Proč je pro pěstování důležitá zdravá půda a jak ji vytvořit

Ať už pěstujete květiny, bylinky, zeleninu, trávník nebo keře, zdravá půda je naprostou nezbytností. Vaše rostliny budou méně náchylné k problémům se škůdci a chorobami, lépe porostou a budou lépe vypadat. S trochou znalostí, práce a trpělivosti můžete mít zdravou půdu bez ohledu na to, s jakou půdou začínáte.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Vlastnosti zdravé půdy

Kdyby se dobré půdy dalo dosáhnout pouhým nákupem pytle hnojiva v zahradním centru, většina lidí by se pyšnila dokonalou půdou. I když je úrodnost samozřejmě jedním z aspektů dobré zahradní půdy, je toho mnohem víc. Dobrá půda má:

Dobrou strukturu: Často slyšíte zahrádkáře mluvit o „drobivosti“ půdy. To se týká textury půdy. Dobrá půda je drobivá, jako drobky sušenek rozsypané na zmrzlinovém poháru. Tato drobivá struktura vyžaduje práci, o které si povíme za chvíli.

Dostatek organické hmoty: Organická hmota je odumřelá rostlinná a živočišná tkáň, která se rozkládá a obohacuje půdu jako humus. Humus je skvělý, protože pomáhá zlepšit strukturu půdy tím, že na sebe váže některé menší částice, což zvyšuje provzdušnění půdy. Zlepšuje také schopnost půdy absorbovat a odvádět vlhkost. Organická hmota také pomáhá dodávat rostlinám živiny. Mikroorganismy pomáhají rozkládat organickou hmotu na základní prvky, což umožňuje rostlinám ji vstřebat a využít.

Zdravé pH: pH půdy je měřítkem kyselosti půdy. Ta ovlivňuje minerální látky obsažené v zahradní půdě a jejich dostupnost pro vaše rostliny. Obecně platí, že čím blíže je vaše půda neutrálnímu pH, tím lépe jsou rostliny schopny tyto minerály přijímat. Některé rostliny samozřejmě preferují kyselejší půdu, ale pro většinu květin, bylinek a zeleniny je optimální neutrálnější pH.

Tři hlavní typy půdy

Další věcí, kterou je třeba zvážit, je struktura půdy. Existují tři hlavní typy půdy:

Jílovitá půda: Jíl má drobné částice, které se k sobě lepí a vytvářejí velké shluky. Jílovitá půda má sice vyšší úrodnost než ostatní typy půdy, ale pro zahradničení není optimální, protože její struktura velmi ztěžuje pronikání kořenů rostlin. Zlepšení jílovité půdy vyžaduje trochu práce, ale usnadní život vašim rostlinám.

Písčitá půda: Písčitá půda je rozhodně jednodušší na zpracování než jílovitá – má však opačné problémy: často příliš rychle odtéká voda a hůře zadržuje živiny.

Hlína: Jedná se o ideální zahradní půdu. Je kyprá, plná organických látek, zadržuje vlhkost a přitom dobře odvádí vodu. To je to, k čemu směřujeme – to je „dobrá“ zahradní půda.

Tipy pro zlepšení

Pro zlepšení půdy můžete udělat několik věcí. Naštěstí jsou všechny poměrně snadné.

Otestujte svou půdu

Nejdříve je třeba zjistit o své půdě co nejvíce informací. Možná budete chtít vyzkoušet několik půdních testů, abyste se dozvěděli více o úrovni života ve vaší půdě a o její struktuře. Skvělým nápadem by bylo pořídit si půdní test – ten vás upozorní na případné nedostatky nebo problémy s pH.

Přidejte organickou hmotu

Přidání organické hmoty je bezpochyby nejlepším způsobem, jak zlepšit půdu. Ať už je vaše půda jílovitá, písčitá, s nízkým obsahem živin, zhutnělá, se špatným odvodněním…., organická hmota to napraví.

Co byste tedy měli do své půdy přidávat? Kompost je nutností – okamžitě zlepší vaši půdu a vnese do ní mikroorganismy, které ji budou dále zlepšovat dalším rozkladem organických látek. Přidávejte ho tolik, kolik jen můžete – s kompostem to opravdu téměř nelze přehnat. Přidejte ho na jaře před výsadbou. Během vegetace jím přihnojujte rostliny a na podzim, když zahradu ukládáte k spánku, přidejte ho ještě více – zlepšení uvidíte okamžitě.

Kromě kompostu můžete do půdy přidat i několik dalších věcí, které zvýší množství organické hmoty (a tím i celkovou úrodnost.) Posekaná tráva, rozdrcené podzimní listí, starý hnůj, kávová sedlina – to vše pomůže půdě na vaší zahradě zvýšit úrodnost, zadržovat vodu a zlepšit její strukturu.

Upravte pH půdy

Jakmile si necháte půdu otestovat, zjistíte, zda máte nerovnováhu pH. Pokud je vaše půda kyselá, můžete udělat několik věcí, abyste snížili úroveň kyselosti. Často tomu pomůže i přidání velkého množství organické hmoty. Jak upozorňuje zahradní guru Barbara, pokud máte půdu dobře zásobenou živinami a organickou hmotou, na pH záleží méně, než když se vaše půda s těmito problémy potýká.

Nehutněte půdu

Jedním z důvodů, proč má mnoho zahrádkářů rádo vyvýšené záhony, je to, že se tím eliminuje jedna z hlavních příčin zhutnění půdy – šlapání lidí po záhonech! Neustálé šlapání nebo tahání koleček po zahradním záhonu zhutňuje půdu a ztěžuje růst kořenů rostlin. Co nejvíce se vyhněte šlapání na zahradní záhony.

Půdu narušujte co nejméně

Zahradničení bez orby je stále oblíbenější, částečně proto, že snižuje množství práce, kterou musí zahradník vykonat, ale také proto, že více rozumíme půdnímu potravnímu řetězci. Čím více narušujeme půdu, tím více narušujeme půdní ekosystém. Tento ekosystém je tím, co umožňuje vznik zdravé, kypré a na živiny bohaté půdy. Obdělávejte a kopejte co nejméně. Přidejte organickou hmotu do horního centimetru nebo dvou půdy nebo ji prostě položte přímo na zahradu a nechte žížaly, aby ji zpracovaly za vás.

Díky těmto tipům se kvalita vaší půdy, a tedy i zdraví a krása vašich rostlin výrazně zlepší. Bude to chvíli trvat, ale vaše trpělivost se vám bohatě vyplatí.