Zahrada

Příroda na dosah po celý rok – to je zimní zahrada

Luxusní zahradní posezení bez ohledu na počasí, oáza odpočinku nebo místo jako stvořené pro rodinné oslavy či zábavu.

Dříve se budovaly jen při šlechtických sídlech nebo u velmi bohatých měšťanů. V minulých stoletích sloužily zimní zahrady převážně k pěstování exotických rostlin, například orchidejí, či jako oranžérie.

Dnes bychom mohly zimní zahradu považovat za určitý přechod mezi domem a venkovní zahrádkou. Slouží jako místo, kde necháváme přezimovat rostliny v nádobách, které jsou přes léto na zahradě. Používáme ji také ke společenským setkáním nebo relaxaci.

Než se pustíte do stavby

Aby výsledek odpovídal vašim představám, musíte si promyslet její základní parametry: velikost zahrady, účel využití a s ním spojené vytápění, větrání a stínění. Důležité je i umístění, členění a průchodnost z dalších místností.

V současné době jsou k dispozici hliníkové konstrukce zimních zahrad v různých velikostech. Většina dodavatelů je schopna vám ji postavit podle vašich dispozic. Možnosti členění a způsobů otevírání obvodových stěn jsou díky modernímu stavebnímu kování téměř neomezené, záleží jen na vaší fantazii a finančních možnostech.

Jak postavit zimní zahradu

Je hned několik způsobů, jak si zařídit zimní zahradu. Může to být stávající veranda, kterou pouze zasklíme, aby byl rostlinám zajištěn sluneční svit. Také zastřešením verandy, balkonu či lodžie vznikne to správné místo pro nás i květiny.

Realizaci zimní zahrady je rozumné přenechat odborným firmám s dlouholetou zkušeností, poradí si s tvarem střechy, možností otevírání oken i dveří, způsobem zasklení (střešní a postranní skleněné tabule) s posuvnými či skládacími dveřmi, ale také s tepelnou izolací, vytápěním a případně i stíněním.

Zvlášť vhodné je v zimní zahradě tepelné čerpadlo vzduch – vzduch, které umí chladit i ohřívat vzduch podle momentální potřeby. Můžete tak mít u rostlin nastavenou konstantní teplotu beze strachu z výkyvů.

Pak už jen stačí vybavit vhodným nábytkem a máte k dispozici relaxační koutek plný přírody, který vás dobije energií, zlepší náladu a pročistí plíce.

Zahradní nářadí a pomocníky na zahradu a pro dům můžete výhodně koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada