Přírodní léčba hepatitidy A (infekční žloutenka)
Hepatitida A, známá jako infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou, způsobuje zánět jater. Způsobuje ho virus hepatitidy A. Onemocnění je vysoce nakažlivé a šíří se především po konzumaci potravin nebo vody kontaminované stolicí nakažené osoby. Šíří se také ovocem a zeleninou kontaminovanými při manipulaci s nimi a konzumací syrových měkkýšů získaných z kontaminovaného vodního zdroje.
Virus nezpůsobuje žádné dlouhodobé komplikace a onemocnění je ve většině případů vyléčitelné – s výjimkou velmi vzácných případů, kdy může být nutná transplantace jater. Příznaky jsou žluté oči, kůže a moč, bolesti břicha, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, horečka, únava a průjem. Léčba je obvykle symptomatická a lékař kontroluje funkci jater.
Přírodní doplňky posilují játra a podporují imunitní systém. Je však důležité, abyste se o konzumaci a dávkování doplňků, které plánujete užívat, poradili se svým lékařem. Níže jsou zmíněny přírodní prostředky proti hepatitidě A.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czOstropestřec mariánský
Semeno ostropestřce mariánského se používá jako účinný lék na hepatitidu A. Účinná látka silymarin obsažená v semeni potlačuje zánět jater. Zabraňuje také průniku toxinů do buněk těla. Antioxidační vlastnosti obsažené v této složce zabraňují jakémukoli poškození jater, které by mohly způsobit volné radikály.
Je k dispozici ve formě tinktury i tablet. Dávkování se pohybuje od 70-200 mg v závislosti na závažnosti.
Gambirovník trpký – Uncaria gambier
Katechin, flavonoid obsažený v rostlině Uncaria gambier neboli Gambirovník trpký, je terapeutickým doplňkem stravy. Protože flavonoidy jsou antioxidanty, jejich protizánětlivé vlastnosti zabraňují poškození jater v důsledku viru HAV.
Moruše indická
Bylina moruše indická se vyskytuje především v tropických zeměpisných oblastech. Její výtažky jsou však dostupné po celém světě. Léčivé vlastnosti této byliny jsou prospěšné při léčbě různých onemocnění od malárie po kožní parazity a hepatitida je jedním z nich. Účinné fytochemikálie působí tak, že chrání játra před jakýmkoli poškozením způsobeným virem.
Kasie obecná – Cassia fistula
Cassia fistula neboli Kasie obecná, známá také jako zlatý déšť, je tradiční bylina používaná k léčbě různých poruch souvisejících s trávicím traktem. Studie ukazují, že tato bylina má hepatoprotektivní (játra chránící) vlastnosti, které mohou potenciálně snížit poškození jater způsobené virem hepatitidy A.
Kurkuma
Kurkuma, která se s oblibou používá jako barvivo a ochucovadlo v kuchyních jihovýchodní Asie, je zázračná bylina. Její léčebné účinky sahají od léčby kašle až po léčbu rakoviny. Antivirové vlastnosti obsažené v kurkumě ničí virus, a tím zastavují jeho další šíření. Má také protizánětlivé vlastnosti a schopnost odstraňovat toxiny z těla.
Lze ji používat buď jako součást jídla ve formě koření, nebo ve formě kapslí, které jsou komerčně dostupné.
Kromě přírodních doplňků lze onemocnění žloutenkou typu A dobře zvládnout drobnými úpravami životního stylu.
Změny životního stylu pro zvládnutí hepatitidy A
- Dbejte na to, aby vaše strava obsahovala čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, méně tuků, sacharidy s nízkým glykemickým indexem a minimální množství bílkovin.
- Udržujte se dostatečně hydratovaní. Doporučuje se také častá perorální rehydratační terapie. Ta nejen udržuje ztracenou rovnováhu tekutin, ale také obnovuje ztracené elektrolyty.
- Mírná fyzická aktivita, jako je jogging, mírnější formy jógy a meditace, pomáhají rychlejšímu zotavení.
- Mytí rukou po použití toalety je prvním opatřením, které je třeba zahrnout. Vzhledem k tomu, že se virus šíří především kontaminací stolicí, lze udržováním dobré hygieny zabránit možnosti šíření viru.
- Virus se šíří také pohlavním stykem. Důrazně se doporučuje vyhýbat se v tomto období pohlavnímu styku, protože ani kondomy neposkytují 100 procentní ochranu.
- Pokud je vaše infekce aktivní, nevařte jídlo pro ostatní. Existuje vyšší pravděpodobnost, že byste mohli jídlo kontaminovat.
Onemocnění není ve většině případů závažné a při správném postupu a léčbě se můžete do týdne či dvou vrátit ke každodenním povinnostem. Je důležité konzultovat s lékařem všechny rostlinné léky, které plánujete užívat, abyste se vyhnuli komplikacím.