Proč je pro nás umělá inteligence tak důležitá

Studium vytváření strojů se stejnou schopností myšlení jako lidé je známé jako umělá inteligence (AI). Díky umělé inteligenci mohou dnes stroje vykonávat úkoly, o kterých se dříve předpokládalo, že vyžadují lidské schopnosti.

Tento článek vám pomůže zjistit, proč je umělá inteligence důležitá, a seznámíte se také s nejnovějšími trendy v oblasti umělé inteligence.

Co je umělá inteligence?

Schopnosti lidské mysli mohou být díky umělé inteligenci modelovány a dokonce vylepšovány stroji. Umělá inteligence se stále více prosazuje v každodenním životě – od vzniku samořídících automobilů až po vytvoření chytrých asistentů, jako jsou Siri a Alexa. V důsledku toho řada IT firem z různých odvětví investuje do technologií umělé inteligence.

Historie umělé inteligence

Slovo „umělá inteligence“ bylo poprvé použito v roce 1956 na Dartmouth College. Marvin Minsky, kognitivní vědec, byl ohledně potenciálu této technologie optimistický. Vládní financování oboru se snížilo v letech „zimy umělé inteligence“ 1974-1980, kdy mnozí kritizovali tempo pokroku.

Britská vláda pak podporu technologie obnovila, protože se obávala konkurence ze strany Japonců, což v 80. letech 20. století znovu vzbudilo nadšení. Do historie se zapsal v roce 1997 stroj Deep Blue společnosti IBM, který jako první porazil ruského velmistra.

Proč je umělá inteligence důležitá?

Když budete hledat, proč je umělá inteligence důležitá? Najdete mnoho věcí a budete se obávat, že tyto věci nejsou pravdivé. Umělá inteligence je důležitá a v mnoha ohledech změní budoucnost.

V následujících letech bude diagnostika díky širokému rozšíření umělé inteligence a snadno dostupným elektronickým lékařským informacím jednodušší. Zdravotnické systémy budou moci sledovat a monitorovat pacienty v reálném čase, shromažďovat genetické informace a dozvídat se o životním stylu každého člověka. Odpovědnost za identifikaci zdravotních poruch a doporučování účinných terapií připadne algoritmům.

Budoucí vývoj v oblasti kybernetické bezpečnosti bude díky souhře umělé a lidské inteligence komplexní. Umělá inteligence umožní účinně bojovat proti stupňující se kybernetické kriminalitě a útokům.

Z umělé inteligence bude mít velký prospěch výrobní a dopravní průmysl. V příštích letech se možná dočkáme dokonalého vývoje a širokého využití inteligentních a autonomních automobilů.

Jak bude vypadat umělá inteligence

Technologie umělé inteligence se každým rokem výrazně vyvíjí. Předpokládá se, že umělá inteligence bude mít v příštím roce hodnotu 42 miliard dolarů. To znamená, že umělá inteligence se brzy stane běžnější než kdykoli předtím a převezme mnoho našich každodenních povinností. Podle jiných zpráv se umělá inteligence stane v příštím roce, až do tohoto stádia pokročí, nejrevolučnější technologií v dějinách lidstva.

Očekávané trendy v oblasti umělé inteligence

Etika umělé inteligence

Obecně se pod pojmem etika umělé inteligence, známým také jako hodnotová platforma umělé inteligence, rozumí široká škála úvah o odpovědné umělé inteligenci, která v modelech umělé inteligence kombinuje hlediska bezpečnosti, zabezpečení a ochrany životního prostředí. Zatím neexistuje jednotná definice, na které by panovala všeobecná shoda. Etika umělé inteligence je soubor morálních směrnic a metod určených k podpoře etického používání umělé inteligence. Mezi její ústřední principy patří vyhýbání se předsudkům umělé inteligence, ochrana soukromí umělé inteligence, předcházení chybám umělé inteligence a kontrola dopadu umělé inteligence na životní prostředí.

Zvýšený potenciál umělé inteligence

Teprve až bude umělá inteligence široce dostupná a každý ji bude moci využívat ve svůj prospěch, naplno využije svůj potenciál. V příštím roce to bude jednodušší než kdy jindy. Bez ohledu na úroveň svých technických znalostí má dnes díky rostoucímu počtu aplikací k funkcím umělé inteligence přístup každý.

Metaverze

Lidé mohou vzájemně komunikovat v metaverzu, virtuálním prostředí, a to jak pro práci, tak pro zábavu. Lidé budou moci vytvářet a konzumovat vynikající obsah pro toto virtuální publikum. Například dominantní platforma sociálních médií Facebook projevila zájem o vytvoření metaverza, které kombinuje její platformu s virtuální realitou.

Kybernetická bezpečnost

S rozšiřujícím se využíváním umělé inteligence budou bezpečnostní týmy čelit rostoucím obavám o soukromí a sofistikovaným kybernetickým útokům. S větším počtem zařízení, která máme k dispozici online, jsme navíc náchylnější ke kybernetické kriminalitě, protože pro útočníka je jednodušší získat přístup do našich systémů a využít případných objevených bezpečnostních nedostatků. S tím, jak se připojená zařízení stávají složitějšími, je obtížnější najít a odstranit závady. V důsledku toho může být umělá inteligence schopna analýzou datových trendů odhalit podvodné síťové aktivity.

Od svého vzniku umělá inteligence výrazně pokročila. Umělá inteligence se nyní zjednodušuje v mnoha firemních procesech poté, co byla zpočátku považována za náročnou na nasazení. Přestože se ukázalo, že umělá inteligence zvyšuje efektivitu a produkci a zároveň snižuje náklady, měla by se stále používat zodpovědně.

V důsledku toho bude umělá inteligence v příštím roce a v dalších letech stále více využívána k eliminaci manuální práce, ale firmy musí také zvážit její odpovědnost. Poptávka po zaměstnancích se znalostmi umělé inteligence bude stále stoupat.