Přínosy a výhody kurkuminu pro zánětlivá onemocnění

Kurkumin je přirozeně se vyskytující chemická sloučenina, která dává kurkumě její barvu. Je aktivní složkou kurkumy, známou svými protizánětlivými účinky.

Kurkumin má také antimikrobiální, protirakovinné, chemopreventivní a antioxidační vlastnosti, díky nimž vás účinně chrání před srdečními chorobami, rakovinou, cukrovkou, artritidou a kožními problémy.

Zde je 7 protizánětlivých účinků kurkuminu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Artritida

Artritida postihuje především klouby a způsobuje zánět a bolest. Nejčastějšími typy artritidy jsou revmatoidní artritida a osteoartróza. Tím, že kurkumin inhibuje látky, které iniciují zánět, může zánět zmírnit a také snížit poškození způsobené kostním buňkám. U revmatoidní artritidy i osteoartrózy může kurkumin snížit zánět a poškození kloubů.

Kurkumin může zpomalit progresi osteoartrózy a také zmírnit bolest s ní spojenou.

Rakovina

Kurkumin má protirakovinné vlastnosti a dokáže potlačit růst rakovinných buněk v těle. Zánět je vyvolán jako obrana proti infekcím v těle. Poškození DNA způsobené chronickým zánětem může nakonec vést k rakovině.

Protože má kurkumin také protizánětlivé vlastnosti, zaměřuje se na mediátory v těle, které iniciují vznik rakoviny. Tím účinně zabraňuje iniciaci nádoru a může také zastavit jeho šíření.

Srdeční onemocnění

Protitrombotické, antiproliferativní a protizánětlivé účinky kurkuminu vás mohou chránit před srdečními chorobami. Ateroskleróza je onemocnění, při kterém se uvnitř vašich tepen hromadí plak a tím se znemožňuje normální průtok krve. To následně zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Ateroskleróza je spojena se zánětlivou reakcí v těle, protože toto hromadění plaku podporuje zánětlivou reakci. Díky svým protizánětlivým vlastnostem vás kurkumin může chránit před srdečními chorobami tím, že brání progresi zánětu.

AIDS

AIDS je způsobeno virem HIV, který napadá váš imunitní systém a následně zvyšuje vaši náchylnost k infekcím.

Protože se předpokládá, že tato infekce je způsobena v důsledku zánětu, kurkumin na ni vykazuje své protizánětlivé účinky, které zabraňují vzniku zánětu, a může tak být prevencí a léčbou HIV-AIDS.

Diabetes

Cukrovka je onemocnění, při kterém je hladina cukru v krvi příliš vysoká, nebo naopak příliš nízká v důsledku neschopnosti organismu reagovat na inzulín, nebo v důsledku nedostatečné produkce inzulínu.

Inzulínová rezistence způsobená zánětem může vést k cukrovce 2. typu. Předcházením zánětu se hladina cukru v krvi reguluje, čímž se předchází cukrovce a dalším komplikacím s ní souvisejícími.

Zánětlivá střevní onemocnění (IBD)

Zánětlivé onemocnění střev je skupina onemocnění, která jsou charakterizována zánětem trávicího traktu. Kurkumin může díky svým protizánětlivým vlastnostem zánětu předcházet a také ho zmírňovat. Zabraňuje také migraci imunitních buněk do postiženého místa, aby se zabránilo imunitní reakci.

Neurodegenerativní onemocnění

Zánět je spojován s neurodegenerativními onemocněními, včetně Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby a roztroušené sklerózy. Kurkumin může zabránit zánětu a poškození neuronů tím, že inhibuje aktivitu prozánětlivých mediátorů, které zánět podporují.

Upozornění: Kurkumin nemusí zcela vyléčit onemocnění, ale mohl by se používat jako preventivní prostředek.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Library of Medicine , National Library of Medicine