Přírodní prostředky k léčbě pohlavně přenosných chorob doma
Sexuálně přenosné choroby (STD) mohou být nepochybně nepříjemné, bolestivé a dokonce i trapné. To by však stále nemělo ubírat na naléhavosti tohoto problému. Pokud zjistíte, že se potýkáte s pohlavně přenosnou chorobou, řešte ji urychleně kvůli sobě i svému partnerovi či partnerům. U žen je to ještě naléhavější, protože příznaky se někdy mohou zhoršit nebo způsobit další komplikace. Například pokud jste těhotná, může pohlavně přenosná choroba nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíI když existuje více než 20 plus pohlavních chorob, některé z hlavních, se kterými se můžete setkat, jsou:
Chlamydie, které způsobují pálení při močení, dále abnormální a zapáchající vaginální výtok a u žen bolest při pohlavním styku. U mužů se může objevit výtok z penisu nebo svědění a pálení v blízkosti otvoru penisu a oteklá nebo bolestivá varlata.
Kapavka nemusí zpočátku vyvolávat žádné příznaky, ale pokud se neléčí, může u žen dokonce vyústit v pánevní zánětlivé onemocnění, neplodnost nebo problémy s otěhotněním. To je navíc příčinou zvýšeného vaginálního výtoku a krvácení mezi menstruacemi. Bolestivé močení může být problémem pro muže i ženy. Muži mohou mít také problémy s prostatou nebo varlaty.
Genitální herpes má za následek vřídky v oblasti genitálií nebo konečníku, stejně jako na hýždích, stehnech. Ty mohou být bolestivé a dokonce praskat.
Syfilis způsobuje drobné nebolestivé vřídky a zduření lymfatických uzlin nebo nesvědivou vyrážku na rukou a nohou. U těhotných žen může mít vliv na zdraví dítěte a může být i smrtelný.
HPV může mít za následek bradavice na těle. Zlověstnější však je, že je spojován s rakovinou děložního čípku, vulvy, pochvy, penisu, konečníku a některými formami rakoviny hrdla a ústní dutiny.
Trichomoniáza se u mužů obvykle neprojevuje příznaky. Někteří muži však mohou pozorovat svědění uvnitř penisu, pálení po ejakulaci i po močení a výtok z penisu. Ženy obvykle pociťují nepříjemné pocity při sexu nebo si všimnou šedého nebo žlutozeleného vaginálního výtoku, vaginálního zápachu a pálení nebo bolestivosti vulvy a pochvy. Může se jim také zdát bolestivé močení.
HIV/AIDS zpočátku začíná příznaky podobnými chřipce, jako je horečka, zimnice, noční pocení, bolesti svalů, bolest v krku a zduření žláz, které se mohou objevovat a ustupovat s přestávkami. Hlavní příznaky, jako je slabost, úbytek hmotnosti, únava, vředy, průjem, zápal plic a oslabení imunitního systému, se objevují až po několika měsících nebo létech.
Pokud jste se nakazili pohlavní chorobou, jaké máte možnosti? V závislosti na tom, zda se jedná o infekci bakteriemi, kvasinkami, viry nebo parazity, budete potřebovat antibiotika nebo jiné léky ke zvládnutí infekce a jejích příznaků. Ale co když byste raději zvládli příznaky pomocí domácího prostředku? V ideálním případě byste měli nejprve užívat léky potřebné k odstranění nebo zvládnutí infekce. Následující přírodní prostředky lze použít jako doplňkovou nebo alternativní léčbu k omezení infekce, zmírnění příznaků a dosažení úlevy.
Tea Tree Oil
Olej z čajovníku, antimikrobiální a protizánětlivý prostředek, může být prospěšný pro osoby s příznaky pohlavně přenosných chorob. O složkách oleje je také známo, že vykazují antimykotickou aktivitu. Zde je uvedeno, jak může pomoci:
Je známo, že jeho lokální použití pomáhá zmírnit bolest spojenou se syfilidou.
Vysoce zředěný roztok tea tree oleje (0,4 %) ve vodě aplikovaný lokálně nebo používaný ke koupelím se osvědčil při léčbě trichomoniázy.
Čajovníkový olej může být užitečný také v případech opakujících se herpetických infekcí díky svému antivirovému účinku proti viru herpes simplex typu 1 (HSV-1) a viru herpes simplex typu 2 (HSV-2).
Nezapomeňte, že čajovníkový olej nikdy nepoužívejte přímo, protože by mohl podráždit pokožku a problém zhoršit. Zřeďte jej s nosným olejem, například mandlovým, nebo s vodou. A vždy nejprve proveďte náplasťový test, abyste se ujistili, že na něj nejste citliví.
Česnek
Česnek má významné antibakteriální, protiplísňové a antivirové vlastnosti, které by mohly pomoci při různých infekcích. Mohl by například pomoci potlačit růst parazitů spojených s trichomoniázou. Bylo totiž zjištěno, že výtažky z česneku jsou 3,7krát účinnější než jiný účinný prostředek – cibule.
Česnek má také prebiotické účinky, což znamená, že může pomoci posílit celkové zdraví vaší imunity tím, že vyrovnává střevní flóru a pomáhá dobrým bakteriím prospívat. To vám zase pomůže lépe bojovat s infekcemi způsobenými pohlavně přenosnými chorobami.
Přidání česneku do jídelníčku může prospět mužům i ženám. Zkuste si také dát do jídla trochu syrového česneku, dokud se z infekce nedostanete. Domácím prostředkem, který zaznamenal úspěch při trichomoniáze u žen, je česnekový vaginální čípek, proto tuto možnost proberte se svým lékařem. Můžete si ho vyrobit tak, že oloupaný stroužek česneku zabalíte do gázy a namočíte do rostlinného oleje. Ten bude třeba zavést do pochvy. Předpokládá se, že používání česnekového čípku po dobu 3 až 5 dnů přinese změnu, ale čípek budete muset měnit každých 12 hodin.
Jogurt
Jogurt obsahuje probiotické kmeny laktobacilů, dobré bakterie, které mohou posílit zdraví imunitního systému. To pomáhá předcházet onemocněním, která buď vznikají v urogenitálním traktu, nebo na něj mají vliv, jako jsou pohlavně přenosné choroby a plísňové nebo kvasinkové infekce. Probiotika mohou být užitečná i pro osoby náchylné k infekcím močových cest souvisejícím s pohlavně přenosnými chorobami. Stačí si dát každý den ke dvěma jídlům trochu jogurtu. Můžete si také uvařit jogurtový nápoj, abyste zvýšili příjem jogurtu.
Citronová meduňka
Potenciál meduňky jako lokálního mikrobicidu, který může potlačovat infekce, je předmětem rozsáhlých studií. Výzkumy ukazují, že výtažky z meduňky mohou pomoci v boji proti HSV-2 a v počátečních stadiích významně působí proti HIV-1. Podobný vliv měly ve studii také šalvěj a máta peprná ze stejné čeledi rostlin Lamiaceae.
K použití jsou k dispozici lokální gely a bylinné krémy obsahující výtažek. Nanášejte je na postižené místo, abyste zklidnili podrážděnou pokožku a omezili vyrážky. Bylinný čaj s meduňkou může také fungovat jako prostředek na posílení imunity a posílení zdraví.
Brusinková šťáva
Vědci zjistili, že konzumace brusinkové šťávy může u žen náchylných k tomuto problému pomoci snížit výskyt opakovaných infekcí močových cest (UTI). To je neocenitelné pro ženy, které se potýkají s infekcí močových cest související s pohlavně přenosnou infekcí.
Jak to tedy funguje? Brusinková šťáva může pomoci propláchnout váš systém a zbavit se všech nežádoucích bakterií ulpívajících na stěnách močového měchýře. Mikroby se pak nemohou ukotvit na stěnách vašeho močového měchýře a způsobit infekci. V rámci studie ženy každý den po dobu 24 týdnů konzumovaly 240 ml brusinkové šťávy. Dejte si šálek neslazené šťávy, abyste se vyhnuly přílišnému množství cukru.
Echinacea
Echinacea neboli třapatka má protizánětlivé účinky a může snížit zánět v pohlavních orgánech. Nálev připravený z kořene třapatky může pomoci při léčbě kapavky. Bylo zjištěno, že užívání přibližně 10 mg/kg každý den po dobu 10 dnů stimuluje imunitní systém. Jeho lokální použití ve formě gelů nebo krémů může také pomoci zmírnit kožní problémy a zklidnit podráždění.
Neem
Neem neboli Azadirachta indica je oblíbený ajurvédský prostředek, který má antivirové, protiplísňové, protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Dokonce se zkoumá jeho využití při léčbě HIV/AIDS. Namáčení listů neemu v teplé vodě a používání ke koupelím vám může přinést úlevu od kožních problémů spojených s pohlavně přenosnými chorobami. Pokud máte vyrážky nebo bradavice, může vám pomoci zředěný neemový olej. O správném používání neemového oleje se poraďte s odborníkem na alternativní medicínu, protože může být velmi silný.
Zlatobýl
Zlatobýl může pomoci při léčbě kapavky. Vědci totiž zjistili, že výtažky ze zlatobýlu mohou pomoci potlačit růst i antimikrobiálně a antibioticky rezistentních kmenů Neisseria gonorrhoeae. Tradiční indiánská medicína používá zlatobýl také k léčbě zánětů močopohlavních cest. Má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti a může působit jako antibiotikum proti bakteriím i plísním. V kombinaci s echinaceou může pomoci posílit imunitní systém.
Zlatobýl je k dispozici ve formě kapslí pro požití a také jako krémy pro lokální použití. O správném dávkování se poraďte s lékařem nebo vyškoleným bylinkářem, zejména pokud ji plánujete pozřít.
Aloe Vera
Chladivý účinek gelu z aloe vera je nesmírně uklidňující pro každého, kdo trpí pohlavně přenosnou chorobou, která má za následek podrážděnou nebo svědivou pokožku. Aloe vera pomáhá hydratovat pokožku a může pomoci při hojení ran. Vykazuje také protizánětlivé a antibakteriální účinky a mohla by pomoci vašemu imunitnímu systému, a to jak při použití ve formě gelu, tak při užívání šťávy z aloe vera.
Existují neoficiální důkazy o jeho prospěšnosti pro osoby se syfilisem, kterým pomáhá zvládat jizvy a rány. Bylo také prokázáno, že krém s výtažkem z aloe vera pomáhá léčit osoby s genitální HSV infekcí. Hojení bylo také rychlejší u těch, kteří používali krém, ve srovnání s těmi, kteří používali placebo.
Ashwagandha
Ájurvédská zázračná bylina ašvagandha má také přínos pro osoby s pohlavně přenosnými chorobami, zejména syfilisem. Působí protizánětlivě a posiluje také imunitní systém.
Další lokální domácí prostředky ke zmírnění podráždění a bolesti
Existují také neoficiální svědectví o tom, že lidé našli úlevu pomocí některých z těchto prostředků. Ty však nejsou léčivé a neléčí základní infekci. Nemusí také vyhovovat všem typům pokožky, proto je používejte opatrně a nejprve proveďte malý náplasťový test. Pokud některý z nich způsobuje zhoršení vašeho stavu, okamžitě jej přestaňte používat.
Kostky ledu: Přikládání ledu na bolestivé rány nebo bradavice či dokonce na zanícené genitálie může přinést úlevu. Nepoužívejte je přímo – vždy je nejprve zabalte do čistého mušelínového nebo měkkého bavlněného sáčku a před použitím je rozdrťte.
Jedlá soda: Je známo, že působí antimikrobiálně a při lokálním použití na vyrážku může pomoci zmírnit svědění. Před použitím ji zřeďte vodou.
Jablečný ocet (ACV) je antimikrobiální a lze jej použít do koupele nebo po zředění vodou nakapat na postiženou pokožku čistým vatovým tamponem.
Citronovou šťávu lze použít stejným způsobem jako ACV, tedy v koupeli nebo lokálně nakapanou na pokožku, aby se zmírnilo svědění, zánět i bolest.
Pytlíky černého čaje namočené a vychlazené, a poté přiložené na postiženou kůži mohou být také prospěšné vzhledem k antibakteriálním vlastnostem čaje.