Proč mají lidé díky rychlejšímu metabolismu kratší život?

Záviděli jste někdy přátelům, kteří mají zřejmě skvělý metabolismus? Možná by dokázali sníst celou hostinu a přitom být stále hubení, a to díky vyšší rychlosti metabolismu.

I když se mohou udržovat ve formě bez větší fyzické aktivity a sníst vše, co jim dáte na talíř, mohou ve skutečnosti zemřít dříve.

Výzkum naznačuje, že lidé, kteří vydávají více energie, mohou rychleji utrpět poškození orgánů a dříve zemřít.

Abychom pochopili, proč k tomu dochází, musíme nejprve vědět, co je to metabolismus a proč se u jednotlivých lidí liší.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je metabolismus?

V této souvislosti hovoříme o metabolismu nikoli jako o výsledku stravy a cvičení, ale jako o něčem, co všechny živé organismy dělají nepřetržitě. Známá jako bazální metabolická rychlost neboli BMR znamená, že každý člověk spaluje určitou energii, i když je v klidu. Tato energie slouží k udržení plynulého chodu tělesných procesů. BMR je sice částečně ovlivněna naší svalovou hmotou, ale u jednotlivých osob se může lišit na základě genetických předpokladů.

Lidé s vyšší BMR přirozeně spalují více kalorií než ostatní, i když nevyvíjejí žádnou fyzickou aktivitu. V důsledku toho mohou jíst mnohem více než ostatní, aniž by výrazně přibrali na váze. BMR, kterou máme, je do značné míry ovlivněna geny, které jsme zdědili.

Jak souvisí metabolismus a stárnutí?

Naše buňky mají neustálou potřebu energie. Tu získávají z krevního zásobení ve formě glukózy a ukládají ji jako glykogen pro budoucí použití.

V buňce jsou mitochondrie centry buněčného dýchání. V těchto vnitrobuněčných tělesech se glykogen rozkládá na energii, vodu a oxid uhličitý. Při tomto procesu vzniká teplo a také některé volné radikály.

Tyto volné radikály pak dále poškozují naše bílkoviny i DNA, což vede k procesu, který běžně známe jako stárnutí. Z mechanického hlediska to lze považovat za pravidelné opotřebení jednotlivých částí.

Jinými slovy, ačkoli je metabolismus důležitý pro to, aby buňky využívaly energii pro své potřeby, vedlejší produkty metabolismu nakonec způsobují stárnutí.

Proč mám vysokou bazální metabolickou rychlost?

Na tuto otázku lze odpovědět z evolučního hlediska. Na počátku 20. století se objevil názor, že organismy, které rychleji spalují energii, žijí kratší dobu. Proč ale spalují energii rychleji?

Každý živočich hraje ve svém prostředí určitou roli. Někteří jsou predátory, zatímco jiní se stávají kořistí. Předpokládá se, že živočichové, kteří jsou kořistí, se musí rychleji vyvíjet a růst, rychleji dosahovat reprodukčního věku a rodit více potomků (všechny tyto činnosti vyžadují více energie), aby mohli předat své geny další generaci.

V důsledku toho spotřebují v krátké době více energie, vyčerpají se a zemřou.

U lidí bylo prostřednictvím fosilií neandrtálců pozorováno, že ženy, které se pářily a měly děti, měly tendenci umírat dříve než ty, které se nepářily, což podporuje teorii, že vyšší energetický výdej vede k rychlejšímu umírání.

Lidský životní styl se mění mnohem rychleji, než se naše geny dokáží vyvíjet a držet s ním krok. Také lékařské zákroky mohou prodloužit život, který by v dřívějších dobách skončil mnohem dříve kvůli vyšší BMR.

Existuje tedy velká pravděpodobnost, že naše rychlost metabolismu je prostě jen jakousi hříčkou – někteří z nás možná zdědili po svých dřívějších předcích vyšší BMR a jiní zase nižší.

Zemřu dříve, pokud mám vyšší BMR?

Těm, které tato otázka možná napadla, věda říká, že ano! Nejnovější výzkumy o omezování kalorií však ukazují, že lidé s vyšší BMR, kteří jedí v omezeném množství, si mohou skutečně prodloužit život.

Vyvoláním metabolických změn může omezení kalorií zabránit nejčastějším příčinám úmrtí včetně cukrovky, rakoviny a srdečních onemocnění. Tento názor podporuje potřebu vyvážené stravy a pohybu, zejména roli kontrolovaného stravování pro delší život.

O kolik dříve zemře člověk s vyšší BMR? Na každých sto kalorií zvýšené spotřeby energie za den se riziko úmrtí zvýšilo 1,29 krát. Pokud tedy osoba s denní spotřebou kalorií 1200 kcal žije 70 let, osoba s denní spotřebou 1300 kcal by žila 55 let.

To však neplatí pro osoby, jejichž tělo přirozeně spotřebovává více energie v důsledku zvýšené fyzické aktivity.

Pokud tedy díky cvičení spalujete více kalorií, je to dobře! Závěr je tedy takový, že ať už je vaše rychlost metabolismu nebo typ postavy jakýkoli, pro jedince, který je ve formě, je stejně důležité dodržovat vyváženou stravu a pravidelně cvičit, jako pro jedince s nadváhou nebo obezitou.

Zdravý životní styl prospěje životu všech stejně, bez ohledu na jejich tělesný metabolismus.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Genengnews.com