Příznaky a příčiny glaukomu a možnosti jeho léčby

Glaukom je onemocnění, které postihuje neuvěřitelných 60 milionů lidí na celém světě a podle Světové zdravotnické organizace je druhou nejčastější příčinou slepoty na světě. Přesto zůstává do značné míry nepochopeným onemocněním a málokdo ví, o co se jedná. Proto se zde podrobně podíváme na příčiny a příznaky a nastíníme některé možnosti léčby.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to glaukom?

Glaukom je název pro skupinu onemocnění, která poškozují zrakový nerv a často mohou vést ke slepotě nebo částečné ztrátě zraku. Glaukom vzniká, když se v přední části oka nahromadí tekutina. Přebytečná tekutina zvyšuje tlak uvnitř oka, což následně poškozuje zrakový nerv.

Typy a příčiny glaukomu

I když existuje několik typů glaukomu, dva nejvýznamnější typy jsou glaukom s otevřeným úhlem a glaukom s uzavřeným úhlem.

Glaukom s otevřeným úhlem

Jedná se o nejčastější formu glaukomu, která představuje 90 % všech případů glaukomu.

Glaukom s otevřeným úhlem je způsoben postupným ucpáváním odtokových kanálků oka, což vede ke zvýšení tlaku uvnitř oka. Glaukom s otevřeným úhlem nemá prakticky žádné příznaky. Nezpůsobuje žádnou bolest ani počáteční změny vidění. Tento typ glaukomu se vyvíjí velmi postupně a je celoživotním onemocněním. Označuje se jako „glaukom s otevřeným úhlem“, protože odtokový úhel mezi rohovkou a duhovkou je tak otevřený a široký, jak by za normálních okolností měl být.

Glaukom s uzavřeným úhlem

Tato forma glaukomu je poměrně vzácná a vzniká, když je duhovka příliš blízko odtokovému úhlu, což způsobí jeho ucpání, které následně zvyšuje oční tlak. Pokud je úhel zcela zablokován, může oční tlak velmi rychle stoupat. Tento stav se označuje jako akutní záchvat. Na rozdíl od glaukomu s otevřeným úhlem je tento typ glaukomu obvykle doprovázen nápadnými příznaky, jako je silná bolest očí, náhlé rozmazané vidění, ztráta zraku, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení.

Jsem ohroženi glaukomem?

Ano, všichni jsou! Glaukomem může onemocnět kdokoli, od batolat až po starší lidi. Děti se mohou s glaukomem narodit a glaukomem jsou ohroženi zejména starší dospělí. Za zvláště náchylné jsou považovány osoby starší 40 let a lidé s glaukomem v rodinné anamnéze.

Lidé asijského původu jsou považováni za zvláště ohrožené vznikem glaukomu s uzavřeným úhlem. Mezi další rizikové faktory, které vás mohou předurčovat ke vzniku glaukomu, patří úrazy oka, krátkozrakost a hypertenze.

Vyšetření na glaukom

Vzhledem k tomu, že glaukom se může vyvinout u každého, jsou pravidelné oční prohlídky zásadní pro kontrolu poškození zrakového nervu a pro ochranu vašich očí před poškozením způsobeným glaukomem.

Komplexní vyšetření na glaukom zahrnuje vyšetření vnitřního očního tlaku a zorného pole, barvy a tvaru zrakového nervu, měření úhlu mezi duhovkou a rohovkou a celkové tloušťky rohovky.

Příznaky glaukomu

Glaukom může zůstat nepozorován po celé roky, přičemž postupně ohrožuje váš zrak, aniž byste si to uvědomovali. Nejběžnější typ glaukomu (glaukom s otevřeným úhlem) nemá žádné nápadné příznaky. Neexistují žádné časné varovné příznaky ani související bolest. Nejdříve dochází ke ztrátě periferního vidění, takže si toho mnoho lidí ani nevšimne. Celková ostrost vidění a centrální (přímé) vidění se snižuje až mnohem později v průběhu tohoto onemocnění.

Takže v době, kdy si všimnete, že s vaším zrakem může být něco v nepořádku, je glaukom již v pokročilém stadiu. Glaukom se může rozvinout jen na jednom nebo na obou očích. Bez včasné a správné léčby může vést k výrazné ztrátě zraku nebo úplné slepotě.

Glaukom s uzavřeným úhlem má však znatelné příznaky. Dávejte si pozor na:

  • Silnou bolest očí.
  • Náhlé rozmazané vidění.
  • Ztráta zraku.
  • Bolesti hlavy.
  • Nevolnost a zvracení.

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Rychlý vzestup očního tlaku (akutní záchvat) je považován za skutečnou oční pohotovost, a pokud není okamžitě léčen, může způsobit slepotu.

Možnosti léčby glaukomu

Jakmile vám oční lékař stanoví diagnózu glaukomu, je nezbytné tento stav léčit. Glaukom nelze vyléčit a ztráta zraku v důsledku glaukomu je trvalá – nelze ji zvrátit ani obnovit. Při včasné diagnóze (nezapomeňte na pravidelné oční prohlídky) však lze glaukom zcela jistě léčit a zvládat.

Léky

Váš oční lékař vám může předepsat pilulky nebo oční kapky, které vám pomohou vyrovnat oční tlak snížením množství tekutiny uvnitř očí nebo usnadní lepší odtok tekutiny. Je velmi důležité, abyste nepřestali užívat léky proti glaukomu, aniž byste to nejprve projednali se svým oftalmologem. Jakmile začnete léky užívat, je důležité navštěvovat svého oftalmologa tak často, jak vám doporučí (obvykle každých 6-12 měsíců).

Laserová trabekuloplastika

Laserová trabekuloplastika má usnadnit lepší odtok tekutiny z oka. Zákrok lze provést na oční klinice a spočívá v použití laserového přístroje, který promítá vysoce intenzivní paprsek světla na strukturu podobnou síťce uvnitř oka. Vysoce intenzivní laserový paprsek vytvoří uvnitř oka rovnoměrně rozmístěné popáleniny, které roztáhnou odtokové kanálky a umožní efektivní odtok tekutin. Laserová trabekuloplastika může být účinná, její účinek se však může časem snížit.

Konvenční operace

Tradiční operace glaukomu spočívá ve vytvoření nového otvoru v oku, který umožní efektivní odtok tekutin. Tento zákrok se nazývá trabekulektomie, provádí se na operačním sále a může vám ho doporučit oční lékař, pokud léky a laserové postupy nebyly při snižování očního tlaku účinné.

Pokud máte glaukom na obou očích, bude operace provedena vždy na jednom oku, obvykle s odstupem asi 6 týdnů.

Výživové doplňky

Poraďte se se svým lékařem o možných doplňcích stravy, které mohou pomoci celkovému zdraví očí. Mezi minerály, které podporují dobré zdraví očí, patří měď a zinek. Dobrou zrakovou ostrost zajišťují také vitaminy A, C a E. Má se za to, že potraviny bohaté na antioxidanty pomáhají zvládat glaukom, i když tato tvrzení nebyla prokázána klinickými studiemi. Chcete-li do svého těla dostat více antioxidantů, zařaďte do svého jídelníčku více bobulovin, brokolice, zelí, květáku, rajčat a citrusových plodů. Lékaři doporučují zejména listovou zeleninu, jako je špenát a kapusta, jako superpotraviny, které mohou pomoci chránit zrak. Špenát obsahuje dva klíčové antioxidanty, zeaxantin a lutein, které se přirozeně vyskytují v oku, takže je fantastický pro celkové zdraví očí.

Cvičení

Výzkumy ukazují, že pravidelné cvičení třikrát týdně může přirozeně snížit oční tlak a kromě toho pomáhá i při stavech souvisejících s glaukomem, jako je hypertenze a cukrovka. Navíc cvičení nemusí být náročné. Už jen svižná dvacetiminutová procházka kolem bloku čtyřikrát týdně může snížit nitrooční tlak.

Než však začnete pravidelně cvičit, ujistěte se, že váš oční lékař posoudil vliv cvičení na vaši konkrétní diagnózu glaukomu. Proč? Protože některé formy glaukomu na cvičení příliš nereagují a někdy se oční tlak může po intenzivním cvičení dokonce zvýšit.

Akupunktura a meditace

Akupunktura i meditace jsou často navrhovány pro léčbu glaukomu, ale zatím neexistují žádné empirické důkazy, které by naznačovaly, že skutečně pomáhají.

Lékařská marihuana

Některé studie ze 70. a 80. let minulého století prokázaly, že kouření lékařské marihuany může snížit oční tlak. Další výzkumy zjistily, že kouření léčebné marihuany sice oční tlak snižuje, ale účinek trvá jen asi 3-4 hodiny. Vzhledem k tomu, že glaukom je třeba léčit nepřetržitě, musel by člověk kouřit lékařskou marihuanu osmkrát denně, aby si udržel nižší oční tlak. Kouření takového množství léčebné marihuany se nedoporučuje kvůli jejímu vlivu na náladu, úsudek a duševní schopnosti.

Ájurvédská medicína

Starobylý indický léčebný systém ájurvéda považuje glaukom za projev nerovnováhy tělesných dóš. Ájurvédské doplňky stravy, jako jsou punarnava, amalaki, haritaki, vibhitaki a kurkumin, jsou doporučovány při léčbě glaukomu díky své schopnosti snižovat přebytečné tělesné tekutiny, regulovat zadržování tekutin a pro celkový přínos pro zrak. Konzumace bylinných extraktů z těchto rostlin pod dohledem může pomoci při léčbě glaukomu, ale klinické studie tato tvrzení zatím neprokázaly.

Co při glaukomu nedělat

Pokud vám byl diagnostikován glaukom, dávejte si pozor na následující:

Příjem kávy

Některé studie prokázaly, že konzumace příliš velkého množství kávy v krátkém časovém úseku může zvýšit oční tlak, jiné však tomuto tvrzení odporují a nezjistily žádný významný vztah mezi příjmem kofeinu a očním tlakem. Kofein a jeho vztah ke glaukomu je stále aktivní oblastí výzkumu a stále neexistují přesvědčivé důkazy, které by naznačovaly přímý vztah (nebo jeho neexistenci) mezi těmito dvěma faktory. Přesto odborníci doporučují, abyste v případě, že trpíte glaukomem, byli opatrní a omezili konzumaci kávy na mírnou úroveň.

Příjem vody

Lidem s glaukomem se také doporučuje pít vodu v malých dávkách během dne, protože je známo, že příliš rychlé pití vody zvyšuje oční tlak.