Příčiny bolesti kostrče (kokcydynie), které byste měli znát

Máte kancelářskou práci a většinou dlouhé hodiny sedíte, abyste dokončili svou práci? Pociťujete nevysvětlitelnou bolest v dolní části zad? Způsobuje vám tato bolest potíže při sezení nebo ohýbání?

Pokud je odpověď na všechny výše uvedené otázky kladná, neměli byste tyto potíže přehlížet. Možná trpíte bolestí kostrče neboli kokcydynií.

Kokcydynie neboli bolest kostrče je bolest a citlivost, kterou pociťujete na špičce kostrče. Vzniká při poškození kostrče nebo okolní tkáně.

Kostrč může být poškozena různými způsoby. V mnoha případech je obtížné zjistit přesnou příčinu. Nejčastější příčiny poškození kostrče jsou uvedeny níže.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Špatné držení těla

Nejčastěji je bolest kostrče důsledkem dlouhodobě špatného držení těla. Špatné držení těla zahrnuje hrbení, zakulacená ramena, předklon hlavy, nevhodné sezení a podobně.

Nepřetržité dlouhé sezení, například v práci (pokud máte práci za stolem) nebo při řízení auta, může způsobit nadměrný tlak na svaly a kostrč. To se obecně zhoršuje, pokud dlouho sedíte ve stejné, nežádoucí poloze.

Bolesti vyplývající ze špatného držení těla se mohou stát chronickými, pokud své držení těla nezměníte. Doporučujeme dodržovat správné držení těla již od mládí, abyste se vyhnuli riziku vzniku kokcydynie.

Zranění kostrče

Poranění kostrče je pravděpodobné, pokud někdo utrpěl úraz, například uklouznutí nebo pád. Pokud člověk upadne nebo uklouzne a dopadne na hýždě, existuje možnost poranění kostrče a tkáně v jejím okolí.

Pokud utrpíte tvrdý úder do spodní části páteře, způsobí to poranění kostrče. K tomu obvykle dochází při aktivitách, jako jsou kontaktní sporty, například fotbal, lední nebo pozemní hokej, wrestling a basketbal.

Ve většině případů je poranění kostrče převážně ošklivé pohmoždění. V závislosti na dopadu úderu nebo kopu však může dojít k vykloubení (vyvedení z místa) nebo k fraktuře (zlomení) kostrče.

Zranění z opakovaného přetížení

Bolest kostrče můžete pociťovat, pokud se věnujete sportům, jako je veslování nebo jízda na kole. Tyto sporty vyžadují neustálý předklon a natahování páteře.

Opakované pohyby mohou způsobit, že svaly a vazy kolem kostrče budou přetížené a natažené. Přetížení svalů a vazů může způsobit jejich trvalé poškození. Pokud k tomu dojde, nebudou schopny udržet kostrč na svém místě, což způsobí bolest a nepohodlí. Dlouhodobým následkům mohou zabránit včasná preventivní opatření, jako je vhodné polstrování nebo omezení hodin strávených namáhavými aktivitami.

Chladné teploty a vibrující zařízení mohou zhoršit příznaky poranění z opakovaného namáhání.

Obezita nebo hubenost

Hmotnost má vysokou korelaci s velikostí tlaku na kostrč, což se promítá do bolesti. Takže ano, nadváha může způsobit kokcydynii. Index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 29,4 u mužů a 27,4 u žen může zvýšit riziko vzniku kokcydynie. Také rozsah rotace pánve je u obézních lidí menší, což znamená, že dochází k neustálému napětí, které vede k bolesti.

Bolest kostrče však můžete mít i v případě, že máte podváhu. Nemáte kolem hýždí dostatek tuku, který by zabránil tření kostrče o okolní tkáně. Pády na hýždě pro vás budou také bolestivější.

Porod

Jednou z nejčastějších příčin kokcydynie u žen je porod. Kostrč se ke konci těhotenství stává pružnější. To způsobuje, že se kostrč a oblast páteře nad ní během porodu ohýbají a ustupují. V některých případech může tlak způsobit přetížení svalů a vazů kolem kostrče, což vede k přetrvávající bolesti. To může vyústit v kokcydynii.

Stáří

S přibývajícím věkem se chrupavčité ploténky, které pomáhají udržet kostrč na svém místě, začínají opotřebovávat. Tato degenerace související s věkem se nazývá osteoartróza páteře. V pokročilém stadiu mohou být kosti, které tvoří kostrč, také pevněji srostlé. To může způsobit větší zatížení kostrče a vést k bolesti. I s přibývajícím věkem byste měli pokračovat ve cvičení, abyste si udrželi záda v dobré kondici, a správně se stravovat.

Infekce nebo rakovina

Vzácně se může objevit infekce v oblasti spodní části páteře nebo měkkých tkání a způsobit kokcydynii. Infekce může být způsobena v důsledku pilonidální cysty, která se obvykle vyskytuje v těsné blízkosti oblasti hýždí. To může způsobit pilonidální absces – bolestivý hnisavý útvar vytvořený v anální štěrbině.

Další vzácnou příčinou kokcydynie je rakovina kostí nebo rakovina, která začíná v jedné oblasti v těle a šíří se do kostrče. Chordom je vzácný typ rakoviny, který se vyskytuje v kostech spodiny lebeční a páteře a způsobuje bolest kostrče. V páteři může vzniknout kdekoli mezi hlavou a kostrčí.

Pokud bolest v blízkosti kostrče převažuje, neignorujte ji. Poraďte se s lékařem a nechte se léčit dříve, než se bolest změní v chronickou.