Proč byste měli čistit listy pokojových rostlin a jak čistit
Každý, kdo odjel na dva týdny pryč z domova, jistě dobře ví, že na pokojových rostlinách se prach hromadí velmi rychle. A když se zapne ventilátor nebo klimatizační jednotka nebo se otevře okno, je potřísnění spodních listů zeminou nevyhnutelné. Ačkoli to může být zdlouhavý úkol, je důležité, abyste pravidelně čistili listy rostlin od zbytků prachu. Vrstva prachu na listech pokojových rostlin blokuje sluneční světlo a snižuje schopnost rostliny fotosyntetizovat. Fotosyntéza je způsob, jakým se rostlina živí.
Čistá rostlina, která fotosyntetizuje na optimální úrovni, bude zdravější a zdravé rostliny jsou odolnější vůči chorobám a napadením škůdci. Pravidelné čištění listů pokojových rostlin vám tedy v dlouhodobém horizontu vlastně ulehčí práci – a zlepší jak rostlinu, tak vaše vnitřní prostředí.
Květináče a doplňky do domácnosti můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov
Frekvence čistění rostlin
Četnost čištění listů pokojových rostlin závisí na množství prachu ve vzduchu. Pokojové rostliny rostoucí v oblastech s prašnými cestami, probíhající výstavbou, prázdnými pozemky a silným větrem bude třeba čistit častěji. Nejlepší způsob, jak zjistit, zda rostlina potřebuje očistit, je otřít listy prsty. Pokud ucítíte nebo uvidíte více prachu, než můžete z listů odfouknout, je čas na čištění.
Jak čistit listy pokojových rostlin
Pokud jde o čištění pokojových rostlin, můžete postupovat několika způsoby. Některé z nich zahrnují následující možnosti:
Mytí pomocí rozprašovací trysky
Nejjednodušší metodou čištění středně velkých až velkých pokojových rostlin je přesunout je do kuchyňského dřezu nebo sprchy a opláchnout je hadicí s rozprašovací tryskou. Udržujte nízký tlak vody a před postřikem vyzkoušejte, zda je voda vlažná, protože horká a studená voda může listy rostliny poškodit. Při stříkání podepřete listy nebo stonky listů.
Mlžení pomocí rozprašovače
Pro rostliny, které nezvládnou sílu postřikovací trysky, je skvělým řešením postřikovací láhev. Sukulenty, kaktusy a bonsaje patří mezi rostliny, které se nejlépe čistí mlžením z rozprašovače.
Namočení rostliny do vody
Malé rostliny lze očistit tak, že podržíte základnu rostliny na úrovni půdy, obrátíte ji do kbelíku s vodou a promáchnete listy pod vodou. Předchozí zalití zeminy pomůže zabránit tomu, aby se zemina při převrácení květináče vysypala. Základnu rostliny můžete také omotat igelitovou fólií, abyste při čištění udrželi zeminu v květináči. Opět nezapomeňte použít vlažnou vodu. Než rostliny přemístíte zpět na své místo, nechte je pořádně okapat.
Pokud jsou rostliny velmi špinavé, můžete je postříkat zředěnou směsí mýdlové vody a poté je vyčistit hadicí nebo ponořit do umyvadla naplněného vodou. Použijte asi čtvrt polévkové lžíce prostředku na mytí nádobí na jeden litr vody. Rostliny, které nezvládnou mytí hadicí ve dřezu, můžete znovu postříkat čistou vlažnou vodou, aby se mýdlo spláchlo.
Otření listů hadříkem
U rostlin, které jsou příliš velké na to, abyste je mohli přemístit, můžete listy jednoduše otřít vlhkým hadříkem. Tato metoda dobře funguje také u rostlin, které mají jen několik listů, jako jsou mladé hadovky nebo banánovníky. Po počátečním čištění můžete zabránit usazování prachu na listech tím, že na ně použijete měkkou prachovku vždy, když utíráte prach z nábytku nebo podlahy.
Čistění měkkým kartáčem
Některé rostliny mají lepkavé nebo chlupaté listy, které se nedají snadno čistit. A v případě rostlin, jako jsou africké fialky, které nemají rády mokré listy, není řešením ani postřik, ani otírání. U rostlin s chlupatými listy použijte měkký kartáč, například houbový, a velmi jemně z nich odstraňte prach.
Další péče o pokojové rostliny
Nejde jen o listy, které je třeba čistit. Existují i další možnosti, jak můžete pokojové rostliny čistit, aby posílily a vypadaly lépe.
Ořezávejte odumřelé listy rostlin
Při čištění rostlin je snadno dále upravíte tím, že odstraníte jejich odumřelé, hnědé nebo žloutnoucí listy. Pokud se některý list snadno uvolní, odstraňte jej ručně. V opačném případě použijte nůžky. Nikdy neodtrhávejte pevně přichycené, odolné listy. Z rostlin, které byly ponechány příliš suché, odstřihněte pouze zhnědlé špičky listů. Rostlina bude vypadat přirozeněji, pokud budete při stříhání sledovat přirozený obrys listů.
Čištění květináče
Když už jste vynaložili tolik úsilí na čištění rostlin, proč nezajistit, aby byly v pořádku i květináče? Pokud se na vnější straně nebo okraji květináče vytvořila bílá vrstva soli nebo minerálů, rostlinu vyjměte a květináč důkladně vyčistěte. Květináč omyjte zředěným roztokem bělidla v poměru jeden díl bělidla na 10 dílů vody. Zbytky soli vydrhněte tuhým kartáčem a před přesazením rostliny květináč dobře opláchněte. Předcházejte budoucímu usazování soli na květináči tím, že půdu pravidelně propláchnete vodou a necháte ji zcela odtéct.
Zpočátku se může zdát, že udržovat pokojové rostliny v čistotě dá hodně práce, ale občasné čištění není ve skutečnosti tak náročné a díky němu budou vaše pokojové rostliny vypadat a růst mnohem lépe.