Proč si boule na zápěstí zaslouží vaši pozornost

Vzpomínáte si na tu abnormální bouli, která se vám kdysi z ničeho nic objevila na zápěstí nebo na hřbetu ruky? Tu, nad kterou jste mávli rukou jako nad důsledkem nadměrného namáhání zápěstí při práci na notebooku? No, jde o víc než jen o namáhání zápěstí. Tyto boule jsou cysty, které se tvoří na hřbetu ruky v důsledku jemných abnormalit na vnějším šlachovém pouzdře. Tyto abnormality způsobují nadměrnou produkci tekutiny, která se dostává do podkoží. Tekutina, která je bohatá na obsah bílkovin, dráždí kůži a vytváří cystu.

Cysta na zápěstí může mít různé podoby. Nejčastější z nich se nazývá gangliová cysta.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je gangliová cysta?

Ganglionová cysta vzniká a vyrůstá z tkání obklopujících kloub, jako jsou vazy, šlachové pochvy a kloubní výstelky. Uvnitř cysty ve tvaru balónku se nachází hustá a mazlavá tekutina.

Tyto cysty se mohou objevit a zmizet poměrně rychle. Mohou se vyvinout v několika kloubech ruky a zápěstí, včetně horní a dolní části zápěstí, stejně jako v koncovém kloubu nebo na základně prstu. Nejsou rakovinné a ve většině případů jsou neškodné.

Proč vznikají gangliové cysty?

Tyto cysty mají obvykle mladí lidé ve věku od patnácti do čtyřiceti let a také gymnasté. Příčina sice nebyla zjištěna, ale můžeme předpokládat, že právě v tomto období trávíme nejvíce času řízením auta nebo u počítače, což může problém zhoršovat.

Příznaky gangliových cyst

Většina gangliových cyst tvoří na zápěstí nápadnou bulku. Menší však zůstávají skryté pod kůží. Ačkoli žádné další příznaky nepozorujeme, někdy, pokud cysta vyvíjí tlak na nervy, které procházejí tímto kloubem, může způsobit určité potíže s ohledem na bolest, brnění a svalovou slabost.

Měli byste se obávat?

Ganglionové cysty jsou zcela běžné a neškodné. Mohou však být spojeny s určitými nepříjemnými pocity. Mohou například vyvíjet tlak na přilehlý kloub nebo mohou způsobovat bolest a brnění, po kterých následuje oslabení svalu. Pokud je cysta velká, může být její vzhled důvodem k obavám.

Diagnostika gangliové cysty

Fyzikální vyšetření a lékařská prohlídka mohou praktickému lékaři pomoci diagnostikovat cystu. Při hodnocení kostí, kloubů i měkkých tkání může být užitečné rentgenové vyšetření. K upřesnění diagnózy může být provedena další analýza, jako je ultrazvuk, CT, magnetická rezonance nebo dokonce vyšetření kostí. Někdy, pokud má lékař podezření na nádor, může se rozhodnout pro biopsii z řezu (vyříznutí malého vzorku cysty), aby potvrdil diagnózu před zahájením léčby.

Jak se cysty léčí?

Existuje řada způsobů léčby ganglionu, ale ve většině případů je nejlepším řešením ponechat ho v klidu. Vzhledem k tomu, že ganglion není nádorové onemocnění, čekání na jeho vymizení není na škodu. Lékař vás může požádat, abyste jej nadále pozorovali a zaznamenávali případné změny.

Někdy však může ganglion způsobovat silnou bolest a nepohodlí. V takových případech je nejlepší volbou, jak si od bolesti ulevit, zápěstní ortéza nebo dlaha. Jakmile je bolest o něco lépe zvládnutelná, může vám lékař navrhnout cvičení na posílení zápěstí a obnovení rozsahu pohybu.

V případě, že ganglion způsobuje nesnesitelnou bolest a vážně omezuje vaše aktivity, může z něj být tekutina vypuštěna. Tento proces se nazývá aspirace. Okolí cysty se znecitliví a cysta se následně propíchne jehlou, aby se tekutina uvnitř vyprázdnila. Tento způsob léčby se však často ukáže jako neúspěšný, protože není odstraněna příčina nebo spojení s kloubem či šlachovým pouzdrem. Z tohoto důvodu může ganglion znovu vzniknout.

Pokud se zdá, že boule na zápěstí neustále narůstá, nebo pokud vám denně způsobuje nepříjemné pocity, je nejlepší vyhledat radu praktického lékaře.