Příznaky, které mohou poukazovat na prasklý ušní bubínek

Ztlumte tu hudbu, nebo vám praskne ušní bubínek! Kolikrát jsme to všichni už slyšeli, nebo vyřvali si to při ohlušující hudbě? Přemýšleli jste ale někdy o tom, jak by prasknutí neboli perforace ušního bubínku vlastně vypadalo?

Bubínek, známý také jako tympanická membrána, je tenká tkáň ve tvaru kužele, která odděluje střední ucho od vnějšího. Když na něj narazí zvukové vlny, rozkmitá se. Tyto vibrace se pak ve vnitřním uchu přeměňují na nervové impulsy, které putují do mozku a umožňují vám slyšet různé zvuky. Pokud se bubínek protrhne, nemusí správně vibrovat. To může vést k problémům se sluchem.

Zde jsou některé příznaky, které mohou indikovat prasklý ušní bubínek.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Bolest ucha

Prvním příznakem prasklého ušního bubínku je obvykle bolest ucha. Ta může mít různou intenzitu od silné až po mírnou. Bolest může také kolísat, chvíli se může zvyšovat a pak se náhle snížit.

Výtok z ucha

Pokud je bubínek protržený, můžete si všimnout žlutého, bílého nebo krvavého výtoku z ucha. Ve skutečnosti je suchá krusta na polštáři vašeho dítěte poměrně často známkou výtoku z ucha způsobeného poraněním ušního bubínku. Ušní bubínek může krvácet také v případě, že je prasklý.

Tinnitus

Tinnitus je stav, kdy „slyšíte“ zvuky, které nemají žádný vnější zdroj. Můžete slyšet zvonění, hučení, foukání, dunění, bzučení, syčení, šumění nebo pískání. Tyto zvuky mohou být hlasité nebo tiché. Někteří lidé mohou mít dokonce pocit, že poslouchají zvuk tekoucí vody, unikajícího vzduchu nebo hudebních tónů.

Ztráta sluchu

Pokud vám praskl ušní bubínek, může dojít ke ztrátě sluchu. Může se jednat o úplnou nebo částečnou ztrátu sluchu. Můžete mít potíže se sledováním rozhovorů nebo neslyšet, co se říká na hlučných místech. Nebo vám může připadat, že lidé při mluvení mumlají nebo mluví nezřetelně. Pokud se vám zdá, že vaše dítě nereaguje na zvuky nebo není pozorné, když mu něco říkáte, může to také ukazovat na ztrátu sluchu. Dobrou zprávou však je, že ztráta sluchu spojená s prasklým ušním bubínkem je obvykle dočasná.

Svědění

Pokud dojde k protržení ušního bubínku, můžete také pociťovat svědění v uchu.

Závrať

Závrať je pocit, že se točíte vy, vaše okolí nebo oboje dohromady. Pamatujete si, jak jste se jako dítě točili dokola a kolem vás se vše točilo, když jste se náhle zastavili? Jedná se o něco podobného.

Nevolnost

Závrať může někdy vést k nevolnosti, tedy k pocitu nevolnosti v žaludku a nutkání zvracet.

Horečka

Po prasknutí či protržení ušního bubínku můžete někdy zaznamenat teplotu 38 stupňů Celsia nebo vyšší. To může být známkou toho, že došlo k jeho infekci.

Co můžete dělat s prasklým ušním bubínkem?

Při prasknutí ušního bubínku okamžitě vyhledejte lékaře. Ten pomůže posoudit jeho závažnost a také to, zda byl kontaminován. Obecně platí, že se dírka nebo trhlina v ušním bubínku zahojí sama, ale musíte se ujistit, že zůstane suchá. V některých případech vám lékař může doporučit antibiotika, pokud se skrze trhlinu dostaly dovnitř nečistoty, nebo pokud bylo zranění způsobeno něčím znečištěným. Operace může být nutná, pokud je zranění doprovázeno výraznou ztrátou sluchu nebo extrémními závratěmi, nebo pokud se nezhojí do 2 měsíců.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , Cleveland Clinic