Proč byste si měli dát jedlou sodu na lačno

Spousta lidí má v zásobě nějakou jedlou sodu – a ne vždy je to kvůli pečení jejich oblíbených koláčků. Je to proto, že co se týče domácích prostředků pro kutily, patří jedlá soda mezi nejúčinnější ingredience. Od odstraňování odolných skvrn a potlačování švábů, přes bělení zubů až po léčbu svědivé pokožky hlavy – jedlá soda se stala naším pravidelným pomocníkem.

Ukázalo se, že kromě krásy a řešení pro domácnost je jedlá soda také odvěkým lékem na různé zažívací a zdravotní potíže. Až vám příště babička poradí, abyste vypili jedlou sodu na lačný žaludek – nepřevracejte oči v sloup. Zde jsou čtyři fantastické způsoby, jak vám tato rada může pomoci.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak pití jedlé sody nalačno udržuje zdraví?

Udržuje zdravou rovnováhu pH

Kyselé prostředí ve vašem těle je živnou půdou pro nejrůznější zdravotní problémy a nemoci, jmenovitě reflux, rakovinu, osteoporózu a artritidu. Abyste si udrželi zdraví v dobré kondici, musí si vaše krev udržovat téměř neutrální pH 7,3 a 7,4 – tedy mírně nakloněné na zásaditou stranu. Jedlá soda je zásadité povahy a může být snadno vstřebávána a cirkulovat vaší krví. Pití jedlé sody s vodou nalačno proto může pomoci vaší krvi udržovat zdravé pH a může být velmi užitečné při léčbě refluxu, zažívacích potíží a pálení žáhy.

Předchází vzniku ledvinových kamenů

Tyto kameny jsou krystaly tvořené kyselinami, které jsou příliš velké na to, aby je ledviny mohly filtrovat a mohly se dostat z těla ven močí. Protože tyto kameny často uvíznou v močovodu, dokážeme si jistě představit, jak bolestivé to časem může být. Ledvinové kameny mohou způsobovat bolesti zad, nevolnost, vylučování krve do moči, až po selhání ledvin a rozhodně se jim chcete vyhnout.

Jak již bylo zmíněno, jedlá soda, která je silnou zásadou, může časem pomoci tyto krystaly rozpustit, aby se zmenšily a mohly snadno odejít z těla. Pokud navíc budete i nadále pít jedlou sodu s vodou nalačno, můžete přirozeně snížit hladinu kyselosti ve svém těle, takže není šance, aby se ledvinový kámen vůbec vytvořil!

Chrání vás před močovými infekcemi

Infekce močových cest (UTI) jsou pro lidi nejsnadněji přenosné. Dříve bylo možné infekce močových cest léčit antibiotiky. Častá léčba však postupem času způsobila, že se bakterie způsobující infekce staly vůči antibiotikům odolnými. To představuje hrozbu pro naše zdraví, protože silnější a přizpůsobivější bakterie mohou vést pouze k závažnějším infekcím.

Na scénu přichází jedlá soda. Opět.

Jedlá soda funguje tak, že neutralizuje hladinu kyselin v moči. Tím automaticky pomáhá vašemu tělu postarat se o bakterie způsobující infekce. Jedlá soda je také přírodní detoxikační prostředek a pomáhá čistit ledviny. Zabraňuje tak rozšíření infekce do ledvin a jejich dalšímu poškození.

Poznámka: Pokud čekáte dítě, vyhněte se požití jedlé sody, protože by mohla ublížit vám i vašemu dítěti.

Poskytuje přírodní antacidní účinky

Váš žaludek obsahuje kyseliny, které jsou nezbytné pro zdravé trávení. Někdy mohou tyto kyseliny proudit ze žaludku do vaší potravní trubice a způsobovat nepříjemný, pálivý pocit v krku – stav známý jako reflux kyselin. Tento zpětný tok kyselin ze žaludku může také vést k pálení žáhy – dalšímu nepříjemnému stavu, při kterém můžete mít pocit, že celková oblast mezi břichem a spodní částí krku je v plamenech.

Jelikož je jedlá soda zásadité povahy, působí jako přírodní antacidum. Neutralizuje žaludeční kyselinu a bojuje proti hromadění žaludečních plynů, a proto může také pomoci snížit pocit pálení.