Příčiny ztráty zubní skloviny neboli zubní eroze

Ztráta zubní skloviny neboli zubní eroze je celosvětově rozšířený stav, ke kterému dochází v důsledku vystavení zubní skloviny a dentinu nebakteriálním kyselinám přítomným v našem těle a kyselinám obsaženým v potravinách, které konzumujeme, což způsobuje úbytek minerálů z povrchu zubů. Zubní sklovina je tvrdý ochranný povlak zubů, který chrání citlivý dentin pod ní. Když se zubní sklovina opotřebuje, odhalí se dentin pod ní, což způsobuje bolest a citlivost.

V lékařské terminologii je zubní eroze definována jako patologická, chronická, lokalizovaná a nebolestivá ztráta tvrdých zubních tkání, ke které dochází především v důsledku nebakteriálního chemického napadení a obvykle za účasti kyselých látek.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vnitřní příčiny – poruchy příjmu potravy

U osob, které trpí poruchami příjmu potravy (např. bulimií nebo anorexií) a jinými gastrointestinálními poruchami s častým refluxem žaludečních šťáv, se žaludeční šťávy často dostávají do ústní dutiny, což zvyšuje riziko zubní eroze. Vnější a vnitřní kyseliny způsobují zubní erozi. Udržení ústní dutiny bez kyselin závisí na sekreci a rychlosti proudění slin a na schopnosti slin bojovat proti zárodkům. Nízká rychlost průtoku slin a špatná pufrační schopnost způsobují, že vnější a vnitřní kyseliny zůstávají v ústech delší dobu, což urychluje erozi.

Vnější příčiny

Mezi tyto vnější příčiny patří konzumace nápojů, kyselého ovoce a ovocných šťáv, kyselin ve žvýkačkách a vystavení kyselým kontaminantům.

Nealkoholické nápoje a kyselé ovocné nápoje

Nadměrná konzumace nealkoholických a sportovních nápojů může poškodit zubní sklovinu, protože obsahují vysoké množství kyseliny fosforečné a citronové. Stejně tak některé kyselé ovocné nápoje údajně obsahují některé kyseliny, které jsou erozivnější než kyselina v autobaterii. Častá konzumace citrusových plodů může také výrazně zvýšit riziko vzniku zubní eroze.

Cukr a kyselé bonbony

Cukr obsažený v cukrovinkách zůstává v ústní dutině i několik hodin po konzumaci. To vytváří příznivé prostředí pro vznik zubního kazu způsobujícího bujení a množení bakterií. Cukr není jediným viníkem – kyselé bonbony jsou pro zuby horší než sladkosti s cukrem, protože obsahují vysoké množství kyselin. Některé bonbony využívají k vytvoření charakteristické kyselé chuti také organické kyseliny, jako je kyselina mléčná, citronová a jablečná. Cokoli s pH nižším než 7 je považováno za kyselé. Kyselé bonbony obvykle obsahují nízké pH, což z nich činí skutečné viníky. Uvádí se, že mnohé z těchto cukrovinek mají pH blízké hodnotě kyseliny z akumulátoru.

Čištění zubů

Tohle děláme všichni, ale většina z nás to dělá špatně. Někteří lidé si čistí zuby příliš dlouho a někteří nedostatečně dlouho. Někteří používají špatný typ kartáčku nebo pasty, jiní zase nesprávně pohybují rukou. Načasování čištění zubů, tuhost štětin zubního kartáčku a abrazivita zubní pasty mohou způsobit erozi a obrušování zubní skloviny. Abychom zabránili erozi zubů, musí mít zubní pasta, kterou používáme, nízkou abrazivitu a zubní kartáček musí mít štětiny měkké nebo středně tvrdé. Čištění zubů před konzumací erozivních nápojů může pomoci zabránit poškození. Studie poskytují dostatečné důkazy, které shrnují, že abraze při čištění zubů může způsobit erozi zubní skloviny.

Ostatní příčiny

Eroze zubní skloviny může být způsobena mnoha dalšími faktory, jako je tření, opotřebení a stres. I kombinace jednoho nebo více těchto faktorů může způsobit erozi povrchu zubu. Někteří lidé zatínají nebo skřípou zuby, často nedobrovolně během spánku, což způsobuje intenzivní tření mezi zuby. Tomuto jevu se říká bruxismus (patologická činnost, která zahrnuje skřípání a zatínání zubů při parafunkčních pohybech čelisti. Klinické příznaky bruxismu se většinou týkají opotřebení zubů a svalových a kloubních potíží). Je podobný druhu fyzického opotřebení povrchu zubů, ke kterému dochází při čištění zubů nesprávným kartáčkem nebo pastou.

Kousání tvrdých předmětů

Někteří lidé, kteří se cítí nervózní nebo úzkostní, mají někdy ve zvyku kousat cokoli, co jim přijde pod ruku. Mohou to být nehty, víčka od lahví nebo propisky či žvýkací tabák. To způsobuje stresové zlomeniny zubu, jako jsou praskliny z ohýbání nebo kroucení zubu. Vystavení zubů poškození od takových tvrdých předmětů může mít za následek trvalé poškození zubní skloviny.

Léky

Léky, vitamin C, preparáty železa a aspirin mají kyselý charakter. Kyselé složky a další faktory, jako je pravidelné a časté požívání, konzumace léků před spaním a mezi konzumací jídla, vysoká viskozita a vedlejší účinek sníženého průtoku slin, mohou přispívat ke zvýšení rizika vzniku zubní eroze vyvolané léky.

Dlouhodobé vystavení povrchu zubu vnějším nebo vnitřním kyselinám způsobí změkčení a rozpuštění povrchových minerálů. Pokud není eroze včas rozpoznána a léčena, může způsobit závažnou ztrátu tvrdých zubních tkání, která nepříznivě ovlivňuje estetiku a normální funkci úst. Pro ochranu zubní skloviny je zásadní uvědomit si nápoje a potraviny, které způsobují erozi a abrazi, a vyhýbat se jim. Poraďte se se svým zubním lékařem, abyste našli nejvhodnější typ nebo techniky ústní hygieny pro zachování zdravých a bílých zubů.