Problémy se zvládáním deprese a úzkosti současně
Existuje jen jedna věc, která vyplývá jak z přílišné péče, tak z toho, že se nestaráte vůbec. Nikdy nemůžete vyhrát v ničem, co děláte.
Úzkost a deprese jsou dvě poruchy, které jako by pocházely z opačných konců emočního spektra. Budete však překvapeni, když zjistíte, jak často tyto dvě poruchy koexistují v jedné mysli současně. Samozřejmě se jedná o poruchy, které jsou nesmírně osobní povahy, a proto na různé lidi působí odlišně. To však neznamená, že je to neobvyklé.
Téměř polovina lidí, kteří trpí depresí, uvádí, že bojuje také s úzkostnými poruchami.
Může být těžké vysvětlit, jaké to je, žít se dvěma poruchami, které vám dávají tak protichůdné pocity a myšlenky. Nejlépe to pochopíte, když si nejprve obě poruchy jednotlivě rozeberete.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíJaké to je mít depresi
Být v depresi se většinou popisuje jako sklouznutí do nekonečné temné díry. Připraví vás o všechny pozitivní myšlenky a emoce a z nitra oběti vysaje každou stopu motivace. Výsledkem je, že se člověk nakonec cítí věčně beznadějně – jako by ani nemělo smysl snažit se jít dál.
Lidé s depresí mají velmi často pocit, že se celý den schovávají pod peřinou a den za dnem se izolují od zbytku světa. Někdy se dokonce cítí zcela otupělí. V jednu chvíli může dotyčný plakat kvůli něčemu tak prostému, jako je náhodné rozbití sklenice. Ten samý člověk však nemusí uronit ani slzu, když se dozví zprávu o úmrtí někoho blízkého.
Jaké to je, když trpíte úzkostí
Úzkost je prakticky opakem deprese. Lidé s úzkostnou poruchou jsou neustále pronásledováni otázkami typu „co kdyby“ Problém se může zdát velmi malý, ale jejich mysl je prostě zvyklá stavět z malých krtinců obrovské hory.
Lidé s úzkostnými poruchami vidí jen nejhorší možný výsledek určité situace a neustále jsou posedlí hroznými následky, které budou následovat. Většinou se jedná o problémy nebo situace, které nemají pod kontrolou, takže technicky vzato, i kdyby se kvůli tomu trápili celý den nebo týden, situaci to nijak nezlepší. Místo toho nakonec ztratí hlavu a cítí se frustrovaní sami ze sebe i z lidí kolem sebe.
Jaké to je, když máte depresi i úzkost
Může být těžké pochopit, jak je možné se vůbec nezajímat, a přesto být posedlý sebemenšími věcmi do té míry, že vás to přivede na pokraj sil. Ale je to možné.
Vzpomínáte si na to, co jsme si řekli dříve o tom, že při depresi máte pocit, že se chcete celý den schovávat v posteli? Teď si představte, že celý den zůstáváte v posteli a děláte si starosti s tím, co se stane příští den. Takové to je, když máte depresi a úzkost zároveň. Jak již bylo zmíněno, tyto poruchy jsou samozřejmě velmi osobní povahy, a proto se u různých lidí projevují různými způsoby.
Jedna oběť se může trápit a plakat nad tím, že je tak dlouho sama, a přitom dokáže najít způsob, jak zrušit každé rande jen proto, že se nedokáže vyrovnat s úzkostí ze setkání s někým novým a vypořádat se s možností odmítnutí.
Jiná oběť může trávit veškerý čas obavami z prezentace, která má být následující den, ale zároveň není schopna sebrat dostatek energie, aby se na schůzku skutečně připravila.
Další oběť může trávit veškerý čas vytvářením nekonečných seznamů úkolů a povinností, které je třeba udělat, přestože jí mysl neustále říká, aby ještě chvíli otálela.
Deprese a úzkost se neobjevují jen tehdy, když se stane něco špatného, ale najdou si způsob, jak zamíchat našimi myšlenkami a emocemi, i když jde o ty nejmenší a nejobyčejnější věci. Časem se to nahromadí a na konci dne se cítíte vyčerpaní, demotivovaní a desetkrát úzkostnější a depresivnější. Řekli byste si, že zítra začnete znovu, ale probudíte se se stejnými pocity a je to jen opakování stejného starého začarovaného kruhu den za dnem.
Léčba a zotavení
Deprese i úzkost se často léčí společně pomocí následujících účinných léčebných strategií:
Kognitivně-behaviorální terapie (KBT): Tato metoda se často používá k léčbě lidí trpících úzkostnými poruchami společně s depresí. Tato metoda nejenže pomáhá lidem zvládat jejich úzkosti, ale také pomáhá proniknout ke kořenům depresivních příznaků tím, že jim pomáhá zjistit, jaké jsou jejich skutečné příčiny.
Antidepresiva: Tyto léky se často předepisují na pomoc při depresi i úzkosti a často se používají ve spojení s kognitivně-behaviorální terapií. Pokud však jde o pilulky, může chvíli trvat, než se najde správná kombinace nebo dávkování, protože vedlejší účinky jednoho léku mohou nakonec ovlivnit působení jiného. Například některé pilulky, které užíváte na zmírnění deprese, mohou zhoršit vaši úzkost, zatímco jiná pilulka, která může zabránit tomu, aby se vaše myšlenky zamotaly do bludného kruhu, může vaši depresi ještě zhoršit. Proto byste takové léky měli vždy užívat po konzultaci s lékařem nebo terapeutem, nikdy ne na vlastní pěst.
Cvičení: Jedná se o starý přírodní prostředek, který je nesmírně užitečný při léčbě poruch nejen mysli, ale i těla. Cvičení uvolňuje endorfiny, lidově přezdívané „hormony dobré nálady“, které pomáhají zmírnit stres a úzkost a úspěšně dávají člověku zapomenout na deprese. Desetiminutová procházka v přírodě může pomoci zmírnit příznaky úzkosti a deprese na několik hodin v kuse. Protože se však jedná o dočasný lék, klíčem k dlouhodobému zotavení je pravidelné cvičení, nikoliv krátké jednorázové cvičení.
Cvičení zaměřená na všímavost: Meditace a cvičení všímavosti mohou vyléčit depresi a úzkost tím, že vás naučí ovládat své tělo a mysl. Tím, že vás meditace upozorňuje na techniky dýchání a držení těla, nejen uvolňuje nervózní mysl, ale může také pomoci zlepšit celkovou kvalitu vašeho života.