Přírodní léčba nealkoholického ztukovatění jater
Nealkoholické ztukovatění jater (NAFLD) je jedním z nejčastějších onemocnění jater na světě. Pokud vám bylo diagnostikováno nealkoholické ztukovatění jater, musíte mít několik věcí pod kontrolou. Na toto onemocnění neexistuje žádný specifický lék. Osvojení si zdravého životního stylu je však jedním z nejdoporučovanějších způsobů, jak se vypořádat se ztučnělými játry.
Léčba nealkoholického ztukovatění jater totiž spočívá z velké části ve snížení hmotnosti a změně jídelníčku. Je třeba se prioritně zaměřit na vaši hmotnost, hladinu cholesterolu, cukru v krvi a krevního tlaku, protože mohou být možnými příčinami nealkoholického ztukovatění jater.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíZměny životního stylu, které je třeba provést
Pamatujte, že trvá roky, než prosté ztučnění jater postoupí do dalších stadií (zánět, fibróza a nakonec cirhóza). Čím rychleji učiníte obezřetná rozhodnutí, tím zdravější (a šťastnější) budou vaše játra.
Zaměřte se na snížení hmotnosti
Obezita je jednou z hlavních příčin nealkoholického ztukovatění jater. Pokud máte nadváhu, musíte zhubnout 5-10 % své hmotnosti, abyste snížili hromadění tuku v játrech, a více než 10 %, pokud máte játra zanícená. Hlídejte si tedy jídlo a snižte množství kalorií, které denně sníte.
Buďte fyzicky aktivní
Nadváha a sedavý způsob života jsou pro vaše životně důležité orgány jedny z nejhorších věcí. Jedna studie zjistila, že jakýkoli druh cvičení, včetně cvičení nízké až střední intenzity, může pomoci snížit ztučnění jater. Studie dále odhalila, že krátké dávky vysoce intenzivního cvičení snižují viscerální tuk („pneumatika“ kolem pasu) a tuk v játrech. Snažte se cvičit 30 minut denně.
Pokud je pro vás aerobní cvičení obtížné, začněte s odporovým tréninkem. Odporový trénink sice váhu výrazně nezmění, ale může snížit hladinu cholesterolu, zlepšit citlivost na inzulín a snížit množství tuku v játrech. Tak se prostě začněte hýbat!
Dodržujte zdravou a vyváženou stravu
Bylo zjištěno, že většina lidí s nealkoholickým ztukovatěním jater dodržuje dietu s vysokým obsahem nasycených tuků a cholesterolu. Vaše játra (a stejně tak i zbytek vašeho těla) chtějí dostatek zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků. Pokud jde o bílkoviny, nejlepší volbou jsou libové potraviny, například drůbež, vejce, luštěniny a ryby.
Jedna studie zjistila, že během 6 měsíců zdravého stravování a cvičení došlo ke snížení tělesné hmotnosti, hladiny cukru v krvi a množství tuku v játrech.
Pokud je pro vás obtížné jíst zdravě, spojte se s lidmi, kteří chtějí totéž. Veďte si také potravinový deník a zaznamenávejte si vše, co sníte. Jakmile začnete jíst zdravě, všimnete si, že vám vystřelí hladina energie a budete se cítit skvěle.
Některé studie ukazují, že dodržování středomořské stravy může tělu přinést spoustu výhod. Patří mezi ně snížení rizika srdečních onemocnění a metabolického syndromu – přesně to vaše játra potřebují!
Vyhněte se potravinám, které nejsou pro játra vhodné
Dobře si prohlédněte svou spíž a ledničku. Vyhoďte vše, co je vysoce zpracované a obsahuje nezdravé tuky. Nevhodný typ potravin může zvýšit hladinu cukru v krvi, obsah tuku v krvi, hladinu cholesterolu – což je situace, která může posunout ztukovatění jater do další fáze. Omezte smažená jídla, nezdravé potraviny a vše, co je vysoce zpracované. Vyhýbejte se konzumaci uzenin, červeného masa, bílého pečiva a sladkých pochutin.
Vyhýbejte se alkoholu
I když nealkoholické ztukovatění jater není způsobeno alkoholem, rozhodně může ztukovatění jater zhoršit. Alkohol může způsobit zvětšení jater a uvolnění většího množství triglyceridů (typ tuku v krvi). Vysoké množství triglyceridů je obvykle spojeno s vysokou hladinou cholesterolu, což situaci ztučnělých jater ještě zhoršuje.
Kontrolujte hladinu cukru v krvi
Pokud máte nealkoholické ztukovatění jater a jste diabetik, je třeba kontrolovat hladinu cukru v krvi. Dbejte na dodržování diety s nízkým obsahem tuků a kalorií spolu s léky na cukrovku.
Kontrolujte hladinu cholesterolu
Nealkoholické ztukovatění jater je spojeno s vysokou hladinou cholesterolu a triglyceridů. Vysoká hladina „zlého“ cholesterolu LDL a nízká hladina „dobrého“ cholesterolu HDL může vést k většímu množství tukových buněk v játrech a nakonec k jejich odumření. Jedna studie dokonce uvádí, že právě zaměření stravy a životního stylu na snížení hladiny cholesterolu může snížit další poškození jater.
Přestaňte kouřit
Kouření může situaci zhoršit, pokud trpíte nealkoholovým ztukovatěním jater. Jedna studie zjistila, že kouření zvyšuje inzulinovou rezistenci a vede k pokročilé fibróze. Jiná studie také odhalila, že pasivní kouření může vést k 25 procentnímu zvýšení rizika nealkoholického ztukovatění jater ve srovnání s těmi, kteří se s ním nesetkali. Přestaňte tedy kouřit co nejdříve.
Být diabetikem a silným kuřákem je spojeno s pokročilou fibrózou (jedno stadium od cirhózy).
Určitě je přidejte do svého jídelníčku
Bylo zjištěno, že některé potraviny snižují hromadění tuku v játrech.
Zelený čaj: Zelený čaj je známý jako prevence jaterních onemocnění díky určitému polyfenolu známému jako epigallokatechin-3-gallát. Bylo zjištěno, že snižuje oxidační stres, zánět, a dokonce zastavil vstup viru hepatitidy C. Jedna studie odhalila, že 85 % čistý extrakt epigallokatechin-3-gallátu snižuje závažnost poškození jater. Můžete si dopřát 7-10 šálků zeleného čaje denně, abyste zabránili dalšímu poškození jater.
Česnek: Rádi přidáváte do svých pokrmů trochu česneku pro lepší chuť? Ukázalo se, že česnek je přesně to, co vaše játra potřebují. Zlepšuje inzulinovou rezistenci, snižuje oxidační stres a stabilizuje metabolismus lipidů. To pomáhá snižovat hromadění tuku v játrech a zabraňuje dalšímu poškození. Bylo zjištěno, že stařený česnek snižuje zánět a fibrózu.
Bobule goji: Bylo zjištěno, že polysacharidy kustovnice čínské (Lycium barbarum) obsažené v bobulích goji dělají s játry zázraky. Jedna studie odhalila, že po 8 týdnech léčby polysacharidy kustovnice čínské došlo ke snížení množství tuku v játrech, fibrózy, zánětu, oxidačního stresu a rizika vzniku nádorů. Bylo také zjištěno, že dlouhodobé užívání polysacharidů z kustovnice čínské nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky.
Resveratrol: Jedná se o sloučeninu, která se získává z červených hroznů a je mimořádně účinná v boji proti zánětu a oxidačnímu stresu. Studie ukazují, že resveratrol snížil zánět ztučnělých jater a stabilizoval metabolismus lipidů.
Ostropestřec mariánský: Silybin a silymarin jsou dvě složky obsažené v ostropestřci mariánském, u nichž bylo zjištěno, že mají náklad dobrot. Mají protizánětlivý charakter a podporují antioxidační účinky na játra. Bylo zjištěno, že silybin zabraňuje tvorbě volných radikálů a oxidu dusnatého. Jiná studie odhalila, že silymarin může pomoci pacientům s nealkoholickým ztukovatěním jater díky jejich vysokým plazmatickým koncentracím flavonolignanů a rozsáhlejšímu enterohepatálnímu cyklu (cirkulaci tekutin z jater a do jater).
Kofein: Pokud je pro vás těžké odolat šálku dobré kávy, studie tvrdí, že si ji můžete dát. Pití kávy může snížit další poškození jater. Jedna studie odhaluje, že přidání běžné kávy do jídelníčku může zvrátit účinky nealkoholického ztukovatění jater. Kofein snižuje produkci abnormálních jaterních buněk, tukových buněk a zvyšuje ochranu jater. V běžné kávě je přítomna kyselina chlorogenová, ta nabízí ochranný účinek proti cukrovce a následně snižuje výskyt nealkoholického ztukovatění jater.
Banány: Ty jsou skvělé pro játra. Banány jsou nabité draslíkem a stimulují růst střevních bakterií (těch dobrých). To napomáhá odstraňování toxinů z těla a čištění jater.
Skořice: Bylo zjištěno, že skořice, která je skvělou zahřívací přísadou a výborným prostředkem k léčbě chuti na sladké, zlepšuje jaterní enzymy. U lidí s nealkoholickým ztukovatěním jater bylo zjištěno, že zlepšuje inzulinovou rezistenci a snižuje oxidační stres. Závěrem studie naznačuje, že užívání 1500 mg skořice denně může být účinné při zlepšování charakteristik nealkoholického ztukovatění jater.
Kurkuma: Pokud jste dosud neuvažovali o zařazení kurkumy do svého jídelníčku, je nejvyšší čas tak učinit! Bylo zjištěno, že kurkuma je díky své protizánětlivé povaze velmi šetrná k játrům. Díky kurkuminu přítomnému v kurkumě snižuje poškození jater tím, že snižuje oxidační stres, stabilizuje metabolismus tuků a snižuje fibrózu. Studie doporučuje 500 mg kurkumy (což odpovídá 70 mg kurkuminu) denně.
Jako každá přírodní léčba vyžaduje i tato léčba čas a trpělivost, aby se dostavily výsledky. Dodržování výše uvedených metod je změnou životního stylu. Buďte tedy silní a žijte zdravě!