Přírodní prostředky k léčbě refluxu a pálení žáhy

Reflux žaludečních šťáv je velmi nepříjemný pocit, který vám může způsobit chrapot, pálení v krku a dokonce i ztrátu chuti k jídlu. Podle Gastroenterologické asociace trpí miliony lidí jednou nebo vícekrát za měsíc nějakou formou pálení žáhy. Přesto je myšlenka na užívání jakýchkoli léků na tento problém pro mnohé z nás odrazující. Existují tedy přírodní prostředky, které můžete na reflux žaludečních šťáv vyzkoušet? Zde je několik odpovědí!

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to reflux žaludečních šťáv?

Reflux kyseliny neboli gastroezofageální reflux (GER) způsobuje, že se tekutiny a potrava v žaludku nebo kyselé žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Tento problém může postihnout kohokoli od malého kojence až po staršího dospělého člověka. Pokud se u vás tyto příhody vyskytují často, může vám být diagnostikována gastroezofageální refluxní choroba (GERD).

Kromě opětovného vracení chuti jídla po skončení jídla nebo svačiny (tzv. kyselá regurgitace neboli návrat nestrávené potravy zpět do úst) se u vás může vyskytnout:

  • Chronická bolest v krku.
  • Náhlé zvýšení množství slin.
  • Chrapot.
  • Zánět hrtanu.
  • Zánět dásní.
  • Špatný dech.

Pokud kromě toho pocítíte bolest na hrudi, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Časté zvracení, ztráta chuti k jídlu, dušnost, bolest nebo potíže s polykáním a pocit velmi rychlého nasycení při jídle jsou dalšími důvody, proč zavolat lékaře.

Přírodní prostředky proti refluxu a pálení žáhy

Je známo, že některé potraviny způsobují osobám s pálením žáhy nebo refluxem kyselin problémy, a proto je vždy dobré se jim vyhýbat. Některé přírodní prostředky proti pálení žáhy jsou navíc běžně dostupné suroviny z vaší spižírny, takže jejich přidání do jídelníčku by nemělo být příliš obtížné. Tady je, co můžete vyzkoušet.

Dejte si zázvor

Kromě toho, že je zázvor pomocníkem při trávení, je známo, že pomáhá i při vyprazdňování žaludku. To může snížit problém s refluxem kyselin. Nastrouhejte si ho do příštího receptu a nechte jeho hřejivé teplo rozzářit i ve vašich chuťových pohárcích.

Vychutnejte si ananas

Kvůli jeho kyselé chuti na patře se může zdát, že je protichůdné dát si ananas. Ale ananas je ve skutečnosti dobrý na reflux kyseliny. Stejně jako zázvor pomáhá střevní motilitě, přičemž enzym bromelain napomáhá trávení vaší potravy. Pijte ananasovou šťávu nebo si nakrájené ovoce dejte do salsy, případně si ho vychutnejte jen tak. Je také plný výživných látek – další plus! Získáte spoustu vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, zinku, sodíku a vitaminů B a C.

Zklidněte svůj žaludek banány

Banány jsou přírodní antacida, která pomáhají neutralizovat žaludeční kyseliny a zmírňují pálení žáhy. Leukokyanidin, flavonoid obsažený v banánech, zvyšuje tloušťku žaludeční sliznice a zmírňuje tak problémy. Kombinujte banány s mlékem v nápoji nebo je jezte jako dezert, abyste potlačili vylučování žaludečních kyselin. Pokud je však mléko a mléčné výrobky spouštěčem vaší gastroezofageální refluxní choroby nebo gastroezofageálního refluxu kvůli obsahu tuku, pak se mléku vyhněte.

Žvýkejte žvýkačku

Žvýkání žvýkačky zvyšuje produkci slin a působí proti účinku žaludeční kyseliny. Vyberte si nízkokalorickou variantu bez cukru a vyzkoušejte, zda pomůže. V jedné výzkumné studii byli pacienti s refluxem požádáni, aby 30 minut po konzumaci jídla s potravinami vyvolávajícími reflux žvýkali žvýkačku. Žvýkání žvýkačky bez cukru pomohlo snížit postprandiální reflux kyseliny vyskytující se bezprostředně po jídle.

Pití heřmánkového čaje

Heřmánkový čaj je uklidňující nápoj, který může zmírnit zažívací potíže a pomoci i při refluxu. Předpokládá se, že pomáhá snižovat vylučování kyseliny a také stimuluje vylučování mucinu, slizovitého materiálu, který může chránit sliznici vašeho trávicího ústrojí.

Nejezte rajčata nebo výrobky z nich

Rajčata a potraviny nebo výrobky na bázi rajčat, jako jsou omáčky na těstoviny, protlaky, kečup, rajčatová šťáva nebo rajčata v plechovkách, mohou být pro některé lidi kvůli své kyselosti problémem. Vyhněte se jejich konzumaci, pokud trpíte refluxem.

Vynechejte mátu peprnou

Vyměňte mentolové bonbony po večeři nebo peprmintovou zmrzlinu za něco jiného. Ačkoli se může zdát osvěžující, máta peprná může zhoršit gastroezofageální reflux nebo refluxní chorobu jícnu.

Vyhněte se tučným jídlům

Pokud konzumujete potraviny s vysokým obsahem tuku, jako je tučné červené maso, smažená jídla nebo mastné jídlo z rychlého občerstvení, bude vašemu tělu trvat déle, než se zbaví žaludečních kyselin. Přebytečná žaludeční kyselina, která zůstává, může unikat zpět do jícnu a způsobovat nepříjemný reflux, kterému se snažíte vyhnout.

Odmítněte kořeněná a mastná jídla

Silně kořeněným jídlům, zejména pokud jsou mastná, je lepší se vyhnout. Konzumace takového jídla je pro žaludek náročná a způsobuje, že pracuje nadoraz. To zhoršuje vaše šance na zvládnutí problému s refluxem.

Proveďte tyto změny životního stylu

Některé příčiny refluxu nebo poruch trávení lze dostat pod kontrolu pomocí některých změn životního stylu.

Přechod na 4 až 6 lehkých jídel

Měli byste se pokusit snížit zátěž žaludku a trávicího ústrojí tím, že snížíte objem jídla přijatého na jedno posezení. Udělejte to tak, že místo tradičních tří velkých jídel každý den přejdete na režim 4 až 6 mini jídel.

Pracujte na snížení nadváhy

Pokud jste obézní nebo trpíte nadváhou, může to zvýšit tlak na váš žaludek a způsobit oslabení svalů v dolní části jícnu, což je kombinace, která je ideální pro reflux kyseliny.

Přestaňte kouřit

Kouření může způsobit, že se vaše svaly ve spodní části jícnu uvolní, což usnadní kyselině nebo žaludečnímu obsahu cestu vzhůru.

Omezte alkohol, kofein a čokoládu

Také alkohol může způsobit podobné uvolnění svalů ve spodní části jícnu. Ze stejného důvodu se vyhýbejte kofeinu a čokoládě nebo je omezte.

Dopřejte si dostatek tekutin s léky

Pokud užíváte nějaké léky, přijímejte s nimi hodně vody. Vždy se poraďte se svým lékařem, zda nový lék, který užíváte, nezpůsobí zhoršení pálení žáhy. Známými pachateli jsou léky proti bolesti, jako je aspirin, ibuprofen a naproxen.