Proč byste se v těhotenství měla vyhýbat pálivým jídlům
Kořeněná jídla neboli pálivá či pikantní jídla, která jíte, vašemu dítěti v těhotenství ani během kojení neškodí. Během těhotenství se do plodové vody dostává jen malá část toho, co sníte. A během kojení má to, co sníte, jen nepatrný vliv na chuť mateřského mléka. Pikantní či ostrá jídla nezpůsobují u dítěte žádné další změny. Ale vy jste úplně jiná záležitost!
Další zajímavé články z kategorie ZdravíJsou pikantní jídla během těhotenství špatná?
Téměř každá kultura v každé zemi má své vlastní přesvědčení o těhotenské stravě. Mýtů je mnoho – od pálivých jídel zvyšujících tělesnou teplotu až po vyvolání předčasného porodu. Než však ze svého jídelníčku zcela vyřadíte pálivá jídla, je dobré znát fakta.
Jste zdravá těhotná žena bez jakýchkoli gastrointestinálních nebo gastroezofageálních problémů? Klidně jezte, co máte rádi, za předpokladu, že se nepřejídáte. Byla jste přirozeně náchylná ke gastrointestinálním problémům i před těhotenstvím a nyní se potýkáte s vedlejšími účinky těhotenství, jako je reflux a ranní nevolnost? Pak musíte být trochu opatrnější.
Podívejme se blíže na negativní příznaky těhotenství a na to, jak je ovlivňují pikantní potraviny:
Mohou zhoršit ranní nevolnost
Ačkoli se jí běžně říká ranní nevolnost, může udeřit kdykoli během dne. Ačkoli se její frekvence u každé ženy liší, v průměru obvykle začíná přibližně 5 týdnů poté, co přestanete menstruovat, a vrcholu dosahuje mezi 8. a 12. týdnem. Tato nevolnost a zvracení během těhotenství většinou chrání matku a embryo před případnými neblahými účinky některých potravin, například těch pálivých. A zde je uvedeno, jak by mohly zvýšit vaše nežádoucí účinky:
- Citlivý čich: Čichání kořeněných jídel u vás může vyvolat dávivý reflex. V takových případech by bylo dobré vyhnout se i vnášení pálivého koření do domu.
- Citlivý žaludek: Těhotenství má za následek křehký a citlivý trávicí trakt, který může být kořeněnými potravinami snadno ovlivněn. Mohou vyvolat časté zvracení a průjem.
Pokud tedy máte chuť na pálivé jídlo, ale má nepříznivý vliv na vaše zdraví, vyhněte se těmto potravinám. Pokud máte chuť na pálivá jídla a nemají žádný vliv na vaše zdraví, klidně jezte to, co máte rádi, v omezeném množství. Pokud jste vždy milovali pálivá a ostrá jídla, ale nyní u vás vyvolávají ranní nevolnosti, vyhněte se jim úplně.
Mohou vyvolat kyselý reflux a pálení žáhy
Během těhotenství se váš proces trávení zpomaluje a v žaludku je méně místa, což způsobuje, že žaludeční kyseliny se dostávají do jícnu a způsobují reflux kyselin. Reflux kyseliny má za následek pálení žáhy, říhání a nevolnost. Pálení žáhy je pocit pálení na hrudi, těsně za hrudní kostí. I když se pálení nemusí zdát tak obtěžující jako nevolnost a nijak neovlivní vaše dítě, rozhodně vás bude neskonale trápit.
Ačkoli jejich příčinou může být více potravin, mnoho žen uvádí, že pikantní jídla tyto stavy zhoršují. Nejlepší způsob, jak se vypořádat s pálením žáhy souvisejícím s pálivými jídly, je zcela se jim v těhotenství vyhnout, i když je milujete! Znovu je zařaďte do svého jídelníčku po těhotenství, kdy je vaše trávení silnější.
Mohou způsobit gastroezofageální refluxní chorobu
Pokud vás pálení žáhy v noci neustále budí, mizí jen do té doby, dokud působí antacida, a způsobuje další problémy, jako je kašel, hubnutí, potíže s dýcháním nebo černá stolice, může to znamenat gastroezofageální refluxní chorobu. Tu je třeba okamžitě léčit, aby nedošlo k poškození jícnu.
I když neexistuje dostatek důkazů, které by prokázaly, že kořeněná a pálivá jídla mohou být skutečně hlavní příčinou gastroezofageální refluxní choroby u všech žen, mohou mít vliv, pokud jste na ně citliví. Pokud je vaše tělo příliš citlivé a nezvládá pálivé koření, upravte si jídelníček, abyste předešli zhoršení stavu. Také pokud je jícen již oslaben gastroezofageální refluxní chorobou, mohou pikantní jídla snadno podráždit sliznici dolní části jícnu a způsobit silné pálení žáhy.
Pokud jste byla náchylná ke gastroezofageální refluxní chorobě již před těhotenstvím, víte, kterým potravinám se vyhnout. Pokud ne, jediný způsob, jak zjistit, kterým potravinám se vyhnout, je zjistit, zda se příznaky gastroezofageální refluxní choroby objeví nebo zhorší po konzumaci konkrétních potravin.
Jsou pikantní potraviny při kojení špatné?
Poté, co jste se během těhotenství zdržela pálivých či pikantních jídel, můžete mít po těhotenství chuť na nějaké pikantní pokrmy. Pokud se držíte zpátky v domnění, že by to mohlo mít vliv na dítě, hoďte obavy hned za hlavu.
Jak již bylo zmíněno, změna stravy vyvolává mírnou změnu chuti mateřského mléka. V mnoha zemích s místní pikantní kuchyní ženy během těhotenství svůj jídelníček nemění a na novorozence to nemá žádný vliv. Ve skutečnosti to pomáhá, protože děti si své chuťové preference vytvářejí již v děloze. Běžné stravování během těhotenství tak může způsobit, že si dítě zvykne na základní potraviny, a to i v případě, že obsahují pálivé či pikantní věci.
Mnoho lidí a kultur předpokládá nebo věří, že takové potraviny mohou u dítěte vyvolat problémy s gastritidou. Jedná se o mýtus, který není podložen žádnými vědeckými důkazy. Pokud se dítěti nelíbí změna chuti mateřského mléka, bude podrážděné a může odmítat kojení v takové míře jako obvykle. Pálivým jídlům se tedy vyhýbejte pouze v případě, že pociťujete jakýkoli nepříjemný pocit a pokud vaše dítě odmítá mléko pít.
Kolik pálivého je dobré?
Těhotenská strava je zásadní, protože jíte za dva. Výživa a zdravý vývoj vašeho miminka zcela závisí na vašem životním stylu a potravinách, které jíte. Je sice důležité, abyste se zásobili vitaminy, minerály, vápníkem, bílkovinami a kdovíčím ještě, ale také je důležité, abyste měli pestrou nabídku potravin a věděli, co je pro vás dobré.
Neexistuje žádný jednotný seznam špatných pikantních potravin, které by mohly mít vliv na těhotné ženy, protože každá z vás je jiná – každá z vás je alergická a citlivá na jiné potraviny. Takže shrnuto, vyzkoušejte různé ostré a peprné potraviny a pozorujte reakce své i svého dítěte. Seznamte své dítě s různými kuchyněmi již v raném stádiu, kdy je v děloze. Nakonec se ujistěte, že oba nebudete čelit žádným nepříjemnostem a zůstanete zdraví.