Přírodní způsoby, jak budovat zdravé kosti

Budování zdravých kostí je nesmírně důležité pro udržení celkového zdraví. Kosti poskytují strukturu, chrání vnitřní orgány, ukotvují svaly a ukládají vápník. Určité procesy tvorby kostí se zaměřují na přetváření vaší kostry během růstu, udržování hladiny vápníku v těle a opravu drobných zlomenin způsobených každodenní zátěží. Vaše kosti se v průběhu času neustále mění, protože staré kosti se odbourávají. Ve věku 30 let byste měli dosáhnout maximální kostní hmoty. Poté ztrácíte o něco více kostní hmoty, než kolik jí získáte.

S přibývajícím věkem se kosti stávají slabými a křehkými. Je důležité, abyste si kostní hmotu udržovali. Máte-li více kostní hmoty, je méně pravděpodobné, že se u vás objeví problémy související s kostmi. Pokud se správně nestravujete a nemáte dostatek pohybu, vaše kosti slábnou a mohou se i lámat. Zlomené kosti mohou způsobit dlouhodobé zdravotní problémy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zvyšte příjem vápníku

Vápník, základní minerál, je klíčem k celoživotnímu zdraví kostí. Pokud nepřijímáte dostatek vápníku, mohou být vaše kosti křehké a lámavé. Slabé kosti jsou náchylné ke zlomeninám a dalším onemocněním. Množství vápníku, které denně potřebujete, závisí na vašem věku. Průměrné doporučené denní množství vápníku pro dospělého člověka je přibližně 1000 mg/den. Podle Kalifornské univerzity obsahuje jeden šálek mléka asi 30 % vápníku, který potřebujete, a jeden šálek jogurtu má asi 450 mg vápníku. Mezi bohaté zdroje vápníku kromě mléka a jogurtu patří sezamová semínka, mandle, losos, pomerančová šťáva a fíky. Pokud jste vegan a hledáte nemléčné zdroje vápníku, můžete vyzkoušet tmavou listovou zeleninu, jako je kapusta, rukola, řeřicha a zelený salát.

Zvyšte si hladinu draslíku

Draslík nemá přímý vztah ke zdraví kostí. Ve skutečnosti pomáhá neutralizovat kyseliny, které v těle odstraňují vápník. Zvyšte tedy obsah draslíku ve své stravě konzumací potravin, jako jsou sladké brambory, bílé brambory, ledvinové fazole, meruňky, avokádo, jogurt a banány.

Získejte denní dávku vitaminu D

Vitamin D pomáhá vstřebávat vápník a fosfor z přijímané potravy. Tyto minerály jsou důležité pro zdraví vašich kostí. Většina lidí získává vitamin D prostřednictvím slunečního záření, ale pokud netrávíte dostatek času na slunci nebo máte problémy se vstřebáváním vitaminu D, nemusíte ho mít dostatek. V takových případech můžete zvýšit hladinu vitaminu D konzumací některých potravin, jako je losos, sardinky, jogurt, vaječný žloutek, tuňák a pomerančový džus.

Přestaňte kouřit

Nemůže existovat lepší důvod, proč byste měli přestat kouřit! Kouření minimalizuje vstřebávání vápníku do kostí. Zatímco vitamin D pomáhá procesu vstřebávání, kouření narušuje způsob, jakým vaše tělo reaguje na vitamin D. Proto je k dispozici méně vápníku pro budování silných kostí. Kromě toho estrogen pomáhá vstřebávání vápníku a dalších minerálů, které posilují vaše kosti. V menopauze ženy produkují méně estrogenu, a to je vystavuje vyššímu riziku osteoporózy. Kouření toto riziko ještě zvyšuje. Kouření je také toxické pro buňky tvořící kosti.

Věnujte se fyzickému cvičení

Kosti jsou živé tkáně, které reagují na fyzické cvičení tím, že se stávají silnějšími a zdravějšími. Zvyšte sílu svých kostí cvičením, které stlačuje kosti. Aerobik s vysokou zátěží, chůze do schodů, tanec, tenis, pěší turistika, běh, skákání přes švihadlo a basketbal patří k nejlepším cvičením pro posílení kostí. Pokud již trpíte onemocněním kostí, jako je osteopenie, osteoporóza nebo artritida, vyhněte se cvičením, která kosti ohýbají, prohýbají nebo kroutí. Pokud máte jiné zdravotní potíže, jako jsou srdeční potíže, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo obezita, nezapomeňte své cvičební plány nejprve probrat s lékařem.

Nechte si zkontrolovat minerální hustotu kostí

K dispozici je několik testů, které změří hustotu kostních minerálů a pomohou vám určit, zda vám hrozí osteoporóza a zlomeniny. Na základě výsledků testů zaveďte správnou strategii pro zlepšení zdraví vašich kostí.

Pro udržení silných a zdravých kostí můžete udělat mnoho. Nikdy není pozdě začít. Udržujte si zvýšenou hladinu hustoty kostí dostatečným přísunem vápníku, vitaminu D a fyzickým cvičením.