Přírodní způsoby, jak zvládnout záchvaty úzkosti
Rychlé životní tempo, stravovací návyky a životní styl nikoho neušetřily od spárů úzkosti. Téměř každý druhý člověk, kterého známe, někdy prodělal záchvat úzkosti. Úzkostné poruchy jsou skupinou duševních poruch charakterizovaných pocity úzkosti a strachu. Lidé, kteří trpí úzkostí, se obávají budoucích událostí a bojí se své reakce na současné události. Úzkost narušuje kvalitu našeho života a může nám dokonce zkrátit život tím, že způsobí infarkt.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czPřírodní způsoby překonání úzkosti
Tři nejjednodušší přírodní metody, jak se vypořádat se záchvaty úzkosti, jsou strava, cvičení a změna životního stylu.
Levandule
Levandule je bylina, která vám může pomoci vypořádat se s úzkostí. Sladká vůně levandule působí jako emocionální protizánětlivý prostředek. V jedné studii bylo pozorováno, že pacienti u zubaře byli méně úzkostní, když byla čekárna provoněná levandulovým olejem.
Jiná studie na studentech na Floridě ukázala, že studenti, kteří před zkouškou inhalovali vůni levandulového oleje, byli méně úzkostní. Německá studie zjistila, že speciálně vyvinutá levandulová pilulka pomáhá snižovat příznaky úzkosti u lidí s generalizovanou úzkostnou poruchou (GAD) stejně účinně jako lék proti úzkosti podobný valiu.
Hluboké dýchání
Hluboké dýchání má mnoho zdravotních výhod a je účinným způsobem, jak snížit úzkost. Hluboké dýchání v kombinaci s jógou může snížit stres a úzkost. Odborníci zastávají názor, že není možné zhluboka dýchat a zároveň být úzkostný. Oblíbenou techniku hlubokého dýchání zvanou 4-7-8 dýchání lze snadno praktikovat.
Nejprve zcela vydechněte ústy a poté se nadechněte nosem, přičemž počítejte do čtyř. Zadržte dech a počítejte do sedmi a poté pomalu vydechujte ústy, tak dlouho, dokud nenapočítáte do osmi. Provádění tohoto postupu alespoň dvakrát denně vám může pomoci překonat stres a úzkost.
Omega-3
Rybí oleje jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a jsou nejen prospěšné pro srdce, ale také chrání před depresí a úzkostí. Jedna studie zaznamenala, že studenti, kteří každý den po dobu 12 týdnů konzumovali 2,5 mg směsi omega-3 mastných kyselin, vykazovali před zkouškou menší úzkost než studenti, kteří konzumovali placebo.
Odborníci obvykle doporučují konzumovat omega-3 z potravin, kdykoli je to možné. Nejlepším zdrojem těchto mastných kyselin jsou tučné studenovodní ryby, jako je losos. Ústřice, ančovičky, sardinky a mušle jsou další mořské plody bohaté na omega-3. 200 gramový kousek grilovaného lososa uloveného ve volné přírodě obsahuje asi 3,75 gramu.
Zahřejte své tělo
Výzkumy ukazují, že zahřátí těla snižuje svalové napětí a úzkost. To je důvod, proč se cítíme uvolněně po pocení v sauně nebo parní lázni. Pocity tepla mohou měnit nervové obvody, které řídí náladu, včetně těch, které ovlivňují neurotransmiter serotonin.
I cvičení zahřívá naše tělo a poskytuje podobný účinek. Relaxovat můžete i u krbu a popíjet horké kakao. Vědci upřesňují, že ať už jde o ležení na pláži na odpoledním slunci, pobyt v sauně či lázních po práci, nebo o posezení v horké vaně či vířivce, všechny tyto činnosti vám poskytnou pocit tepla a pomohou vám překonat úzkost.
Meditace
Meditace je pravděpodobně nejúčinnější, ale nejméně praktikovanou metodou léčby duševních potíží. Meditace všímavosti, která se v Indii praktikuje již tisíce let, je při léčbě úzkosti mimořádně účinná. Mnoho terapeutů a psychiatrů často využívá meditaci k léčbě pacientů trpících úzkostí.
Praktikování všímavé meditace nám umožňuje spojit se s naším vnitřním já a rozpouští pocity stresu, deprese, úzkosti a dalších poruch. Meditace je potřebná k účinnému zvládání stresu, který vzniká v důsledku rychlého životního stylu.
Cvičení
Cvičení není jen fyzická aktivita. Zapojuje se do něj i mysl. Studie ukazují, že cvičení je pro mozek prospěšné a slouží jako silný lék proti depresi a úzkosti. Pravidelné cvičení zajišťuje optimální prokrvení celého těla a osvěžuje mozek čerstvým kyslíkem.
Pravidelné cvičení navíc zlepšuje sebevědomí a udržuje fyzickou kondici. Cvičení má zásadní význam pro zdravé tělo a mysl, což hraje důležitou roli při odvracení duševních poruch. Jednou z častých příčin úzkosti jsou obavy z nemoci a zdraví a pravidelné cvičení může úzkosti předcházet, pokud jste fyzicky i psychicky fit.
Zelený čaj
Jedná se o osvědčenou, vyzkoušenou a schválenou metodu, jak úzkost porazit. Zelený čaj není jen osvěžující nápoj, ale lektvar s mnoha blahodárnými vlastnostmi. Je plný antioxidantů a aminokyselina zvaná L-theanin obsažená v zeleném čaji vám pomůže zůstat bdělí a uvolnění.
Výzkumy odhalily, že L-theanin pomáhá omezit zvyšující se srdeční tep a krevní tlak. Některé studie u lidí také zjistily, že snižuje úzkost. V jedné konkrétní studii byly osoby se sklonem k úzkosti během testu klidnější a soustředěnější poté, co dostaly 200 mg L-theaninu.
Heřmánek
Úzkost lze snadno rozptýlit pouhým vypitím šálku heřmánkového čaje, protože obsahuje vlastnosti, které vám pomohou se uklidnit. Některé sloučeniny v heřmánku se vážou na stejné mozkové receptory jako léky, jako je valium. Heřmánek obsahuje dvě chemické látky zvané apigenin a luteolin, které podporují uklidnění.
Případně jej můžete konzumovat také jako doplněk stravy obsahující 1,2 % apigeninu spolu se sušenými květy heřmánku. Studie provedená na Lékařském centru Pensylvánské univerzity ukázala, že u pacientů s generalizovanou úzkostnou poruchou (GAD), kteří po dobu osmi týdnů konzumovali doplňky stravy s heřmánkem, došlo k významnému snížení příznaků úzkosti ve srovnání s pacienty užívajícími placebo.
Sluneční světlo
Vystavování se slunečnímu světlu je nejlepší způsob, jak přirozeně zvýšit hladinu vitaminu D, který může snížit příznaky deprese a úzkosti. Nejlepší doba pro vystavení se slunečnímu světlu je těsně po východu nebo těsně před západem slunce. Patnáctiminutové vystavení se slunečním paprskům dokáže zázraky a může odstranit stres.
I pobyt uprostřed zeleně má na mysl uklidňující účinek. Stačí se tedy brzy ráno projít v parku a vdechovat čerstvý vzduch, který pročistí vaše plíce i mysl. Japonská studie vypozorovala, že lidé, kteří se 20 minut procházeli lesem, měli po procházce nižší hladinu stresového hormonu (kortizolu) než ti, kteří absolvovali srovnatelnou procházku v městském prostředí.