Příznaky těhotenství a příznaky PMS: Jaký je v tom rozdíl?

Spletla jste si někdy PMS (premenstruační syndrom) s těhotenstvím? Ať už doufáte v PMS, nebo v těhotenství, není neobvyklé zaměnit jedno za druhé. Premenstruační syndrom a těhotenství mají podobné příznaky a neznalost rozdílu může mít následky. Zatímco příznaky PMS obvykle trvají jen do začátku menstruace, příznaky těhotenství mohou trvat déle, někdy dokonce až do konce těhotenství. Vždy je však lepší provést těhotenský test, pokud jsou příznaky nejasné.

Vzhledem k tomu, že premenstruační syndrom a těhotenství je třeba léčit odlišně, je důležité, abyste věděla, jak jedno od druhého odlišit.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

1. Špinění nebo krvácení

Pokud jste těhotná, budete mít lehké špinění nebo krvácení, které nebude trvat tak dlouho jako menstruace. Je snadné si ho splést s normální menstruací, ale rozdíl je v tom, jak dlouho trvá. Krvácení související s těhotenstvím může trvat jen několik hodin nebo až 2 dny. Krev má tmavě hnědou nebo růžovou barvu, když se embryo připojí k děloze. Toto krvácení se nazývá implantační krvácení a je jedním z časných příznaků těhotenství.

Během PMS obvykle nedochází ke špinění ani krvácení. Jakmile však dostanete menstruaci, dochází k normálnímu proudění krve. Na rozdíl od implantačního krvácení je krev během menstruace jasně červená.

2. Nevolnost

Pokud jste těhotná, je pravděpodobnější, že budete pociťovat nevolnost. Ačkoli se jí říká ranní nevolnost, může se objevit kdykoliv během dne a může, ale nemusí být doprovázena zvracením. Pokud se tedy vaše menstruace opozdí a vy pociťujete nevolnost a zvracení, může to být příznak těhotenství.

Na druhou stranu nevolnost není příznakem PMS. Nebudete ji pociťovat ani v případě, že se vaše menstruace opozdí. Nemůže zde tedy dojít k záměně.

3. Únava

Únava je běžná v raných fázích těhotenství a někdy trvá po celou dobu těhotenství. Během těhotenství se ve vašem těle zvýší hladina progesteronu, který podporuje růst žláz produkujících mléko v prsou. To způsobuje, že jste unavená a ospalá.

Ačkoli je únava během PMS normální, můžete mít také problémy se spánkem. Tyto příznaky naštěstí zmizí, jakmile vám začne menstruace.

4. Křeče

Během implantace můžete spolu se špiněním nebo krvácením pociťovat křeče. Můžete pociťovat mírnou bolest v podbřišku nebo v dolní části zad, která může trvat několik týdnů nebo měsíců.

Ne každý trpí během premenstruačního syndromu křečemi. Někteří však během PMS a menstruace pociťují silné bolesti a křeče v podbřišku. Když začne menstruace, bolest se zmírní a pomalu odezní, jakmile se krvácení na konci cyklu zastaví.

5. Výkyvy nálad

Pokud jste těhotná, můžete pociťovat výkyvy nálad, podrážděnost, úzkost a depresi. Tyto změny nálad jsou způsobeny v důsledku hormonálních změn a mohou trvat až do konce těhotenství.

Během PMS můžete zažívat záchvaty pláče, výkyvy nálad, nepřátelské chování, úzkost a smutek. Tyto příznaky obvykle odezní, jakmile vám začne menstruace.

6. Bolest prsou

Bolest prsou, jejich otok a citlivost jsou běžnými příznaky těhotenství. V důsledku zvýšené hladiny testosteronu můžete pociťovat bolest prsou, která může trvat několik týdnů. Pokud jste těhotná, zaznamenáte tuto změnu 1 až 2 týdny po početí a prsa mohou být také pocitově těžší.

Během PMS můžete pociťovat bolest a citlivost prsou, ale bolest netrvá dlouho. Bolest se pravděpodobně zmírní, nebo zmizí těsně před menstruací, protože v tomto období se snižuje hladina testosteronu v těle.

7. Chuť na jídlo

Pokud jste těhotná, můžete mít chuť na určité potraviny. Může se také stát, že nebudete ráda jíst potraviny, které jste měla vždy ráda. Tyto intenzivní chutě a averze na potraviny se mohou v průběhu těhotenství měnit.

Chutě na jídlo a změny stravovacích návyků se objevují také během PMS. Během PMS však můžete mít chuť na sladké, sacharidy nebo slané potraviny. Někdy můžete také pociťovat zvýšenou chuť k jídlu.

Poznámka: Pokud je výsledek těhotenského testu negativní, poraďte se s lékařem, aby vyloučil jiné zdravotní problémy.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Institute of Child Health and Human Development , National Health Services , Women’s Health