Proč je kokosový olej jediným přípravkem na pleť, který potřebujete

V posledních letech není žádný produkt tak populární jako kokosový olej. Snadno ho koupíte snad v každém obchodě s potravinami, drogerii nebo v obchodě se zdravou výživou. Dokonce se říká, že když na cokoliv použijete kokosový olej, vyřeší to všechny vaše problémy. Je to samozřejmě jen nadsázka, ale objasňuje, jak může kokosový olej pomoci vašim kožním potížím. Na rozdíl od komerčních toaletních přípravků neobsahuje tento olej žádné chemikálie ani toxiny. Jeho univerzálnost vám také umožní používat ho místo více produktů, což minimalisté jistě rádi uslyší. Co říkáte na jednoduchou a přirozenou krásu?

Co je kokosový olej?

Kokosový olej se vyrábí z kokosového masa neboli hmoty z kokosových ořechů. Ořech neboli plod kokosové palmy je kokosový ořech, který dobře znáte. Většina světové produkce kokosového oleje pochází z Indie, Indonésie a Filipín.

Hlavním tukem v kokosovém oleji je kyselina laurová, která představuje 45 až 53 %. Právě tato mastná kyselina stojí za úžasnými vlastnostmi kokosového oleje. Nicméně 92 procent tuku v kokosovém oleji je ve skutečnosti nasycených, takže není nejlepší volbou pro lidi ohrožené srdečními chorobami.

Pro všechny ostatní může být v malých dávkách součástí zdravé stravy. Ale pokud jde o vaši pleť? Nedržte se zpátky, protože jeho každodenní používání bude mít vynikající účinky.

Co všechno kokosový olej dělá pro pleť

1. Odstraňuje make-up

Zapomeňte na odličovací přípravky. Díky kokosovému oleji vše pěkně odstraníte, od podkladového krému až po řasenku. Stačí vám k tomu vatový tamponek a trocha kokosového oleje. A co víc, nebude vás štípat v očích ani na pleti, jako je tomu u komerčních odličovačů.

2. Zvlhčuje

Kokosový olej jako silný zvláčňující prostředek zjemňuje a zklidňuje pokožku. Díky svým zvlhčujícím vlastnostem také uzamyká vlhkost. Při odstraňování make-upu, nebo v zimě může být kokosový olej spásou pro vaši pleť.

3. Zklidňuje záněty

Podrážděná pleť má mnoho příčin, od alergických reakcí až po dermatitidu. Zklidněte ji díky protizánětlivým účinkům kokosového oleje. Díky jeho hydratačním schopnostem navíc ustoupí svědění a podráždění.

4. Bojuje proti akné

Pupínky jsou drobné bakteriální infekce, které postihují miliony lidí. Kokosový olej je naštěstí také přírodní antibakteriální prostředek. Kyselina laurová bojuje proti Propionibacterium acnes, mikrobu, který stojí za vznikem pupínků. Zároveň nezpůsobuje podráždění a vysušení jako kyselina salicylová a benzoylperoxid, dva komerční přípravky.

5. Chrání drobná poranění

Poranění, jako jsou řezné rány a škrábance, jsou náchylná k infekci. Chcete-li se těmto problémům vyhnout, použijte kokosový olej pro jeho antibakteriální, protiplísňové a antivirové vlastnosti. Zabije choroboplodné zárodky a zabrání infekcím, čímž umožní řádné hojení rány.

6. Zlepšuje kožní bariéru

Na esenciálních mastných kyselinách závisí pevnost pokožky. Právě těch se vám dostane s kokosovým olejem, protože je plný prospěšných tuků.

7. Podporuje růst pokožky

Kromě toho, že kokosový olej posiluje pokožku, pomáhá také při její regeneraci. To je životně důležité pro hojení ran a celkové zdraví pokožky. Konkrétně podporuje epitelizaci, proces opětovného růstu tkáně, spolu s produkcí kolagenu. Konečně důvod, proč přestat utrácet peníze za krémy proti stárnutí.

Jak používat kokosový olej na pleť

Po umytí si obličej osušte. Jemně vmasírujte malé množství kokosového oleje. Případně jej můžete použít místo mycího přípravku na obličej. Je tak hydratační, že nebudete potřebovat hydratační krém.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cleveland Clinic , Byrdie