Přílišné přetížení toxiny může zhoršit příznaky fibromyalgie

Pro okolní svět může člověk s fibromyalgií vypadat jako kdokoli jiný. Ve skutečnosti se toho za kulisami odehrává mnoho – od bolestí hlavy a únavy po bolestivé, brnící klouby a deprese, příznaky, které vám ztrpčují celý den a dokonce i spánek.

Asi 2-4 procenta dospělé populace se v současné době ocitají v područí této chronické muskuloskeletální bolestivé poruchy. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění je často špatně diagnostikováno, neexistuje v současné době žádný bezpečný způsob, jak toto onemocnění zcela vyléčit. A protože se život nezastaví jen proto, že tělo bolí, lidé s fibromyalgií u sebe nakonec musí nosit arzenál antidepresiv, antikonvulziv a léků proti bolesti. Ty sice přinášejí dočasnou úlevu, ale jejich dlouhodobé užívání může nakonec vést k předávkování léky, které může nejen vyvolat řadu nebezpečných vedlejších účinků souvisejících se zdravím, ale může vést i k úmrtí.

Z tohoto důvodu je stále naléhavější potřeba najít příčinu fibromyalgie, abychom mohli najít řešení, které bude účinné a zároveň dlouhodobě bezpečné. A i když zatím nemáme jasno v tom, co fibromyalgii skutečně způsobuje, vědci předpokládají, že na vině může být chronické hromadění toxinů.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co je fibromyalgie?

Fibromyalgie je komplexní chronická bolestivá porucha, která způsobuje citlivost svalů a kloubů, bolest a únavu, které mohou zůstat buď lokalizované, nebo se rozšířit do celého těla. Dalšími častými příznaky jsou deprese, opakující se bolesti hlavy, špatná koncentrace a nespavost.

Fibromyalgie se může projevit jako reakce na různé události a podněty. U různých lidí se proto mohou vyskytovat různé příznaky tohoto onemocnění.

Lékaři si stále nejsou jisti, co je příčinou fibromyalgie

Jednou ze zvláštností fibromyalgie je, že neexistuje žádná jednoznačná příčina. Někteří vědci jsou toho názoru, že mít geneticky příbuzného, který má také fibromyalgii, může zvýšit vlastní riziko, že jí onemocní. Jiní však zjišťují, že může souviset i s psychickým a fyzickým traumatem – v případech, kdy pacient uvádí, že se u něj fibromyalgie poprvé objevila po těžkém šoku nebo nehodě.

Pacientek s fibromyalgií je více než mužů

Fibromyalgie je stejně tak mužské jako ženské onemocnění. Lékaři však nacházejí více ženských pacientek s fibromyalgií než mužských. Podle odhadů Úřadu pro zdraví žen tvoří 80 až 90 procent všech pacientů s aktuální diagnózou fibromyalgie ženy. Lékaři si opět nejsou příliš jisti, proč tomu tak je, i když existuje teorie, že genetické předpoklady, které stojí za tímto onemocněním, se pravděpodobně častěji dědí po ženské linii.

Fibromyalgie se také velmi obtížně diagnostikuje

Pro diagnostiku fibromyalgie nejsou k dispozici žádné specifické laboratorní ani zobrazovací testy. Proto se lékaři spoléhají výhradně na to, že jim pacient své příznaky sdělí. A protože jsou příznaky tak nespecifické, je pochopení a diagnostika fibromyalgie pro lékaře ještě obtížnější.

Co jsou toxiny?

Toxiny jsou chemické sloučeniny, které se v těle hromadí prostřednictvím potravin, které jíme, a prvků prostředí, jimž se vystavujeme. Vzhledem k vysoce znečištěnému prostředí, ve kterém v dnešní době žijeme, se hromadění toxinů projevuje téměř u každého, bez ohledu na to, jak „čistý“ je jeho životní styl. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí mezi tyto chemické látky patří např:

Akrylamid: vzniká při smažení nebo pečení potravin při vysokých teplotách a také jako vedlejší produkt cigaretového kouře.

Arzen: vyskytuje se ve většině výrobků pro stavbu domů.

Bisfenol A: vyskytuje se v epoxidových pryskyřicích, plastech a obalech na potraviny.

Triclosan: často se používá jako antibakteriální činidlo ve výrobcích osobní hygieny, jako je mýdlo na ruce a zubní pasta.

Perchlorát: používá se v ohňostrojích, leteckém palivu a výbušninách.

Perfluorované chemikálie: používají se k výrobě nepřilnavého nádobí.

Polybromované difenylethery: používají se v protipožárních látkách, které se nacházejí ve spotřebních výrobcích, jako jsou matrace.

Těkavé organické sloučeniny (VOC): vyskytují se v osvěžovačích vzduchu, barvách, kosmetice, čisticích prostředcích, čalounění, kobercích, chemicky čištěných oděvech, prostředcích na ochranu dřeva.

Co je to přetížení toxiny?

Jak je vidět výše, denně jsme vystaveni stovkám toxinů a látek znečišťujících životní prostředí. Všechny tyto látky dohromady mohou po delší době hromadění v krvi, moči a tkáních představovat pro lidské tělo obrovskou toxickou zátěž.

Naše tělo samozřejmě odvádí skvělou práci při očistě během dne, a pokud máte funkční střeva, játra a ledviny – jste stále v autodetoxikačním režimu. Ale postupem času, jak stárneme, mohou i tyto orgány začít selhávat, pokud se budeme nadále vystavovat tak vysokému množství toxinů.

Zejména naše játra jsou denně vystavena velké zátěži, protože jsou doslova hlavní skládkou našeho těla. Všechny naše orgány nakonec vyplavují svůj odpad do jater, která nakonec dlouhé hodiny pracují na tom, aby tento odpad filtrovala a prostřednictvím moči, výkalů a potu jej poslala ven z našeho těla.

S tolika lety po průmyslové revoluci toxinů v našem prostředí jen přibývá, zatímco naše tělo se nevyvinulo tak, aby tento tlak vyrovnalo. Je proto přirozené, že naše orgány nemusí být schopny fungovat tak dobře jako dříve, pokud budeme své tělo i nadále každodenně zatěžovat tolika chemikáliemi a toxiny. Pokud se tak stane, může dojít k vážnému narušení imunity našeho těla, a tím ke vzniku řady potíží a nemocí.

Jak může být toxinové přetížení možnou příčinou fibromyalgie?

Když se v našem těle nadále hromadí množství chemických látek a toxických látek, naše orgány začnou selhávat. To vede ke vzniku řady příznaků, jako jsou např:

Neustálá únava: známka toho, že vaše tělo pracuje příliš tvrdě na tom, aby se zbavilo toxinů, které do něj vléváte, nebo že vaše imunita je v háji.

Úporné přibírání na váze: známka toho, že toxiny (které se často chovají jako endokrinní disruptory) ničí vaši přirozenou hormonální funkci.

Neustálé bolesti svalů: známka zánětu vyvolaného hromaděním toxinů a toho, že chemické látky rozežírají vaši tkáň, kosti a klouby.

Pravidelné bolesti hlavy: známka toho, že vaše tělo reaguje na oxidační stres uvolňovaný toxiny v krevním oběhu.

Nespavost: známka toho, že toxiny oslabují vaše játra, což následně ovlivňuje hladinu histaminu v mozku, který reguluje cyklus spánku a bdění.

Přestože neexistuje žádný konkrétní důkaz, že přetížení toxiny může být definitivní příčinou fibromyalgie, odborníci na zdraví se domnívají, že příznaky a projevy společné fibromyalgii a přetížení toxiny jsou více než náhodné.

Lékařský svět se domnívá, že nemoci nezačínají v hlavě, ale spíše ve střevech. Toxická střeva a toxická játra mohou bránit správnému fungování ostatních orgánů, čímž brání uzdravení a zotavení a zároveň spouštějí celou řadu nových problémů, jako je oslabená imunita, nízká hladina energie, únava, deprese a obezita.

Navíc způsob, jakým své problémy řešíte, může váš stav ještě zhoršovat. Používáte například kofein, abyste se vyrovnali s únavou? Obědváte ve stresu zpracované sladké pochutiny? Můžete se vsadit, že tím jen rozšiřujete seznam toxinů, které se již ve vašem těle hromadí. Čím více toxinů, tím pomaleji budou vaše orgány fungovat a tím více se pravděpodobně zhorší vaše příznaky.

Nebezpečí konvenční léčby fibromyalgie

Pro úspěšné vyléčení jakéhokoli onemocnění je důležité nejprve řešit základní příčinu stavu. Protože však nikdo nedokázal přesně určit, co fibromyalgii skutečně způsobuje, lékařský systém nadále předepisuje léky, jako jsou antidepresiva, léky proti bolesti a antikonvulziva, aby zvládl příznaky tohoto onemocnění.

Jak však bylo uvedeno výše, dlouhodobé užívání těchto léků vám může způsobit více škody než užitku. Např:

Lyrica: antikonvulzivum, které se běžně předepisuje pacientům s fibromyalgií, může způsobit nežádoucí účinky, jako je přibývání na váze, rozmazané vidění a ospalost.

Cymbalta: antidepresivum, které je schváleno Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, může vyvolat sebevražedné myšlenky a chování.

Paracetamol: běžný lék proti bolesti, který je často předepisován pacientům s fibromyalgií, může způsobit nevolnost, bolesti břicha a dokonce i smrt, zejména pokud je užíván ve velkých dávkách.

Opioidy: nazývané také narkotika, jsou často předepisovány pacientům s fibromyalgií, aby jim pomohly zvládnout bolest. Chronické užívání opioidů může vést k poruchám spánku a dokonce k hyperalgezii, což je stav charakterizovaný zvýšenou citlivostí na bolest.

Přírodní způsoby léčby fibromyalgie

Na rozdíl od konvenční medicíny se funkční medicína zaměřuje na hledání hlavní příčiny fibromyalgie. Mnoho zdrojů tvrdí, že po vyřešení problému nahromadění toxinů v těle došlo ke zlepšení jejich stavu. A co je na tom nejlepší? Není k tomu zapotřebí ani žádných léků!

Obraťte se na následující seznam přírodních prostředků, které vám pomohou přirozeně vyčistit váš organismus, a možná budete překvapeni, že se vaše příznaky časem zlepší.

Vyčistěte si jídelníček: Fibromyalgie byla několikrát spojena s různými nedostatky ve výživě, konkrétně s nedostatkem vitaminu D, hořčíku a železa. Zaměřte se na jídelníček, který obsahuje dostatek ovoce a zeleniny, vlákniny, bílkovin, zdravých tuků a probiotik, abyste udrželi svou výživu na správné úrovni.

Zapojte se do mírného cvičení: I když se to může zdát jako to poslední, co chcete, jemné, pravidelné zapojení do mírného cvičení vám může pomoci zvládnout vaše příznaky. Začněte s něčím, co dobře rezonuje s vaší bolestí kloubů – mezi dobré možnosti patří aerobik, tai-či, aktivity ve vodě, jóga, mírná chůze a strečink. Ty vám také pomohou regulovat spánek a náladu, což jsou dva další faktory, které mohou rovněž ovlivňovat intenzitu fibromyalgie.

Zajistěte si pravidelné masáže: Jistě, masáže mohou pomoci zmírnit stres, ale je tu i další výhoda. Masáže, zejména ty s horkým olejem, jsou nejlepším možným prostředkem, který pomáhá uvolnit napjaté svaly a s nimi spojenou svalovou bolestivost, kterou fibromyalgie tak notoricky způsobuje.

Veďte si deník příznaků: Různí lidé budou mít různé spouštěcí body, pokud jde o pociťování příznaků fibromyalgie. Mezi běžné spouštěče patří fyzická námaha, stres a úzkost, alergie a změny počasí. Pokud si nejste vědomi, jaké mohou být ty vaše, zkuste si vést „symptomový deník“, do kterého si budete zaznamenávat své spouštěče. Uvědomění si spouštěčů vám může pomoci je řešit a následně zvládat své příznaky.

Experimentujte s horkými a studenými zábaly: Lahve s horkou vodou, tepelné zábaly, sauny nebo horké koupele mohou snížit ztuhlost kloubů a bolestivost svalů. Zatímco teplo dělá u některých lidí zázraky, jiní mohou zjistit, že studené zábaly jsou při léčbě jejich příznaků účinnější.

Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku: Dostatek kvalitního spánku může být jedním z nejlepších léků, které vám pomohou obnovit zdraví. Nejenže to pomůže vybudovat odolnost vůči stresu, ale také to pomůže snížit vaši bolest.