Přírodní péče o vlasy a jak udržet vlasy ve skvělé kondici
Když vejdete do supermarketu, narazíte na nepřeberné množství produktů péče o vlasy. Když si naladíte pořad o péči o vlasy, budete bombardováni množstvím postupů, tipů a produktů, které jsou pro zdravé a lesklé vlasy naprosto „nepostradatelné“. Péče o vlasy ale ve skutečnosti není tak složitá. Několik jednoduchých kroků, které budete důsledně dodržovat, vám může zajistit nádhernou hřívu, o které jste snili. Následující seznam obsahuje obecné pokyny pro péči o vlasy a také tipy, jak si vlasy mýt, upravovat a dokonce i česat. Stačí trocha disciplíny a obětavé péče a získáte rutinní péči o vlasy, která bude fungovat na všech frontách!
Kvalitní a přírodní přípravky na vlasy můžete koupit zde: Notino.cz
Vlasy si myjte jen v případě potřeby
Denní mytí vlasů šamponem je rituál, který většina z nás dodržuje. Nadměrné mytí však může způsobit, že vlasy budou suché, křehké, lámavé a ztratí objem. Jak často je třeba vlasy mýt závisí na množství oleje, které produkuje pokožka hlavy, a na struktuře vašich vlasů. Mastné vlasy mohou potřebovat oplachování každé dva dny, zatímco u suchých vlasů může stačit mytí jednou týdně. A pokud máte normální vlasy, může vám vyhovovat cokoli mezi jednou a dvakrát týdně. Pokud máte rovné a jemné vlasy, může se v nich olej hromadit dříve, a proto vyžadují několik umytí týdně. Hrubým nebo pevně namotaným vlasům může stačit mytí jednou týdně. Také chemicky ošetřené a šedivé vlasy bývají suché a nemusí vyžadovat časté mytí.
Vyhněte se drsným šamponům s obsahem chemikálií a k mytí vlasů používejte přírodní čisticí prostředky, jako je shikakai, reetha (mýdlový ořech) a ibiškový prášek.
Večer před mytím si vlasy namažte olejem
Ájurvédští lékaři již dlouho doporučují používání vlasových olejů, které vlasy upravují, zlepšují jejich kvalitu a podporují jejich růst. Večer před mytím vlasů vmasírujte trochu vlasového oleje, nechte ho působit přes noc a ráno ho smyjte. Po nanesení oleje raději nevystavujte vlasy slunci a prachu, protože by mohl přitahovat prach. A nezapomeňte, že jemná masáž hlavy před spaním vám může dokonce pomoci lépe usnout! Použijte zahřátý olej a vnímejte, jak se vsakuje do pokožky hlavy!
Kokosový a sezamový olej jsou považovány za prospěšné pro vlasy a v mnoha komunitách jihovýchodní Asie se běžně používají jako vlasové oleje. Pokud jste však náchylní k nachlazení nebo zánětu dutin, možná byste měli být trochu opatrní, pokud necháváte kokosový olej působit přes noc, protože je považován za „chladný“ olej, který může tyto stavy zhoršit. Ajurvédským prostředkem proti tomuto účinku je použití kokosového oleje napuštěného pepřem. Olej napuštěný pepřem připravíte tak, že na mírném ohni zahřejete asi 100 ml kokosového oleje s 5 g pepře a přecedíte jej. Pokud vám noční olejování stále nepomáhá, zkuste si vlasy namazat olejem 30-60 minut před mytím.
Po umytí vlasů použijte přírodní kondicionér
Po umytí vlasů šamponem použijte kondicionér na vlasy. Kondicionér může snížit statickou elektřinu a zlepšit pevnost a lesk. Soustřeďte se však na konečky vlasů a vyhněte se pokožce hlavy. Mnoho přírodních olejů může sloužit i jako kondicionér – vyberte si kokosový, arganový nebo olivový olej a jednoduše jím projeďte mokré prameny vlasů a nechte ho působit. Můžete do něj přimíchat trochu gelu z aloe vera nebo ho dokonce napustit trochou aromatického esenciálního oleje, například růžového nebo jasmínového, aby vlasy krásně voněly! Nezapomeňte však, že stačí málo. Příliš mnoho oleje může vlasy zmastit a přitahovat prach. Stačí pár kapek.
S mokrými vlasy zacházejte opatrně
Mokré vlasy jsou křehké. Jsou pružnější než suché vlasy, a proto se snadněji lámou. Česání, kartáčování, a dokonce i hrubé utírání suchých vlasů ručníkem, když jsou mokré, je může poškodit. Pokud máte rovné vlasy, prohrábněte je hřebenem se širokými zuby až poté, co trochu proschnou. Pokud máte vlasy s texturou nebo pevně natočené, používejte hřeben se širokými zuby, dokud jsou vlasy trochu vlhké, abyste si usnadnili rozčesávání.
Rozčesávejte vlasy jen v případě potřeby
Máte ve zvyku česat si vlasy před spaním? Všichni jsme slyšeli, že klíčem k lesklým vlasům je 100 tahů před spaním, ale nadměrné česání může vlasy ve skutečnosti poškodit. Vlasy je třeba česat nebo kartáčovat pouze tehdy, když je upravujete. A nejlépe je vlasy jemně prohrábnout hřebenem se širokými zuby. Při česání se vyvarujte tahání za vlasy a pečlivě vyčešte případné zamotané vlasy. Používání hydratačního kondicionéru může pomoci jemně uvolnit zamotané vlasy.
Používejte každý týden hloubkový kondicionér na vlasy
Pokud jsou vaše vlasy suché, krepaté nebo poškozené, hloubkový kondicionér je přesně to, co vaše vlasy jednou týdně potřebují. I když na trhu najdete řadu produktů, jednoduchá domácí medová maska na vlasy splní svou úlohu dokonale. Med je zvlhčující látka, to znamená, že přitahuje a udržuje vlhkost. Smíchejte tedy půl šálku medu se lžící olivového oleje a vmasírujte ji do pokožky hlavy a vlasů. Pokud je to příliš husté, přidejte trochu teplé vody. Poté zakryjte sprchovou čepicí a nechte působit asi půl hodiny. Nyní si vlasy umyjte a upravte jako obvykle, abyste získali krásné lesklé kadeře. Vynechte olivový olej a máte účinnou léčbu lupů!
Vyhněte se poškozujícím kúrám na vlasy
Tepelné úpravy a chemické ošetření mohou vaše vlasy značně poškodit. Barvení, trvalá ondulace a relaxační přípravky obsahují drsné chemické látky, které mohou vlasy poškodit, a proto je lepší se jejich používání vyhnout. V případě, že některý z těchto produktů používáte, dbejte na pečlivé dodržování návodu. Ani používání fénu není pro vaše vlasy vhodné. Pokud je to možné, sušte vlasy na vzduchu a při fénování nepoužívejte nastavení na vysokou teplotu.
Používejte ocet pro lesk, pivo pro pružnost a hennu pro barvu vlasů
Mnohé vlasové kúry, které většina z nás pravidelně používá, mohou být pro vlasy docela škodlivé. Proto je rozumné nahradit je přírodními alternativami, pokud je to možné. Zde je několik přírodních možností, které byste mohli vyzkoušet:
Zředěný ocet nebo citronová šťáva pro zvýšení lesku vlasů
Mírný oplach s kyselinou může vyhladit vlasové kutikuly a zvýšit lesk vlasů. K tomu dobře poslouží zředěný roztok bílého octa nebo citronové šťávy a vody. Obě tyto složky můžete dokonce zkombinovat a vytvořit tak oplachovací přípravek. Stačí smíchat šťávu z 1 citronu a 2 lžíce octa v šálku vody. Vmasírujte ji do vlasů a opláchněte studenou vodou. Mějte však na paměti, že citron může mít na vlasy mírný zesvětlující účinek.
Pivní oplach pro pružné vlasy
Tohle je jednoduché. Nalijte hrnek piva a nechte ho stát, dokud nevyprchá. Vpracujte ho do čistých vlasů a opláchněte studenou vodou pro lesklé a pružné vlasy.
Zábal z henny na barvení vlasů
Pokud hledáte přírodní barvu na vlasy, možná byste měli vyzkoušet hennu. Henna má přirozeně červenou barvu. Henna smíchaná s indigem vám zase dodá tmavě hnědou barvu. Vyberte si odstín, který se vám líbí, a smíchejte ho s horkou vodou, abyste vytvořili hustou pastu. Pastu naneste rovnoměrně na vlasy a nechte ji působit 30 minut až několik hodin. Čím déle ji necháte působit, tím sytější bude barva a tím déle vydrží. Henna však nemusí být dobrou volbou, pokud jste blondýnka, protože vaše vlasy mohou vypadat lehce oranžově. Při manipulaci s tímto silným přírodním barvivem také nezapomeňte používat rukavice, jinak budete mít červené ruce!
Heřmánkový oplach pro zesvětlení vlasů
Pokud chcete zesvětlit vlasy, vyzkoušejte heřmánkový oplach. Směs připravíte tak, že heřmánek ponoříte do vroucí vody a 10-15 minut v ní vaříte čaj. Tento roztok můžete použít k jemnému zesvětlení blond vlasů a zvýraznění přirozených odlesků. Přidáním trochu nakrájené rebarbory při přípravě oplachu zvýšíte jeho účinek.
Tyto přípravky se mohou postarat o každodenní stylingové potřeby, které potřebujete, ale pokud vám vypadává hodně vlasů, existuje celá řada ájurvédských prostředků proti padání vlasů, které můžete vyzkoušet.
Pravidelné zastřihování vlasů
Pravidelné stříhání je důležitou součástí udržování zdravých vlasů. Zastřihování může zabránit poškození a štěpení konečků vlasů a jejich případnému lámání. Pokud nosíte krátké vlasy, možná budete muset pro udržení účesu stříhat vlasy každých 4-6 týdnů. Pokud máte dlouhé nebo středně dlouhé vlasy, může být zastřihování nutné někdy mezi 6-12 týdny v závislosti na tom, jak rychle vaše vlasy rostou. Načasujte si to tak, abyste se vyhnuli roztřepeným a poškozeným konečkům vlasů.
Vyživujte své vlasy
Stejně jako všemu ostatnímu, i vašim vlasům dělá dobře, když se správně stravujete. Mějte vyváženou zdravou stravu pro zdravé vlasy. V ideálním případě by něco přes třetinu vašeho jídelníčku mělo tvořit ovoce a zelenina bohaté na vitamíny a minerály, a stejné množství škrobnaté potraviny nebo celozrnné výrobky. Do svého jídelníčku zařaďte také nízkotučné mléčné výrobky a vejce, fazole, ryby, luštěniny nebo maso bohaté na bílkoviny a omezte tuk, sůl a cukr. Zdravé tuky obsažené v potravinách, jako jsou sardinky, vlašské ořechy, lněná semínka, losos a avokádo, jsou pro vaše vlasy obzvláště prospěšné.