Příznaky a příčiny hormonální nerovnováhy a její léčba
Hormony – například estrogen, testosteron, adrenalin a inzulín – jsou velmi důležitými chemickými posly, kteří ovlivňují mnoho aspektů vašeho celkového zdraví.
Konvenční léčba hormonální nerovnováhy obvykle zahrnuje syntetickou hormonální substituční terapii, antikoncepční pilulky, inzulínové injekce, léky na štítnou žlázu a další. Bohužel pro většinu lidí trpících hormonálními poruchami znamená spoléhání se na tyto typy syntetické léčby často tři věci:
Lidé jsou pak po zbytek života závislí na užívání léků na předpis, aby měli příznaky pod kontrolou.
Jednoduše maskuje pacientovy příznaky, ale neřeší je, což znamená, že se u pacienta mohou během progrese poruchy nadále objevovat abnormality v jiných oblastech těla.
Potenciálně způsobuje vyšší riziko závažných nežádoucích účinků, jako je mrtvice, osteoporóza, úzkost, reprodukční problémy, rakovina a další.
Je možné vyrovnat hormony přirozenou cestou? Dobrá zpráva zní ano, v mnoha případech ano. Níže se dozvíte o některých základních příčinách hormonálních problémů a také o možnostech léčby, které vám pomohou přirozeně vyrovnat hormony.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je to endokrinní systém?
Endokrinní systém má na starosti koordinaci vztahů mezi různými orgány a hormony, což jsou chemické látky, které se uvolňují do krevního oběhu z buněk v endokrinních žlázách.
Hormony vylučují různé žlázy a orgány, včetně štítné žlázy, nadledvinek, hypofýzy, vaječníků, varlat a slinivky břišní. Celý endokrinní systém spolupracuje na kontrole hladiny hormonů cirkulujících ve vašem těle, a pokud je jeden nebo více z nich byť jen mírně nerovnovážných, může to způsobit rozsáhlé zdravotní problémy ovlivňující růst, sexuální vývoj a funkce, spánek, metabolismus a hlad.
Jakmile se vaše hormony dostanou do oběhu, zaměřují se na konkrétní tkáně nebo buňky tím, že se vážou na receptory, které se nacházejí uvnitř buňky nebo na jejím povrchu. Tyto hormony fungují jako chemičtí poslové a hrají klíčovou roli v každodenních funkcích vašeho těla.
Endokrinní systém se skládá z mnoha žláz, včetně hypofýzy neboli „hlavní žlázy“, která je zodpovědná za vysílání informací z mozku do ostatních žláz v těle. Hypofýza také produkuje mnoho hormonů, které putují po celém těle a mají různé důležité funkce.
Co je to hypofýza a jaké jsou typy
Hypofýza se skládá ze dvou různých typů tkání: přední hypofýzy, která syntetizuje a uvolňuje klasické hormony, a zadní hypofýzy, která vylučuje neurohormony, jež se vytvářejí v hypotalamu.
Dva hormony, které vylučuje přední hypofýza, jsou růstový hormon, který je zodpovědný za váš správný růst a vývoj, a prolaktin, což je hormon, který stimuluje produkci mléka po porodu.
Tropické hormony jsou také produkovány a vylučovány přední hypofýzou, která je endokrinní žlázou, a zaměřují se také na další endokrinní žlázy. Mezi tyto hormony patří například
hormon stimulující štítnou žlázu (nazývaný také tyreotropin)
folikuly stimulující hormon
luteinizační hormon
adrenokortikotropní hormon
Zadní hypofýza sama hormony neprodukuje, ale ukládá a vylučuje dva hormony vytvořené v hypotalamu, vazopresin a oxytocin, a poté je uvolňuje do krevního oběhu.
Mezi další důležité žlázy endokrinního systému patří epifýza, štítná žláza, příštítná tělíska, brzlík a nadledvinky.
Hlavní skupiny hormonů
V lidském těle kolují dvě hlavní skupiny hormonů – ty, které pocházejí z aminokyselin (bílkovinné hormony, peptidy a aminy), a ty, které pocházejí z lipidů (steroidy). Zde je stručný přehled těchto podskupin hormonů:
Aminové hormony: Hormony, které jsou syntetizovány z aminokyselin tryptofanu (např. melatonin) a tyrosinu (např. hormony štítné žlázy a dopamin).
Peptidové hormony: Hormony, které se skládají z krátkých řetězců aminokyselin a mezi které patří antidiuretický hormon (tzv. vazopresin) a oxytocin.
Proteinové hormony: Hormony, které se skládají z delších polypeptidů a patří mezi ně růstový hormon a folikuly stimulující hormon.
Steroidní hormony: Hormony, které jsou odvozeny od cholesterolu a patří mezi ně testosteron, estrogeny a kortizol.
Když tyto hormony vyšlou zprávu, jsou přijaty hormonálními receptory, které zprávu zpracují a signalizují specifickou událost nebo buněčné mechanismy, které iniciují odpověď cílové buňky.
Příznaky a symptomy hormonální nerovnováhy
Než si povíme, jak přirozeně vyrovnat hormony, je dobré vědět, na jaké příznaky hormonální nerovnováhy si dát pozor. Patří mezi ně:
Neplodnost a nepravidelná menstruace
Přibývání nebo ubývání na váze (nevysvětlitelné a nezpůsobené záměrnými změnami ve stravě).
Deprese a úzkost
Únava
Nespavost
Nízké libido
Změny chuti k jídlu
Trávicí potíže
Vypadávání a řídnutí vlasů
Příznaky hormonální nerovnováhy se mohou výrazně lišit v závislosti na typu poruchy nebo nemoci, kterou jsou způsobeny. Například vysoká hladina estrogenu může přispívat k problémům, mezi které patří endometrióza a reprodukční problémy, zatímco příznaky cukrovky často zahrnují přibývání na váze, změny chuti k jídlu, poškození nervů a problémy se zrakem.
Nejčastější problémy hormonální nerovnováhy
Mezi konkrétní problémy spojené s některými z nejčastějších hormonálních nerovnováh patří:
Estrogenová dominance: změny spánkového režimu, změny hmotnosti a chuti k jídlu, vyšší vnímání stresu, zpomalený metabolismus.
Syndrom polycystických vaječníků (PCOS): neplodnost, přibývání na váze, vyšší riziko cukrovky, akné, abnormální růst vlasů.
Nízká hladina estrogenu: nízká sexuální touha, reprodukční problémy, nepravidelná menstruace, změny nálad
Hypotyreóza: zpomalený metabolismus, přibývání na váze, únava, úzkost, podrážděnost, zažívací problémy, nepravidelná menstruace.
Nízká hladina testosteronu: erektilní dysfunkce, úbytek svalové hmoty, přibývání na váze, únava, problémy s náladou
Hypertyreóza a Graveova choroba: úzkost, řídnutí vlasů, úbytek hmotnosti, IBS, problémy se spánkem, nepravidelný srdeční tep
Diabetes: přibývání na váze, poškození nervů (neuropatie), vyšší riziko ztráty zraku, únava, problémy s dýcháním, sucho v ústech, kožní problémy.
Únava nadledvinek: únava, bolesti svalů, úzkost a deprese, problémy se spánkem, mozková mlha, reprodukční problémy.
Rizikové faktory a příčiny
Hormonální nerovnováha je multifaktoriální porucha, což znamená, že je způsobena kombinací různých faktorů – například stravou, anamnézou, genetikou, úrovní stresu a působením toxinů z prostředí.
Mezi hlavní příčiny hormonální nerovnováhy patří:
Potravinové alergie a střevní problémy: Rozšiřující se oblast nových výzkumů ukazuje, že zdraví střev hraje významnou roli v regulaci hormonů. Pokud máte syndrom děravého střeva nebo nedostatek prospěšných probiotických bakterií vystýlajících střevní stěnu, jste náchylnější k hormonálním problémům, včetně cukrovky a obezity. Je to proto, že zánět obvykle vychází ze střev a následně ovlivňuje téměř všechny aspekty vašeho zdraví.
Nadváha nebo obezita
Vysoká hladina zánětu způsobená špatnou stravou a sedavým životním stylem
Genetická náchylnost
Toxicita (která souvisí s vystavením chemickým látkám, jako jsou pesticidy, nebo virům, cigaretám, nadměrnému pití alkoholu a některým lékům).
Vysoké množství stresu a nedostatek spánku a odpočinku
Dysfunkce nadledvinek je největší příčinou hormonální nerovnováhy s pohlavními hormony – zejména kvůli něčemu, co se nazývá „krádež kortizolu“.
K tomu dochází, když se cholesterol, který obvykle pomáhá vytvářet pohlavní hormony, spojí s příliš velkým stresem a enzym 17/20 lyáza zablokuje přeměnu – následuje produkce kortizolu. Kortizol pak způsobuje nerovnováhu progesteronu, estrogenu a testosteronu, což pak snižuje sexuální apetit.
Jak si otestovat hormonální zdraví
Pokud máte obavy o své hormonální zdraví, můžete si nechat otestovat hladinu hormonů následujícími způsoby:
Testování slin: Testování slin měří hladinu hormonů v těle na buněčné úrovni. Test ze slin může změřit hladinu estrogenu, progesteronu, testosteronu, kortizolu a DHEA. Pokud poskytnete a otestujete více vzorků v průběhu času, může váš poskytovatel zdravotní péče sestavit graf změn hormonů pomocí testování slin.
Testování krve: Tento typ hormonálního testu vyžaduje odběr krve v laboratoři a následné měření hladin hormonů. Krevní test může měřit volné (nebo aktivní) a celkové hladiny hormonů, což testování slin a moči nedokáže.
Testování moči: Hormonální test moči vyžaduje, abyste sbírali každou kapku moči po dobu 24 hodin. Poté je vaše moč testována, aby se zjistilo, které hormony a v jakých hladinách jsou v daný den přítomny. Jedná se o nejrozsáhlejší test hormonálního zdraví, protože měří hladiny hormonů v průběhu celého dne, nikoliv hladiny pro určitý časový úsek, jako je tomu u krevních a slinných testů.
Testování hormonu stimulujícího folikuly: Tento typ testu se běžně používá k měření hormonálního stavu žen před menopauzou, které začínají pociťovat příznaky menopauzy.