Příznaky, že vaše střevní flóra je zcela nevyvážená

Miliony drobných mikroorganismů žijících ve střevech mohou ovlivňovat vše od vaší imunity až po stav vaší mysli. Ve střevech jsou dobré i špatné bakterie, které však musí být v rovnováze. Když se ve střevech přemnoží špatné bakterie, vaše zdraví začne okamžitě trpět. V minulosti jsme o svém střevním mikrobiomu nikdy nemuseli přemýšlet, protože byl málokdy nevyvážený. Náš dnešní životní styl a strava však tuto rovnováhu ohrožují. Naše nadměrná závislost na antibiotikách a strava s vysokým obsahem zpracovaných potravin a nízkým obsahem vlákniny ničí dobré bakterie a umožňuje špatným bakteriím převzít nadvládu. Jak tedy poznáte, že je vaše střevní flóra v nerovnováze? Zde je šest příznaků, na které je třeba si dát pozor.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zhoršuje se vám trávení

Vaše střevní flóra hraje při trávení velkou roli. Pomáhá vstřebávat živiny z potravy a rozkládat ji na malé částečky, které může vaše tělo vstřebat. Pokud máte chronické problémy s trávením, může to být způsobeno tím, že ve střevech nemáte dostatek dobrých bakterií. Nerovnováha ve střevech může vést k zažívacím problémům, jako je nadýmání, plynatost, zácpa a syndrom dráždivého tračníku (IBS). Popíjení antacid může vyřešit příznaky, ale neřeší hlavní příčinu problému. Začněte jíst více fermentovaných potravin, nebo užívejte probiotický doplněk stravy, abyste začali pozorovat zlepšení.

Začínáte mít psychické problémy

Při hledání příčiny duševních poruch byly drobné střevní bakterie tím posledním, co vědci očekávali, že najdou. Může to znít překvapivě, ale nevyvážená střeva mohou ovlivnit váš duševní stav. Střevní flóra produkuje neurotransmitery, které ovlivňují vaše myšlenky a emoce. Ukazuje se, že většina lidí trpících depresí má také nerovnováhu bakterií ve střevech. Pokud se tedy vaše psychické problémy zhoršují, kromě vyhledání terapeuta užívejte také probiotika.

Vaše pokožka se zhoršuje

Dlouho panoval mylný názor, že vnější faktory, jako je špatná hygiena, způsobují kožní onemocnění, jako je akné. Tato představa je však z velké části mylná. Akné je ukazatelem toho, co se děje uvnitř vašeho těla. Když je vaše střevní flóra v nerovnováze, jedním z nejčastějších způsobů, jak se to projevuje, je vzplanutí akné. Pokud je vaše střevní flóra v nerovnováze, mohou se zhoršit i další kožní onemocnění, jako je ekzém nebo lupénka.

Máte autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění, jako je Hashimotova choroba, se léčí velmi obtížně, protože vaše tělo doslova útočí samo na sebe. Nikdo si není zcela jistý, co způsobuje, že tělo takto reaguje. Průzkumy však začínají odhalovat, že jednou z příčin autoimunitního onemocnění může být zdraví vašich střev. Kromě pravidelného užívání léků začněte jíst více probiotických potravin. Tím obnovíte střevní rovnováhu a zmírníte závažnost svých příznaků.

Již delší dobu užíváte antibiotika

Antibiotika jsou jedním z největších vynálezů naší doby, ale mohou také narušit vaši střevní flóru. Antibiotika zcela vymažou všechny bakterie z vašich střev, a to jak dobré, tak i špatné. Pokud jste dlouhodobě užívali antibiotika, vaše střevní flóra je téměř jistě v nerovnováze. Antibiotika se do vašeho organismu mohou dostat i bez vašeho vědomí. Většina drůbeže, kterou dnes kupujeme, je plná antibiotik. Vždy užívejte probiotický doplněk a nakupujte pokud možno v bio kvalitě.

Jste ve stresu

Stres ničí celé naše tělo, včetně střev. Když jste ve stresu, vaše tělo začne produkovat vysoké hladiny hormonu kortizolu. Tento hormon narušuje křehkou rovnováhu střevní flóry. Krátké záchvaty stresu jsou nevyhnutelné a mají malý vliv na váš střevní mikrobiom. Pokud jste však ve stresu chronicky, můžete si být jisti, že vaše střeva nejsou zrovna v nejzdravějším stavu. Kromě užívání probiotického doplňku se naučte několik technik zvládání stresu, které obnoví zdraví vašich střev.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: mbgHealth , Healthline