Příčiny a příznaky fibromyalgie, na které je třeba si dát pozor
Probouzíte se ráno s bolestí celého těla? Jste často unavení, aniž byste se skutečně namáhali? Máte na těle místa, která jsou na dotek citlivá nebo bolavá, přestože nemáte žádné zjevné zranění? Pokud jsou odpovědi na tyto otázky kladné, pak možná trpíte fibromyalgií.
Slovo fibromyalgie pochází z latinských slov fibro, což znamená vláknitá tkáň, řeckého myo, což znamená sval, a algia, což znamená bolest. Fibromyalgie je dnes považována za chronické onemocnění, které se projevuje rozsáhlou bolestí v těle s rozptýlenou citlivostí způsobenou určitým stupněm poškození centrálního nervového systému. To vede k vysoce senzitivnímu neurologickému stavu, kdy vnější příčiny, jako je infekce, trauma a stres, mohou vyvolat tuto bolestivou poruchu.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czExistuje 18 citlivých bodů, odkud se šíří bolest – a pokud se u 11 z těchto bodů objeví citlivost spolu s rozsáhlou bolestí pohybového aparátu, může být diagnostikována fibromyalgie.
Fibromyalgie se v některých případech může stát natolik závažným zdravotním problémem, že může ovlivnit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem nemocného. Klinické studie ukazují, že lidé s fibromyalgií ztrácejí v důsledku chronické bolesti určitou úroveň svých funkčních schopností.
Co tuto bolest způsobuje?
I když se lékaři a vědci stále snaží zjistit přesnou příčinu fibromyalgie, stojí za ní mnoho důvodů, od stresu až po genetiku. Zde je přehled příčin.
Stres, fyzické trauma nebo dokonce vážný záchvat chřipky či podobné infekce mohou mít za následek fibromyalgii. Během stresové situace totiž dochází k narušení osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA), která hraje hlavní roli v regulaci metabolického systému, kardiovaskulárního systému, imunitního systému, reprodukčního systému a centrálního nervového systému, což má za následek narušení systému stresové reakce v těle, což následně vede k nadměrné citlivosti na bolest a ke spouštění bolestivých bodů.
Fibromyalgie je uznávána jako posttraumatická porucha. Odborníci se domnívají, že tyto příznaky mohou být důsledkem chemické nerovnováhy v mozku, která spouští řetězovou reakci. Je patrné, že nedostatek spánku nebo narušený spánkový režim snižuje u lidí práh bolesti a může se u nich vyvinout fibromyalgie. Odborníci předpokládají, že nízká hladina serotoninu a další abnormality v neuroendokrinní ose, která reguluje náš imunitní a nervový systém, mohou vést k rozsáhlé bolesti a citlivosti, která je spojena s fibromyalgií.
Můžete ji mít dokonce v genech. Pokud ji má některý člen rodiny, zejména vaše matka, pak máte vysoké riziko vzniku této poruchy.
Jaké jsou příznaky fibromyalgie?
Pokud trpíte celkovou bolestí s citlivými místy déle než tři měsíce, ale při lékařských testech nebyla zjištěna žádná příčina, pravděpodobně trpíte fibromyalgií.
V dnešní době se lékaři dívají nejen na citlivé body, ale i na více různých aspektů. Kromě rozsáhlé bolesti hledají příznaky, jako je nespavost, deprese, trauma nebo stres, protože případy primárního fibromyalgického syndromu vykazují právě tyto příznaky.
Zde jsou podrobně uvedeny některé z příznaků:
Svalové křeče a chronická bolest
V počátečních stadiích, kdy bolest teprve začíná, je docela dobře možné zaměnit fibromyalgii za artritidu. I když je dnes uznávána jako revmatické onemocnění, fibromyalgie má blíže k osteoartróze, pokud jde o únavu a fyzickou bolest. Zatímco se jedná o onemocnění pohybového aparátu s rozsáhlou bolestí, osteoartróza zasahuje pouze klouby.
Vyvolávají i ty nejlehčí doteky záchvaty bolesti v určitých částech těla? Pokud je váš práh bolesti nízký a cítíte ji i v kožních záhybech, pak se může jednat o tuto chronickou bolestivou poruchu. Ta je často doprovázena zvýšeným průtokem krve do dané oblasti označovaným jako reaktivní hyperémie kůže. Chronická bolest se dále zhoršuje fyzickou aktivitou a zlepšuje se odpočinkem.
Neurologické příznaky
V posledních několika letech výzkum ukázal, že fibromyalgie je spíše neurologický problém způsobený poškozením nervového systému než zánětem svalů nebo kloubů. Ve skutečnosti je vidět, že fibromyalgie se častěji objevuje po zranění krku nebo ramene než po jakémkoli zranění dolní části těla. Kromě fibromyalgie se po úrazech objevují i další příznaky, jako je necitlivost, slabost, rozmazané vidění spolu s bolestmi hlavy a krku a potížemi při chůzi.
Poruchy spánku a únava
Klinický výzkum provedený na pacientech s fibromyalgií ukázal, že 76 až 90 % z nich vykazuje známky poruch spánku a únavy. Ve skutečnosti žije většina pacientů ve zvláštní situaci, kdy bolestivé onemocnění brání klidnému spánku, což následně způsobuje nadměrnou únavu, která zvyšuje bolest a ztuhlost celého těla. Tato nepříjemná bolest vede také k poruchám spánku během noci a pocitu neodpočinutosti. Je také patrné, že osoba trpící touto poruchou má tendenci vstávat brzy ráno, aby po zbytek dne zůstala vyčerpaná. Často trpí nejen nespavostí, ale i dalšími poruchami souvisejícími se spánkem, jako je spánková apnoe a buzení uprostřed spánku.
Toto snížení spánkové účinnosti nebo nedostatek klidného spánku navíc vede nejen k pocitu nepohodlí a únavy, ale také snižuje u člověka práh bolesti.
Deprese, poruchy nálady a problémy s pamětí
Nevysvětlitelné deprese, úzkost a výkyvy nálad jsou také příznaky fibromyalgie, zejména pokud jsou doprovázeny bolestí. Nedostatek spánku, který je způsoben chronickou bolestivou poruchou, logicky spouští další příznaky. Oslabený centrální nervový systém, který je rovněž příznakem fibromyalgie, je také považován za další důvod, proč lidé trpí depresemi a problémy s náladou.
Výzkumy také ukazují, že u osob trpících nadměrnou bolestí se objevují také problémy s pamětí a kognitivní problémy. U pacientů s fibromyalgií se také objevují příznaky hypochondrie nebo zvýšené obavy o zdraví. Nejedná se ani tak o poruchu osobnosti, jako spíše o zvýšenou ostražitost před jakoukoli událostí, která by mohla způsobit bolest.
Syndrom dráždivého tračníku a střevní dysfunkce
Časté stížnosti na špatný žaludek, zácpu a nadýmání jsou u lidí trpících fibromyalgií běžné. Ve skutečnosti má více než 40 procent lidí s touto bolestivou poruchou vysokou pravděpodobnost vzniku různých gastrointestinálních problémů a těmito příznaky trpí často.
Fibromyalgie vám hrozí, pokud…
Jste žena, zejména ve věkové skupině 20-55 let. Ženy mají sklon k nízkému prahu bolesti v důsledku abnormality v centrálním nervovém systému a nízkého průtoku krve mozkem. Pokud jste těhotná a fibromyalgií již trpíte, může se během 9 měsíců, zejména v posledním trimestru, zhoršit.
Máte vysoký index tělesné hmotnosti nebo trpíte nadváhou či obezitou. Mezi obezitou a fibromyalgií existuje „skrytá souvislost“, ačkoli studie nebyly schopny jednoznačně prokázat, zda je obezita příčinou nebo důsledkem fibromyalgie.
Máte cukrovku. Tímto bolestivým onemocněním trpí také lidé s cukrovkou. Při systematické kontrole hladiny cukru však lze cukrovku i fibromyalgii zvládnout.