Příčiny a příznaky osteoporózy (úbytku kostní hmoty)
Rychlý úbytek kostní hmoty – další kyselý citron, který vám život s přibývajícím věkem předhodí! K tomu dochází, když rychlost, s jakou se z vaší kostry ztrácí kostní hmota, začne převyšovat rychlost, s jakou přibývá nová kostní hmota. U některých lidí dochází k tak rychlému úbytku kostní hmoty, že se u nich vyvine osteoporóza, což je stav, kdy se vaše kosti stávají křehkými a je u nich větší pravděpodobnost zlomenin. A bohužel se jedná o znepokojivě častý problém – miliony lidí na světě již osteoporózou přímo trpí, nebo jim hrozí vysoké riziko jejího vzniku. Ženy jsou osteoporózou ohroženy častěji, protože hormonální změny, které přicházejí s menopauzou, mohou zvýšit rychlost úbytku kostní hmoty. Riziko vzniku tohoto onemocnění mohou zvyšovat i další faktory, jako je kouření, dlouhodobý pobyt na lůžku, konzumace alkoholu a strava chudá na vápník a vitamín D.
V počátečních stadiích nemusí osteoporóza vyvolávat žádné příznaky. Ve skutečnosti je osteoporóza známá jako tiché onemocnění, protože mnoho lidí si neuvědomuje, že jejich kosti zkřehly, dokud nedojde k jejich zlomenině. Zde jsou některé příznaky, které se nakonec objeví, pokud máte osteoporózu:
Další zajímavé články z kategorie ZdravíSnadná lámavost kostí
Lidé s osteoporózou jsou vystaveni zvýšenému riziku zlomenin, protože jejich kosti jsou slabé. Ve skutečnosti se odhaduje, že 1 ze 3 žen a 1 z 5 mužů jsou ohroženi osteoporotickou zlomeninou. Může se stát, že drobné zátěže nebo pády mohou způsobit zlomeninu vašich kostí. Nejčastější zlomeniny spojené s osteoporózou se vyskytují v oblasti kyčlí, páteře nebo zápěstí.
V oblasti páteře se mohou oslabené páteřní obratle samovolně zhroutit, nebo se mohou zlomit při působení malé síly, například když se předkloníte nebo něco zvednete. Jedná se o nejčastější zlomeniny, které se vyskytují při osteoporóze, a obvykle se vyskytují uprostřed nebo v dolní části zad.
V zápěstí může zlomenina způsobit modřiny a bolestivost. Můžete také zjistit, že máte necitlivý ukazováček na jeho špičce, nebo že je pro vás obtížné stisknout malíček a palec k sobě, pokud se při zlomenině poškodí středový nerv.
V případě kyčle může zlomenina znamenat, že nemůžete hýbat nohou, stát nebo třeba chodit. A když si lehnete, můžete zjistit, že jedna noha může vypadat o něco kratší. Mohou se také objevit modřiny a otoky. Mějte však na paměti, že pokud se jedná o malou zlomeninu, může noha vypadat normálně a můžete být stále schopni chůze. Pokud zlomenina způsobí velký únik krve, můžete se také cítit malátní.
U dlouhých kostí, jako jsou kosti vašich nohou a rukou, se zlomenina obvykle vyskytuje na konci kostí a ne uprostřed.
Bolest
Osteoporóza obvykle způsobuje bolest pouze tehdy, když dojde ke zlomenině. A bolest není samozřejmostí, když dojde ke zlomenině v důsledku osteoporózy. Kompresivní zlomeniny – které obvykle vznikají v oblasti páteře a jsou způsobeny tím, že na kost působí tlak a ta se zhroutí – jsou u osteoporózy časté. Ale 2 ze 3 lidí, kteří mají kompresivní zlomeninu v důsledku tohoto onemocnění, nepociťují při zlomenině žádnou bolest. Někdy však může kompresivní zlomenina způsobit náhlou a prudkou bolest v zádech. Nebo se může stát, že se bolest rozvíjí postupně. Bolest může být tupá a stálá a může se zhoršovat, když chodíte, stojíte, ohýbáte se nebo zůstáváte dlouho sedět. Zlomeniny páteře mohou mít za následek přetrvávající nebo chronickou bolest.
V případě zlomenin kyčle můžete pociťovat mírnou nebo silnou bolest v závislosti na závažnosti zlomeniny. Někdy při zlomenině kyčle pociťujete bolest spíše v koleni než v kyčli. Je to proto, že kolena a kyčle mají společné části nervových drah, které přenášejí signály bolesti.
Ztráta výšky
Zlomeniny páteře mohou způsobit výraznou ztrátu výšky. Časem můžete být nižší až o 15 centimetrů. Nečekejte však, až bude situace tak špatná. Ztráta výšky kolem 3 centimetrů je významná a vyžaduje lékařskou pomoc.
Shrbená záda
Možná jste si všimli, že někteří starší lidé mají charakteristicky shrbený nebo ohnutý vzhled. To je další příznak osteoporózy. Stává se to proto, že mnoho kostí v páteři se zlomilo, což ztěžuje páteři udržet váhu těla. Toto shrbené držení těla může mít za následek přetížení svalů. Může také vyvíjet tlak na míchu, což může ve vzácných případech způsobit necitlivost, brnění, slabost, problémy s chůzí, nebo ztrátu kontroly nad močovým měchýřem či střevy.
Ztráta zubů
Podle odborníků existuje souvislost mezi úbytkem kostní hmoty v čelistech a osteoporózou. A protože čelistní kosti ukotvují vaše zuby, může dojít ke ztrátě zubů, pokud se tyto kosti stanou křehčími. Z různých průzkumů vyplývá, že u žen s osteoporózou je třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět ztrátou zubů, než u žen, které tímto onemocněním netrpí.
Diagnostika a léčba osteoporózy
Váš lékař vám může doporučit vyšetření hustoty kostních minerálů, aby zhodnotil vaši kostní hmotu a určil, zda trpíte osteoporózou. Pokud toto onemocnění máte, může vám pomoci správná výživa – zejména dostatečné množství vápníku a vitamínu D – a také cvičení, které posiluje vaše kosti. K dispozici jsou také léky, které mohou zastavit nebo zpomalit úbytek kostní hmoty.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: NHS , Healthline