Příznaky zánětu slepého střeva u žen: Na co si dát pozor

O některých orgánech v našem těle příliš nepřemýšlíme, dokud se neohlásí bolestí. Slepé střevo je jedním z takových drobných přívěsků připojených k tlustému střevu. Prostor uvnitř slepého střeva, nazývaný lumen, je poměrně malý a někdy se může ucpat ztvrdlými výkaly, bakteriemi, viry, parazity nebo cizími tělesy, jako jsou semena zeleniny nebo ovoce. Lumen se časem rozšiřuje a ovlivňuje průtok krve do a ze slepého střeva. Pokud ucpání způsobí zánět spolu s bakteriální infekcí, jedná se o zánět slepého střeva (apendicitida). Pokud se neléčí, může tlak vyvolaný zánětem způsobit prasknutí slepého střeva.

Zánět slepého střeva může postihnout kohokoli, ale nejčastěji se vyskytuje u lidí ve věku od 10 do 30 let. U kojenců a starších dospělých je zánět slepého střeva méně častý, i když není výjimečný. Zánět slepého střeva u těchto dvou věkových skupin však obvykle zahrnuje delší dobu nemoci z důvodu opožděné léčby, což je opět způsobeno tím, že příznaky nejsou hlášeny správně nebo včas. I v opačném případě jsou gastroenteritida a gynekologické poruchy obvykle hlavními důvody nesprávné diagnózy apendicitidy napříč všemi věkovými kategoriemi.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Potřeba včasné diagnózy

Přestože je zánět slepého střeva poměrně častým onemocněním, je důležité včas odhalit jeho příznaky a snížit tak pravděpodobnost prasknutí. Ve většině případů je hlavní příčinou prasknutí opožděné vyhledání lékařské pomoci, jakmile začnou bolesti.

Studie ukazují, že po prvních 36 hodinách bolesti se riziko ruptury zvyšuje o 5 % každých 12 hodin. Pokud se operace odkládá déle než 36 hodin od začátku příznaků, pokud je horečka vyšší než 39 stupňů Celsia a pokud je srdeční frekvence vyšší než 100 tepů za minutu, pravděpodobnost ruptury se postupně zvyšuje.

Když slepé střevo praskne, může to vést k potenciálně nebezpečnému stavu zvanému peritonitida, při kterém se infikuje sliznice břišní dutiny. Tento stav může vést k sepsi nebo závažné infekci krevního řečiště. Prasklé slepé střevo může zpočátku znamenat menší bolest, ale bolest se brzy zhorší. Ve většině případů zánětu pobřišnice se slepé střevo okamžitě odstraní laparotomií (jedním řezem). Když jsou infekce a zánět pod kontrolou – obvykle asi po šesti až osmi týdnech – chirurgové odstraní zbytky prasklého slepého střeva.

Zánět slepého střeva u žen: Proč je obtížné ho diagnostikovat?

Zánět slepého střeva u žen může být velmi matoucí a může být důvodem k mnohem větším obavám. Navzdory zřetelnému průběhu bolesti obvykle spojovanému se zánětem slepého střeva studie zahrnující dřívější kazuistiky zjistila, že u žen je bolest při zánětu slepého střeva často zaměňována s gynekologickými bolestmi a menstruačními křečemi. Na druhé straně se gynekologická onemocnění mohou také snadno maskovat jako apendicitida vzhledem k blízkosti pravého vaječníku, vejcovodu a dělohy ke slepému střevu.

Chybná diagnóza u žen

Zánět slepého střeva se může stát pro ženy potenciálně nebezpečným, pokud není včas diagnostikován. Ve skutečnosti je apendicitida chybně diagnostikována u 33 % netěhotných žen v plodném věku. Nesprávná diagnóza může zvýšit výskyt perforace, způsobit tvorbu abscesu a vést k delší hospitalizaci. Nejčastější chybnou diagnózou jsou pánevní zánětlivá onemocnění, následovaná gastroenteritidou a infekcí močových cest. Může dojít také k záměně s abnormalitami pánevních orgánů, včetně prasklých ovariálních cyst, zkroucení pravého vaječníku nebo střevních stavů, jako je kolitida. Chybná diagnóza však nemusí být pravidlem.

Před nástupem zobrazovacích metod mělo až 45 % žen s příznaky naznačujícími zánět slepého střeva při operaci normální apendix a až třetina žen se skutečným zánětem slepého střeva byla zpočátku diagnostikována chybně. Dnes jsou však k dispozici laboratorní testy a zobrazovací vyšetření, jako je ultrazvuk nebo CT, které lze použít v případech, kdy je diagnóza obtížná, aby se vyloučily jiné gynekologické poruchy a potvrdilo se, že příznaky jsou skutečně příznaky apendicitidy.

Zánět slepého střeva: Příznaky, na které je třeba dávat pozor

Zánět slepého střeva je často obtížné diagnostikovat, protože časné příznaky jsou mírné a nespecifické. Příznaky mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, nevolnost a celkový pocit nepohody – příznaky, které mohou poukazovat na mnoho jiných zdravotních problémů. Příznaky se zvýrazní, až když zánět slepého střeva postupuje.

Bolest břicha

Jedná se o nejznámější příznak zánětu slepého střeva. Pokud totiž někdy pocítíte bolest na pravé straně břicha, určitě vás napadne možnost zánětu slepého střeva. Bolest je způsobena tlakem, který vyvíjí zanícené slepé střevo, a obvykle se jedná o generalizovanou bolest v okolí pupku. Jak se tlak zvyšuje a zánět postupuje, bolest se obvykle přesouvá do pravé dolní čtvrtiny břicha, kde se nachází slepé střevo. Bolest se přesune do pravé dolní čtvrtiny během 24 hodin a zhoršuje se při chůzi nebo kašli. Pokud hrot slepého střeva zasahuje dolů do pánve nebo směrem ke středu podbřišku, může se bolest objevit i v těchto méně typických oblastech.

Ztráta chuti k jídlu

Může začít v časných stadiích apendicitidy a je běžným příznakem. Jak se obstrukce a zánět zhoršují, můžete pociťovat nevolnost a ztrátu chuti k jídlu. Nevolnost může být doprovázena také zvracením. Zácpa je v této fázi poměrně častá, i když na druhé straně se může objevit i průjem.

Horečka

Horečka nemusí být prvním příznakem, který byste si s tímto onemocněním spojovali, ale horečka kolem 38 stupňů Celsia je skutečně poměrně častá. Podezření na prasklé slepé střevo vzniká, když horečku doprovází záchvaty třesavky.

Jak odlišit bolest při zánětu slepého střeva od jiných bolestí břicha?

Chcete-li odlišit bolest při zánětu slepého střeva od jiných běžnějších bolestí břicha, dejte si pozor na bolest, která je trvalá a přichází spíše náhle v průběhu několika hodin nebo trvá po celý den. U zánětu slepého střeva se často vyskytuje určitá cesta, kterou bolest sleduje. Ostrá bolest se může přesunout od pupku do oblasti přímo nad slepým střevem 12 až 24 hodin poté, co začnete pociťovat příznaky. Tento zřetelný postup je varovným signálem, na který byste si měli dát pozor.

Zánět slepého střeva v těhotenství

Zánět slepého střeva u žen může být ještě matoucí, když se objeví během těhotenství. Výskyt zánětu slepého střeva v prvním trimestru se pohybuje od 19 % až po 36 %. Ve druhém trimestru je výskyt apendicitidy vyšší, a to od 27 procent do 60 procent. Ačkoli se výskyt pohybuje mezi 15 a 33 procenty ve třetím trimestru, některé studie uvádějí 59 procentní výskyt ve třetím trimestru.

Problémy během těhotenství

Většina klasických příznaků apendicitidy není během těhotenství vždy zjevná nebo jasná. Diagnostika se stává náročnou, protože apendix je posunutý zvětšenou dělohou a bolest nemusí být lokalizována do pravého podbřišku. Místo toho může být kdekoli na pravé straně břicha. Bolest slepého střeva může být také nesprávně interpretována jako předčasný porod. Ostatní příznaky, jako je nevolnost, zvracení a nechutenství, také nejsou specifické pro zánět slepého střeva a jsou v těhotenství také poměrně časté.

K tomu se přidává tendence slepého střeva pohybovat se. Migruje proti směru hodinových ručiček směrem k pravé ledvině. V prvním trimestru převládá bolest a citlivost v pravé dolní čtvrtině břicha, ale v druhé polovině těhotenství je bolest v pravém horním kvadrantu nebo v pravém boku možnou známkou zánětu a je příznakem, na který je třeba si dát pozor. Uvědomění si této možnosti a okamžité vyhledání pomoci jsou nejlepším řešením.

Léčba zánětu slepého střeva během těhotenství

Při správné a včasné diagnóze nepředstavuje samotný zánět slepého střeva během těhotenství velké riziko, ale prasklé slepé střevo může být pro matku i dítě velmi závažné. Zpoždění delší než 24 hodin je spojeno s perforací apendixu a vysokou pravděpodobností nejen potratu, ale i úmrtí matky.

Většina komplikací a rizik během těhotenství je důsledkem neochoty operovat těhotné ženy. Dlouho panoval mýtus, že apendektomie u žen může mít za následek neplodnost. Ve skutečnosti se mělo za to, že apendektomie je příčinou neplodnosti tubárního faktoru. Předpokládalo se, že pánevní záněty a jizvy způsobené zánětem slepého střeva blokují vejcovody, což má za následek neplodnost. Ve skutečnosti se jakýkoli invazivní chirurgický zákrok může stát rizikem pro pozdější otěhotnění. Svalovat však veškerou vinu na apendektomii je poněkud nespravedlivé. V dnešní době lze díky laparoskopické operaci vejcovody obnovit, i když mají jizvy. Nejnovější výzkumy totiž ukazují, že neexistuje žádný přesvědčivý důkaz o tom, že by perforované slepé střevo mohlo znamenat neplodnost! Dokonce ani u žen, které musí podstoupit operaci slepého střeva během těhotenství, nedochází k žádnému dlouhodobému efektu a další těhotenství nemusí být ovlivněna.

Léčba zánětu slepého střeva

Zánět slepého střeva téměř vždy vyžaduje chirurgický zákrok (apendektomii). Přestože existují některé alternativní způsoby léčby zánětu slepého střeva, měly by být používány pouze jako podpůrné prostředky, které pomáhají zmírnit bolest a otok, a nikdy by neměly nahrazovat lékařskou léčbu.

Čínská medicína

V tradiční čínské medicíně se věří, že některé byliny jsou schopny léčit zánět slepého střeva. V čínské medicíně se k léčbě apendicitidy používá také akupunktura a elektroakupunktura. Čínská medicína věří, že kombinace akupunktury s běžnou pooperační péčí zlepšuje zotavení pacienta po apendektomii. Ačkoli nebyly provedeny žádné klinické studie, které by ověřily účinnost těchto léčebných postupů, vědci uvádějí, že akupunktura zlepšuje míru zotavení po operaci včetně rychlejšího obnovení střevní funkce.

Naturopatie

Naturopatie není jen alternativní léčba, ale spíše filozofie, která věří v léčivou sílu přírody. V naturopatii je léčba akutního zánětu slepého střeva stejná jako léčba jakéhokoli akutního zánětlivého horečnatého onemocnění. Základem je dostatek vzduchu, půst a vodoléčba. Podle některých tvrzení pomohla k radikálnímu vyléčení případů také počáteční léčba zahrnující masáže a vodní obklady, po níž následovala pozdější léčba mlékem a ovocnou šťávou, kdykoli měl pacient hlad.

Ájurvéda

Podle ájurvédy je zánět slepého střeva vrana-šotha neboli zánětlivé onemocnění, které způsobuje otok. Některé přírodní domácí prostředky, které jsou součástí ájurvédy, mohou pomoci zmírnit příznaky apendicitidy, zejména v počátečních stadiích. Patří mezi ně polévková lžíce nálevu ze zeleného gramu denně proti bolesti spojené s akutním zánětem slepého střeva a čaj ze semen pískavice řecké seno, který zabraňuje tomu, aby se slepé střevo stalo odkladištěm přebytečného hlenu a střevního odpadu.

Všechny tyto možnosti jsou však způsoby léčby a v žádném případě neznamenají vyléčení apendicitidy. Pokud je operace nutná, je moudré se jí nevyhýbat. Operace nemusí nutně znamenat komplikace. A dnes, díky běžnému užívání antibiotik před operací, je léčba ještě účinnější.