Příznaky a symptomy nervového zhroucení
Všichni známe nebo jsme slyšeli o někom, kdo se psychicky zhroutil. Přes veškerou známost je však skutečností, že „duševní zhroucení“ není samo o sobě lékařským termínem – termínem, který by označoval, že máte konkrétní zdravotní potíže. Spíše se jedná o reakci vašeho těla a mysli na základní problémy, které způsobují vaše nepříznivé reakce. Ale i tak je to příhodné slovo, že? Popisuje ten pocit, že jste zahlceni až k „zhroucení“.
Všichni denně zažíváme úzkost a stres, ale obvykle se to dá zvládnout. Když se však obavy, úzkost nebo stres zvýší natolik, že začnou ovlivňovat běžný život, říká se, že se člověk psychicky nebo nervově zhroutí.
Duševní zhroucení může být vyvoláno stresem z něčeho konkrétního, například ze smrti někoho blízkého. Může být také důsledkem stresu, který pomalu narůstá v důsledku tlaků spojených s finančními problémy, prací, vztahy atd. Zde se podívejte na některé příznaky, které mohou signalizovat duševní zhroucení.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czEmoční a behaviorální příznaky duševního zhroucení
Na duševní zhroucení mohou poukazovat různé emoční a behaviorální faktory.
Izolace a lhostejnost
Můžete ztratit zájem o společnost přátel a rodiny nebo se stáhnout z každodenních aktivit. Zkontrolujte, zda s vámi následující výroky souvisejí:
Cítíte nezájem o většinu věcí, dokonce i o věci, které jste dříve měli rádi. Činnosti, které vás dříve bavily, vás už nelákají.
Je pro vás těžké se pro něco rozhodnout.
Nedokážete se obtěžovat s každodenními úkony, jako je vaření nebo koupání. A vaši přátelé vám říkají, že váš byt začal vypadat neuspořádaně. Můžete se také cítit příliš unavení na to, abyste se pustili do běžných úkolů.
Nezajímáte se příliš o to, co jíte. Dokonce můžete být dlouho bez jídla. Můžete také zhubnout.
Nedostatek soustředění a koncentrace
Snadno se necháte rozptýlit a je pro vás obtížné se soustředit. Mezi příklady patří např:
Je pro vás obtížné držet se logiky myšlenky nebo toho, co někdo říká.
Nejste schopni udržet pozornost na dvou různých věcech najednou, ačkoli dříve jste byli schopni dělat několik věcí současně.
Zjišťujete, že v rozhovoru ztrácíte nit toho, co říkají ostatní lidé, a někdy dokonce ztrácíte nit svých vlastních myšlenek.
Náladovost
Můžete mít pocit, že jste jako na horské dráze emocí. Zjistěte, zda se vás týkají následující příznaky:
Cítíte se depresivní, skleslí nebo vyhořelí.
Začali jste mít o sobě stále negativnější mínění. Naopak se můžete také cítit velmi dobře, aniž byste k tomu měli důvod.
Máte výkyvy nálad a prožíváte velmi silné emoce. Můžete se cítit nekontrolovatelně rozzlobení, bezmocní nebo vystrašení a dokonce mít emoční výbuchy nebo záchvaty pláče.
Jste stále citlivější a berete si k srdci, co vám lidé říkají. Také se velmi snadno rozčílíte nebo se rozplýváte nad zprávami, které se vás osobně netýkají.
Změna myšlenkových vzorců
Mezi způsoby, kterými se mohou změnit vaše myšlenkové vzorce, patří např:
Zjistili jste, že nyní častěji děláte unáhlené závěry.
Začali jste mít pocit, že příčinou vašich potíží jsou jiní lidé. Možná si dokonce myslíte, že vám potíže způsobují záměrně.
Někdy se zdá, že se vám myšlenky honí hlavou a vy je nedokážete zpomalit. Nebo se vaše myšlenky na něčem zaseknou a vy se nemůžete pohnout kupředu.
Začali jste trávit mnohem více času sněním.
Zdá se, že vám odchází paměť. Zjišťujete, že je pro vás nyní obtížné si na něco vzpomenout.
Zjišťujete, že je pro vás obtížné věci plánovat.
Záblesky zvláštních událostí
Mezi věci, kterých byste si mohli všimnout, patří např:
Můžete mít nápadné záblesky traumatické nebo stresující události nebo vidět či slyšet věci, které tam nejsou.
Nereálné myšlenky nebo přesvědčení či halucinace se stávají běžnou záležitostí.
Začali jste přikládat význam věcem, které s vámi nemají nic společného. Například můžete mít pocit, že se vám lidé smějí, když se náhodně smějí, ačkoli hned v následujícím okamžiku můžete poznat, že to není pravda.
Když někdy slyšíte lidi mluvit, jejich hlas zní podivně. Jejich hlas může například znít dutě nebo jako by mluvili dva lidé najednou.
Zdá se, že se čas zrychluje nebo zpomaluje.
Zjistíte, že váš zrak, čich, chuť nebo sluch jsou bez fyzické příčiny zkreslené. Například se mohou měnit barvy nebo tvary nebo slyšíte ozvěnu. Někdy můžete zaznamenat změny v intenzitě věcí, které slyšíte, vidíte, cítíte nebo ochutnáváte.
Prožíváte nové myšlenky a nápady a ty ovlivňují vaše chování. Můžete si například myslet, že vidíte budoucnost, slyšíte, co si lidé myslí, nebo věříte, že můžete zachránit svět.
Myšlenky na sebepoškozování
Máte myšlenky na to, že si ublížíte – že se pořežete nebo dokonce upálíte. V takovém případě se okamžitě obraťte na lékaře.
Zhoršující se vztahy
Zdá se, že vaše vztahy jdou z kopce. Zjistěte, zda jsou následující tvrzení pravdivá:
Zdá se, že lidé v dnešní době nechápou vaše myšlenkové pochody a často se vás snaží přesvědčit, že vaše logika je chybná.
Zatímco dříve jste si společnost lidí užívali, nyní se jim snažíte vyhýbat. Cítíte obavy z přítomnosti lidí nebo je pro vás obtížné vést konverzaci.
Zdá se, že už lidem nedůvěřujete. Můžete si také myslet, že o vás mluví negativně nebo proti vám intrikují.
Vaše rodina a přátelé říkají, že jste se jako člověk změnili.
Zdá se, že vám lidé lezou na nervy.
I když nechápete proč, lidé, se kterými pracujete, si začali stěžovat na vaši práci.
Fyzické příznaky psychického zhroucení
Při duševním zhroucení se u vás mohou objevit také různé fyzické příznaky.
Problémy se spánkem
Ideální množství spánku se sice může u jednotlivých lidí lišit, ale v průměru potřebuje dospělý člověk spát přibližně 7 až 9 hodin denně. Psychické stresory, jako je smutek, deprese, úzkost apod. vám však mohou ztížit kvalitní spánek. Můžete také zjistit, že máte tendenci spát přes den a v noci zůstat vzhůru.
Vyčerpání
Úzkost a nedostatek spánku mohou způsobit, že se budete cítit vyčerpaní a unavení. Můžete zjistit, že vám chybí energie na zvládání i každodenních běžných úkolů.
Časté zdravotní potíže
Máte tendenci často onemocnět. Důvodem může být vyčerpání a stres, kvůli kterým jste náchylní k infekcím.
Bolesti hlavy
Stres může způsobovat časté bolesti hlavy.
Bolesti svalů
Můžete pociťovat ztuhlost nebo bolest svalů. Svalové napětí způsobené stresem může způsobovat bolest zejména v zádech nebo čelisti.
Zrychlený srdeční tep
Často vám buší srdce nebo máte pocit sevření na hrudi. Můžete mít také pocit, že máte knedlík v krku nebo se vám špatně dýchá.
Pocení
Často pociťujete návaly chladu nebo horka. Máte také pocit lepkavých rukou.
Problémy související se střevy
Můžete mít žaludeční křeče, zácpu, průjem nebo nepravidelnou stolici.
Pokud zjistíte, že se u vás vyskytuje řada zde uvedených příznaků, je čas navštívit lékaře. Správné zvládnutí zhroucení vám může dát příležitost pochopit sebe sama a naučit se strategie zvládání, abyste se lépe vyrovnali se životem a stresem.