Příznaky akutní tonzilitidy, na které je třeba dávat pozor

Angíny (akutní tonzilitidy) jsou akutní záněty krčních mandlí, které jsou jedním z nejčastějších onemocnění dětí, dospívajících a mladých dospělých. Bohužel mnoho příznaků tonzilitidy lze zaměnit za kašel nebo chřipku a neléčit je. Jak tedy příznaky rozpoznat? Ať už vás trápí zánět mandlí způsobený virovou nebo bakteriální infekcí, je možné problém rozpoznat – stačí sledovat včasné příznaky a nechat se ošetřit dříve, než se stane příliš bolestivým!

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zánět mandlí s klasickými příznaky

Mandle, které se nacházejí v zadní části krku, jsou vojáky lymfatického systému vašeho těla, pomáhají zbavovat tělo infekce a udržovat křehkou rovnováhu tělesných tekutin. Fungují jako pasti na choroboplodné zárodky, které se do těla dostávají nosem a ústy, vtahují je dovnitř a zabraňují jejich šíření do jiných částí těla, kde by mohly způsobit větší škody. Zánět mandlí vzniká, když jsou mandle zanícené, což způsobuje jejich zduření. Výsledkem je řada klasických příznaků tonzilitidy, které se můžete naučit poměrně snadno rozpoznat. Pokud máte doma malé děti, je to něco, v čem budete brzy docela zběhlí, protože ty jsou k tomuto problému obzvlášť náchylné!

Bolest v krku

Zánětu mandlí si možná nejprve všimnete kvůli bolesti v krku. Protože tuto bolest v krku často vyvolává bakterie streptokoka, často se jí říká „angína“. K léčbě tohoto problému vám obvykle budou podána antibiotika. Pokud lékař zjistí, že vaše angína je způsobena virem, nebudete potřebovat antibiotika, ale pomůže vám pít hodně vody, dopřát si hlasový klid a užívat mírné volně prodejné léky proti bolesti, pokud vás trápí bolest nebo citlivost.

Tlumený nebo chraplavý hlas

Kromě bolesti v krku, pokud jsou vaše mandle opravdu oteklé a překážejí v krku, má váš hlas tendenci se trochu změnit. Tlumený nebo chraplavý hlas není nic neobvyklého. Někteří lidé si stěžují, že na chvíli ztratí hlas úplně. Akutní zánět mandlí obvykle nezpůsobuje tak závažnou změnu hlasu jako jiné stavy, například hnisavý absces na mandlích v důsledku neléčené tonzilitidy.

Bolestivé, zduřelé a zarudlé mandle

Když bakterie a viry přemohou tkáň mandlí, dojde k jejich zánětu. A zanícené mandle mají v důsledku toho tendenci otékat a jsou obvykle bolestivé. Vaše mandle, pokud je vyšetříte vy nebo váš lékař, budou obvykle zarudlé.

Bolest ucha

Bolest ucha je také častým příznakem tonzilitidy. Pokud se vaše mandle zvětší, můžete mít také opakované ušní infekce. Také se vám špatně nebo bolestivě polyká? Bolí vás v krku? Pokud máte tyto problémy, může být bolest ucha důsledkem infekce krku, jako je právě zánět mandlí.

Bílé skvrny na mandlích

Při angíně se na mandlích vytvoří bílý nebo nažloutlý povlak. V některých případech se na mandlích mohou objevit i bílé skvrny naplněné hnisem.

Horečka vyšší než 38 stupňů

Zánět mandlí je způsoben základní infekcí, ať už virovou nebo bakteriální. Protože vaše tělo bojuje s mikroby, může to vyvolat horečku. Pokud zjistíte vysokou horečku nad 38 stupňů spolu s dalšími respiračními příznaky, může to znamenat virový zánět mandlí. Pokud je horečka náhlá a mandle jsou oteklé, ale nemáte žádné jiné příznaky infekce horních cest dýchacích, můžete mít bakteriální potíže s mandlemi.

Špatný dech

Ať už máte akutní nebo chronický zánět mandlí, měli byste sledovat příznaky zápachu z úst. Zápach z úst se může stát trvalým problémem, pokud máte chronickou angínu, a může vést k halitóze neboli přetrvávajícímu zápachu z úst. Bakteriím, které způsobují zánět mandlí, se daří na hlenu produkovaném v důsledku infekce a způsobují tento nepříjemný zápach.

Problémy s polykáním

Při akutním zánětu mandlí můžete mít problémy s polykáním. Obtíže s polykáním, známé také jako dysfagie, stejně jako odynofagie neboli pociťování bolesti při polykání, jsou častými potížemi.

Dehydratace

Pokud nebudete dbát na dostatečný příjem tekutin a vody, může dojít k dehydrataci v důsledku tonzilitidy. Sledujte příznaky dehydratace, jako je méně časté močení než obvykle, nebo pocit suchého a vyprahlého jazyka a úst.

Skvrny (palatální petechie) způsobené bakteriální tonzilitidou

Streptokoková angína způsobená bakteriemi vám také může způsobit propuknutí drobných červených krvácivých skvrn zvaných petechie na měkkém patře. Mohou být drobné jako píchnutí špendlíkem nebo velké jako špendlíková hlavička.

Dýchání ústy

Pokud si všimnete, že dýcháte ústy, může to být způsobeno tím, že vaše mandle jsou oteklé v důsledku infekce. I když k dýchání otevřenými ústy může docházet také v důsledku ucpaného nosu, je třeba zvážit možnost obstrukčního zvětšení mandlí.

Chřipkové příznaky tonzilitidy

Zánět mandlí je často mylně považován za chřipku, zejména proto, že mnoho příznaků je podobných. V důsledku tonzilitidy můžete mít například rýmu, bolest v krku a slzení očí. V mnoha případech angíně předchází všechny tyto příznaky ještě předtím, než se samotné mandle znatelně zduří nebo zanítí, nebo se na nich objeví hnisavé skvrny.

Příznaky tonzilitidy u mladších dětí

Zánět mandlí se obvykle vyskytuje pouze u dětí starších dvou let, přičemž u mladších dětí se častěji vyskytuje angína virového původu. Bakteriální angína způsobená druhem Streptococcus bývá častější u dětí ve věku 5 až 15 let. Zde jsou uvedeny některé příznaky, na které je třeba dávat pozor u mladších dětí:

Bolest v krku trvající déle než dva dny
Bolest nebo jakékoli potíže s polykáním
Slabost
Cítí se velmi špatně
Nevolnost
Zvracení
Bolest žaludku
Neobvyklá nervozita

V případě, že má vaše dítě potíže s dýcháním, nadměrně slintá, nebo má velké bolesti či potíže s polykáním, měli byste ho co nejdříve vzít k lékaři.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medline Plus , Ent Health , National Health Service