, je více a zbavit se jich je opravdu těžké. Nyní je vaším prvním řešením obrátit se na šampon proti lupům, něco nabitého chemikáliemi, co byste si přáli, aby šupinky prostě vypálilo. Ale stane se to? Ne tak docela.

Trvá věky, než najdete šampon, který lupy odstraní, aniž by vlasy zničil. Je to proto, že existují různé typy lupů podle jejich příčiny. Bez zaměření se na tuto příčinu není možné, abyste se šupinek zbavili. Pojďme se tedy podívat na to, co může být příčinou vašeho problému s lupy a jak jej vyřešit.

Kvalitní a přírodní přípravky na vlasy a lupy můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Suchá pokožka

Lupy způsobené suchou kůží nejsou ve skutečnosti lupy, ale jen to, že kůže na hlavě je opravdu suchá, podrážděná a odlupuje se. To se projevuje drobnými suchými šupinkami a způsobuje svědění hlavy. Pokožka hlavy je stejná jako kůže na zbytku těla – v chladném a suchém počasí praská. Většinou platí, že pokud je pokožka hlavy suchá, bude suchý i zbytek těla. Obvyklými příčinami takové suché, šupinaté pokožky jsou chladné a suché počasí, stáří a zdravotní problémy, jako je kontaktní dermatitida.

Jak léčit

Nejlepším způsobem, jak si poradit se suchou pokožkou hlavy, je používat jemné šampony a hydratační kondicionéry. Dobrou volbou jsou také šampony s přírodními složkami, jako je například tea tree olej. Dodržujte také tyto návyky, abyste si s šupinatostí poradili dlouhodobě:

Pokaždé šampon zcela smyjte.
Nepoužívejte přípravky, které by způsobovaly hromadění oleje na pokožce hlavy.
Praktikujte zvládání stresu.
Dávejte si studené nebo vlažné koupele hlavy, nikdy ne horké.
Jezte každý den výživné potraviny.
Pijte hodně vody a čerstvých ovocných šťáv.

Olejování může vlasy do jisté míry vyživovat, ale také způsobuje lupy tím, že podporuje růst plísní. Nezapomeňte si proto vlasy mazat nejdéle 2 hodiny. Dbejte na to, abyste olej z vlasů při koupání zcela smyli. A pokud pokožka hlavy zčervená nebo zduří a šupinky nepolevují, vyhledejte lékaře, abyste zjistili případné zdravotní problémy.

Mastná pleť nebo seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida neboli mastná kůže je typ ekzému a je nejčastější příčinou lupů, které se vyznačují mastnou, červenou a svědivou pokožkou hlavy. Důvodem mastných vlasů je nadměrná produkce kožního mazu v pokožce hlavy. Pokud si vlasy nemyjete pravidelně, může se tento olej spojit se špínou a odumřelými kožními buňkami a vést k problémům s lupy. V závažných případech se lupy mohou rozšířit na oční víčka, obočí, rty a další. Seboroická dermatitida úzce souvisí s růstem plísní. Proto včasná léčba může zabránit dalším infekcím.

Jak léčit

Poraďte se s lékařem a pořiďte si léčivý šampon, který vás zbaví lupů. Pravidelné mytí šamponem vyčistí pokožku hlavy, sníží tvorbu mazu a zabrání růstu plísní. Šampony obsahující kyselinu salicylovou, resorcin, ketokonazol, selen a zinek nebo uhelný dehet mohou pomoci lupy omezit. Doplňte léčbu několika správnými návyky:

Šamponujte vlasy často.
Vyrobte si doma suchý šampon s použitím esenciálních olejů, aby byla pokožka hlavy suchá.
Jezte zdravé sacharidy a tuky a dodržujte výživnou, vyváženou stravu.

Růst plísní

Nepravidelné mytí vlasů, ponechávání zbytků vlasových přípravků na pokožce hlavy, mastná pokožka hlavy a nerovnováha pH mohou vést k růstu plísně zvané Malassezia. Tato houba se množí rychleji než obvykle a způsobuje podráždění pokožky hlavy.

Jak léčit

Vybírejte si šampony, které neobsahují sulfáty, nebo si pořiďte šampon s léčivými účinky. Šampony s pyrithionem zinku, kyselinou salicylovou a sulfidem selenu mohou také omezit růst plísní.
Zůstaňte čistí! Vlasy si myjte často a důkladně.
Pokud máte mastnou pokožku hlavy, proveďte výše uvedená opatření.
Jezte zdravě.

Nahromadění produktu na vlasy

Pokud patříte k těm, kteří si rádi upravují vlasy, zkoušejí různé gely a oleje, jsou lupy způsobené nahromaděním produktů velmi pravděpodobné. V kombinaci s mastnou pokožkou hlavy a růstem plísní se jedná o mimořádně častou příčinu lupů. V takových případech lupy nevypadají jako šupinaté. Místo toho vypadají jako chuchvalce nezabarvených, lepkavých a svědivých nečistot a mohou způsobovat nadměrné vypadávání vlasů.

Jak léčit

Používejte správné přípravky pro péči o vlasy.
Držte se pokud možno přírodních složek.
Pravidelně si myjte vlasy.
Pokud příznaky přetrvávají, navštivte lékaře.

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida vzniká při alergické reakci pokožky hlavy na přípravky pro péči o vlasy. Některé šampony, oleje nebo gely mohou pokožku hlavy podráždit, způsobit její zarudnutí, svědění a tvorbu lupů.

Jak léčit

Zjistěte, na co jste alergičtí, a najděte si alternativní produkty. Používejte co nejvíce přírodních a jemných složek.

Lupénka

Některé zdravotní problémy zvyšují riziko vzniku lupů. Nezaměření se na skutečný zdravotní problém a pouhá péče o vlasy vám příliš nepomůže. Jednou z takových příčin je lupénka, která ve skutečnosti nemá za následek lupy, ale šupinky podobné lupům. Lupénka vlasové pokožky je autoimunitní onemocnění, které trvá déle než problémy s lupy a může se šířit. Při tomto onemocnění dochází k tvorbě nadbytečných kožních buněk, které se následně hromadí a vytvářejí červené šupinaté skvrny. Ty se lámou a vypadají jako běžné lupy.

Jak se léčí

Lupénka vlasové pokožky vyžaduje léčbu a mírné až silné medikamentózní přípravky pro péči o vlasy podle závažnosti vašeho stavu.

Neexistují žádná trvalá řešení lupů, ale pouze způsoby pro dlouhodobou léčbu. A to bez většího poškození vlasů pomocí přírodních složek. Mezi účinné možnosti patří jablečný ocet, vaječný žloutek, vilín a tea tree olej. Lupy nejsou jen nevzhledné, ale mohou vést i k vážným problémům s pokožkou hlavy. Jednejte ihned, než se vám věci vymknou z rukou.