Příznaky arytmie (nepravidelného srdečního rytmu)
Arytmie je lékařský termín používaný pro srdeční rytmus, který není zcela v pořádku. Může to znamenat, že vaše srdce bije příliš rychle – u dospělého člověka více než 100 úderů za minutu, což je stav známý jako tachykardie. Nebo příliš pomalé – u dospělého člověka méně než 60 tepů za minutu, což je stav známý jako bradykardie. Nebo vaše srdce může bít nepravidelně.
Rytmus vašeho srdce je řízen elektrickými signály a regulován jeho přirozeným kardiostimulátorem, sinusovým uzlem. Za normálních okolností elektrické impulzy plynule procházejí srdečními komorami v určitém pořadí a nutí je stahovat se v určitém pořadí, aby krev proudila vaším tělem. Pokud se normální posloupnost, kterou elektrické impulsy následují, změní, může to tento proces narušit a způsobit arytmii. A pokud vaše srdce nebije tak, jak by mělo, není schopno pumpovat a zásobovat krví zbytek těla.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czArytmie může být buď neškodná, nebo potenciálně život ohrožující – což je hazard, který si nemůžete dovolit. Proto je důležité tento stav odhalit a vyloučit nebo léčit významné příčiny. Například pokud byl váš srdeční sval poškozen srdečním infarktem nebo máte vrozenou vadu, při které není plně vyvinut vodivý systém, nebo je v krvi nerovnováha minerálů, jako je hořčík nebo draslík, může se u vás vyvinout arytmie. Mohou ji také vyvolat stimulující látky, jako jsou cigarety a alkohol.
Pokud je o vás známo, že máte srdeční onemocnění, lékař obvykle sleduje váš srdeční rytmus. Nemusí však být schopen odhalit arytmie, které se vyskytují zřídka. Dávejte si proto na tyto příznaky pozor a v případě jejich výskytu informujte svého lékaře.
Palpitace
Palpitace je pocit, kdy si uvědomíte, že vaše srdce bije nepravidelně nebo rychle. Zahrnuje celou řadu pocitů, včetně třepání nebo bušení na hrudi, překlápění srdce, vynechávání úderů srdce, bušení srdce, pocitu, že vám srdce bije v krku, a úderů srdce navíc.
Dýchavičnost
Dušnost se lékařsky nazývá dyspnoe. Jedná se o nepříjemný pocit, kdy se vám špatně dýchá. Hloubka a rychlost dýchání se může měnit i za normálních okolností – například když jste ve vysoké nadmořské výšce nebo při cvičení. To však obvykle nezpůsobuje nepříjemné pocity. Pokud trpíte dušností, nedýcháte jen rychleji, ale máte také pocit, že vám dochází vzduch a nemůžete dýchat dostatečně hluboce nebo rychle. Větší úsilí může být zapotřebí při nádechu k rozšíření hrudníku nebo při výdechu k vypuzení vzduchu. Můžete také pociťovat naléhavou potřebu nadechnout se dříve, než dokončíte výdech, a můžete mít pocit, že se vám svírá hrudník.
Bolest nebo tlak na hrudi
Bolest na hrudi může být tupá nebo ostrá. Někteří lidé ji dokonce popisují jako pocit tlaku, nepohodlí nebo svírání.
Závratě
Pocit závratě nebo točení hlavy může svědčit o arytmii. Ta je způsobena snížením krevního tlaku a průtoku krve do mozku.
Synkopa
Synkopa je lékařský termín používaný pro ztrátu vědomí nebo mdloby. Dochází k ní, když změny srdečního rytmu způsobí snížení průtoku krve a pokles krevního tlaku natolik, že se do mozku nedostane dostatek krve. To vyžaduje okamžitou pozornost, protože přetrvávající arytmie s tímto příznakem může být smrtelná.
Únava
Pocit únavy nebo vyčerpání může být také příznakem arytmie.
Úzkost
Úzkost je dalším příznakem, který může poukazovat na arytmii.
Pocení
Někdy se můžete při arytmii nadměrně potit.
Co s tím můžete dělat?
Úzkost, závratě, slabost, točení hlavy, mdloby nebo téměř mdloby, dušnost, bolest na hrudi a pocení je třeba považovat za závažné příznaky, které vyžadují lékařskou pomoc. Na návštěvu lékaře se zaměřte také v případě, že se u vás v rodině vyskytlo náhlé nevysvětlitelné úmrtí.
Lékař provede řadu testů, aby zkontroloval rytmus vašeho srdce. Léčba arytmie se může lišit v závislosti na příčině. Může zahrnovat léky, implantaci kardiostimulátoru, operaci k odstranění srdeční tkáně zodpovědné za arytmii atd. Užitečné mohou být také změny životního stylu, jako je omezení konzumace alkoholu nebo kofeinu, zanechání kouření, zvládání stresu a udržování zdravé hmotnosti, protože se mohou zaměřit na arytmii i na základní onemocnění, která ji způsobují.