Příčiny arytmie (nepravidelný srdeční rytmus), které musíte znát
Ať už se jedná o náhlé bušení, přeskakování nebo chvění, nepravidelný srdeční rytmus může být značně znepokojující. Co to tedy může znamenat a co je příčinou?
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je to arytmie?
Srdeční rytmus je regulován elektrickými signály řízenými sinusovým uzlem, přirozeným kardiostimulátorem přítomným ve vašem srdci. Elektrické impulsy plynule procházejí srdečními komorami a nutí je stahovat se v určitém pořadí, aby se krev protlačila vaším tělem. Jakékoli problémy v tomto procesu mohou způsobit arytmii, což je abnormální srdeční rytmus, kdy vaše srdce bije příliš rychle, příliš pomalu nebo nepravidelně. Mezi příznaky patří také závratě, dušnost, mdloby a bušení srdce.
Zatímco v některých případech nemusí tyto abnormality znamenat nic víc než drobné nepohodlí nebo nepříjemnosti, jindy mohou mít fatální následky. Proto je třeba vypátrat příčinu a neprodleně ji řešit. Zde je přehled faktorů, které mohou způsobit nepravidelný srdeční rytmus.
Příčiny arytmie (nepravidelného srdečního rytmu)
Srdeční potíže
Mnoho stavů, které poškozují srdce, může mít za následek nepravidelný srdeční rytmus.
Onemocnění věnčitých tepen
Koronární onemocnění tepen (CAD) je stav, kdy se v tepnách, které přivádějí krev do srdce, hromadí plak. Tím se tepny zužují a snižuje se průtok krve. Pokud trpíte tímto onemocněním, mohou se v tepnách vytvořit také krevní sraženiny. Ty pak mohou zablokovat průtok krve do srdce a vést k srdečnímu infarktu. Mezi faktory, které zvyšují riziko kornatění věnčitých tepen, patří kouření, obezita (zejména břišní tuk), vysoký krevní tlak, cukrovka, nadměrný stres, nedostatek pohybu, deprese a vysoká hladina cholesterolu.
V počátečních fázích onemocnění nemusíte pociťovat žádné příznaky, ale nakonec se mohou objevit příznaky spojené se srdečním infarktem, jako je dušnost, nevolnost, ztráta vědomí, pocení, tlak na hrudi, bolest na hrudi, v krku, paži nebo čelisti a také nepravidelný nebo zrychlený srdeční rytmus.
Srdeční záchvat
Riziko vzniku nepravidelného srdečního rytmu hrozí, pokud byla tkáň vašeho srdce poškozena předchozím srdečním infarktem. Přitom probíhající srdeční infarkt je nejčastější příčinou nejnebezpečnějšího druhu arytmie – fibrilace komor. Při tomto stavu dochází k nekontrolovatelným záškubům dolních srdečních komor, což může způsobit náhlý kolaps nebo ztrátu vědomí.
Příznaky jako bolest na hrudi, nevolnost, závratě, nepravidelný srdeční rytmus a dušnost se mohou objevit v rozmezí několika minut až hodiny před tím, než postižený zkolabuje. Pokud si toho všimnete, zavolejte rychlou lékařskou pomoc. Při čekání na pomoc zahajte kardiopulmonální resuscitaci (KPR) stlačováním hrudníku uprostřed hrudníku. Přístroj zvaný externí defibrilátor může pomoci znovu nastartovat srdce.
Onemocnění srdečních chlopní
Srdce má čtyři chlopně, z nichž každá se nachází na výstupu z jedné ze čtyř srdečních komor. Pomáhají regulovat průtok krve komorami a po vstupu krve do komory se uzavřou, aby zabránily jejímu zpětnému úniku.
Když srdeční tep tlačí krev srdcem, chlopně se po vstupu krve do komory uzavřou. Pokud však trpíte onemocněním srdečních chlopní, může se stát, že se některá chlopeň neotevře nebo neuzavře správně. Může se jednat o vrozený stav nebo třeba o běžné opotřebení. K problémům se srdečními chlopněmi mohou přispívat také stavy, jako je koronární onemocnění, vysoký krevní tlak, předchozí srdeční infarkt nebo kardiomyopatie, která může zahušťovat nebo jizvit srdeční tkáň. Chlopně mohou poškodit také infekce, jako je endokarditida, která postihuje srdeční výstelku, nebo revmatická horečka.
V některých případech nemusíte při onemocnění srdečních chlopní pociťovat žádné příznaky, ale při použití stetoskopu může být slyšet srdeční šelest. Příznaky, pokud se vyskytnou, mohou kromě zrychleného srdečního tepu zahrnovat bolest nebo tlak na hrudi, dušnost zejména vleže nebo při cvičení, závratě, slabost a otoky kotníků, nohou nebo břicha.
Mějte však na paměti, že závažnost příznaků nesouvisí se závažností onemocnění a někteří lidé, kteří pociťují pouze mírné příznaky, mohou potřebovat naléhavou léčbu, aby se zabránilo poškození srdce.
Vrozené srdeční onemocnění
Vrozená srdeční vada je strukturální problém srdce, který je přítomen při narození. Může se týkat chlopní nebo stěn srdce, nebo tepen a žil v jeho blízkosti. Některé vady mohou být drobné a nezpůsobují žádné problémy, zatímco jiné mohou způsobit zpomalení průtoku krve, její cestu na nesprávné místo nebo nesprávným směrem, nebo její úplné zablokování. Některé genetické poruchy, jako je Downův syndrom, jsou spojeny s vrozenými srdečními vadami. Zatímco stavy jako zarděnky nebo nekontrolovaná cukrovka během těhotenství, stejně jako užívání některých léků na předpis, mohou mít za následek vrozené srdeční vady u dětí.
Mezi další běžné příznaky vrozených srdečních vad u dospělých patří únava, dušnost zejména při cvičení, srdeční šelest, otoky končetin a modrý nádech kůže, rtů nebo nehtů.
Kardiomyopatie
Kardiomyopatie je onemocnění, které postihuje srdeční svaly. Svaly srdce se mohou roztáhnout a příliš ztenčit, abnormálně zesílit nebo příliš ztuhnout, případně je nahradí tuk nebo jizva. To může vést k arytmii a také ke vzniku krevních sraženin, srdečnímu selhání nebo infarktu. A jeho stav může způsobit mnoho faktorů, jako je koronární onemocnění tepen, vrozené srdeční vady, chronický vysoký krevní tlak, bakteriální nebo virové infekce srdce, nadměrné požívání alkoholu, užívání drog, jako je kokain, chemoterapie, radioterapie, nedostatky ve výživě, komplikace způsobené těhotenstvím atd.
Pokud trpíte kardiomyopatií, nemusíte zpočátku pociťovat žádné příznaky. Při zhoršování stavu můžete očekávat příznaky, jako je abnormální srdeční rytmus, a také dušnost, únava, bolest na hrudi, závratě, mdloby a otoky kotníků, chodidel, nohou, rukou nebo břicha.
Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak, zvýšený tlak v tepnách, které odvádějí krev ze srdce, může způsobit nepravidelný srdeční rytmus. Systolický tlak (tlak vyvíjený při tlukotu srdce) vyšší než 140 mmHg nebo rovný 140 mmHg a/nebo diastolický tlak (tlak vyvíjený v době, kdy je srdce v klidu mezi jednotlivými údery) vyšší než 90 mmHg nebo rovný 90 mmHg představuje vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak může ovlivnit různé části vašeho těla včetně srdce, mozku a ledvin, a dokonce vést k srdečnímu infarktu nebo mrtvici.
Vysoký krevní tlak je obecně způsoben zúžením vašich tepen. Faktory jako nadváha, nadměrná konzumace alkoholu, nadměrný příjem soli, stres a nedostatek pohybu mohou zvýšit riziko vysokého krevního tlaku. Vysoký krevní tlak mohou způsobit také některé zdravotní potíže, například onemocnění ledvin, spánková apnoe a hormonální poruchy.
Ve většině případů nezpůsobuje vysoký krevní tlak žádné příznaky, proto se mu říká „tichý zabiják“. V závažných případech se mohou objevit příznaky, jako je intenzivní bolest hlavy, únava, dušnost, zvracení a problémy se zrakem.
Diabetes
Cukrovka je stav, kdy je hladina cukru v krvi abnormálně vysoká. Vzniká proto, že vaše tělo nedokáže buď produkovat dostatek inzulinu, nebo ho nedokáže účinně využít ke stimulaci vstřebávání glukózy. Vysoká hladina cukru v krvi může časem zvýšit množství tukových usazenin na stěnách vašich tepen, což způsobí jejich zúžení a nakonec vznik koronárního onemocnění. Vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, obezita nebo zvýšený obvod pasu, obstrukční spánková apnoe, syndrom polycystických vaječníků atd. mohou zvyšovat riziko vzniku diabetu.
Cukrovka může způsobovat příznaky, jako je nadměrná žízeň, únava, rozmazané vidění, časté močení, neobvyklý hlad a úbytek hmotnosti. Někdy však nemusíte pociťovat žádné příznaky.
Genetické poruchy
Některé genetické poruchy mohou způsobit, že vaše srdce bude mít nepravidelný srdeční rytmus.
Katecholaminergní polymorfní komorová tachykardie
Jedná se o vzácnou genetickou poruchu, při které nefungují správně bílkoviny, které regulují uvolňování vápníku ve vašem srdci. To může způsobit zvýšení hladiny vápníku ve vašem srdci, což vede k problémům s elektrickou signalizací. Nejčastějšími příznaky tohoto stavu jsou bušení srdce, závratě a výpadky paměti. Ty mohou být vyvolány intenzivními emocemi nebo dokonce cvičením.
Brugadův syndrom
Brugadův syndrom je další genetická porucha, která ovlivňuje způsob, jakým funguje elektrický systém srdce. Může způsobit, že vaše srdce bije nadměrně rychle. Mnoho lidí s tímto onemocněním nepociťuje žádné příznaky, ale přesto se mohou objevit příznaky, jako je bušení srdce, záchvaty, výpadky paměti, bolest na hrudi, závratě a dušnost. Tyto příznaky mohou být někdy vyvolány nadměrnou konzumací alkoholu, dehydratací nebo vysokou teplotou.
Syndrom dlouhého QT intervalu
Jedná se o genetické onemocnění, při kterém srdeční sval potřebuje delší čas na dobití energie mezi jednotlivými údery. Tento stav může způsobit chaotické zrychlené bušení srdce. Častými příznaky způsobenými tímto stavem jsou záchvaty a výpadky paměti. Někdy může u lidí s tímto syndromem srdce bít abnormálně rychle, což způsobí, že mozek strádá nedostatkem kyslíku a postižený omdlí. Obvykle se srdeční rytmus přibližně za minutu vrátí do normálu a dotyčný poté znovu nabude vědomí. V některých případech však abnormální srdeční rytmus pokračuje a vede k fibrilaci komor. Tyto epizody může vyvolat stres, intenzivní cvičení, pomalá srdeční frekvence ve spánku, náhlý zvukový signál nebo intenzivní cvičení, zejména plavání. Mohou se však vyskytnout i bez spouštěče.
Syndrom krátkého QT intervalu
U lidí, kteří mají syndrom krátkého QT, se srdeční sval mezi jednotlivými údery dobíjí kratší dobu než obvykle. To může způsobit příznaky, jako jsou mdloby a závratě, a vést k zástavě srdce.
Pokud máte v rodině někoho, kdo utrpěl náhlou srdeční smrt, je dobré nechat se vyšetřit na genetické poruchy, které by mohly způsobit poruchy srdečního rytmu. Pokud se zjistí, že jste nositelem genetického onemocnění, může vám být doporučena preventivní léčba, jako jsou léky a implantabilní zařízení.
Poruchy štítné žlázy
Jak hypertyreóza, kdy vaše štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy, tak hypotyreóza, kdy je hladina hormonů štítné žlázy příliš nízká, mohou vést k arytmiím. Důsledkem hypertyreózy může být mnoho stavů. Patří mezi ně Gravesova choroba, nádory ve vaječnících nebo varlatech, nenádorové výrůstky v hypofýze nebo štítné žláze, zánět štítné žlázy po těhotenství. Příčinou mohou být také infekce a některé léky, jako je lithium a interferon alfa.
Mezi běžné příznaky tohoto onemocnění patří bušení srdce, únava, problémy se soustředěním, viditelně zvětšená štítná žláza, zvýšená chuť k jídlu, vypadávání vlasů, třes rukou, zvýšené pocení, nervozita, úbytek nebo přibývání na váze a problémy se spánkem.
Hypotyreóza je přitom většinou způsobena imunitním systémem, který chybně napadá a poškozuje štítnou žlázu, nebo léčbou rakoviny štítné žlázy, případně nadměrnou činností štítné žlázy. Příčinou může být také nedostatek jódu, virové infekce a některé léky používané k léčbě deprese, bipolární poruchy, arytmie, některých druhů rakoviny, hepatitidy C atd. Příznaky jako přibývání na váze, deprese, únava, bolesti svalů, citlivost na chlad a také suché vlasy a kůže mohou ukazovat na hypotyreózu.
Alkohol
Nadměrná konzumace alkoholu může mít za následek nepravidelný srdeční rytmus. Omezte konzumaci alkoholu na jeden až dva nápoje denně, pokud jste muž, a jeden nápoj denně, pokud jste žena. Jeden nápoj představuje 0,2 litru vína nebo 0,5 litru piva.
Kofein
Nadměrná konzumace kofeinu může způsobit nepravidelný srdeční rytmus. Nedoporučuje se přijímat více než 400 mg kofeinu za den. Těhotné ženy by se mu měly buď vyhnout, nebo omezit jeho konzumaci na 300 mg za den. Pro vaši informaci, jeden šálek kávy obsahuje přibližně 95 až 200 mg kofeinu.
Kouření
Kouření může poškodit vaše srdce a způsobit nepravidelný srdeční rytmus.
Léky a doplňky stravy
Mnoho léků, včetně některých užívaných k léčbě srdečních problémů, krevního tlaku, deprese a psychózy, může způsobit nepravidelný srdeční rytmus. Stejně tak některé doplňky stravy a rekreační drogy. Váš lékař vám bude schopen říci, zda některý z léků nebo doplňků stravy, které užíváte, má tento nežádoucí účinek.
Stres
Stres neovlivňuje pouze vaši mysl, ale může způsobit i fyzické problémy, jako je arytmie. Ve skutečnosti byste si jistě všimli, že při stresu pociťujete příznaky, jako jsou napjaté svaly, bušení srdce nebo pocení. Tyto účinky obvykle pominou, jakmile se vyřeší problém, který vám stres způsobuje. Trvalý stav stresu však může být škodlivý a může způsobovat bolesti hlavy, závratě, bolesti svalů, problémy se spánkem a únavu. Pokud se potýkáte se stresem, může vám pomoci pravidelné cvičení, zdravá strava, dostatek spánku, přestávky, meditace všímavosti a uklidňující dechová cvičení.
Co dělat, pokud máte arytmii
Pokud příznaky arytmie přetrvávají nebo se ve vaší rodině vyskytla náhlá nevysvětlitelná úmrtí, navštivte lékaře. Lékař může sledovat váš srdeční rytmus pomocí přístrojů, jako je Holterův monitor nebo monitor událostí, nebo vás může požádat o elektrokardiogram, což je test, který měří elektrickou aktivitu vašeho srdce. V závislosti na diagnóze může být doporučena medikace, operace k odstranění srdeční tkáně způsobující arytmii nebo implantace kardiostimulátoru.
Užitečné mohou být také změny životního stylu, jako je přestat kouřit, omezit konzumaci kofeinu nebo alkoholu, snížit stres, zvýšit fyzickou aktivitu (pod vedením lékaře) a udržovat zdravou hmotnost, protože mohou ovlivnit základní zdravotní stav a také se přímo zaměřit na arytmii.