Příčiny a důvody proč může být vaše menstruace nepravidelná

Předčasná, opožděná nebo chybějící menstruace může být frustrující. Překvapuje vás menstruace každý měsíc? S tím souvisí i strach z těhotenství, pokud jste sexuálně aktivní.

Ačkoli z opožděné nebo chybějící menstruace nelze vždy vinit těhotenství, může to být možné! U většiny žen dochází k nepravidelnostem menstruačního cyklu, ať už kvůli zdravotním problémům nebo životnímu stylu. Ať už je důvod jakýkoli, nepravidelná menstruace může znamenat spoustu starostí. Pokud se kvůli tomu trápíte, podívejte se na tyto běžné příčiny nepravidelné menstruace, které vám pomohou ji normalizovat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je běžné hormonální onemocnění, které ovlivňuje fungování vaječníků. Ženy s PCOS produkují vyšší hladiny mužského hormonu zvaného androgen, který ovlivňuje vývoj a uvolňování vajíček z vaječníků.

Protože se z vaječníků neuvolňují zralá vajíčka, ovlivňuje to menstruační cyklus a způsobuje nepravidelnost menstruace. Dalšími příznaky PCOS jsou nadměrný růst vlasů, přibývání na váze a akné. Lékaři obvykle předepisují perorální antikoncepci ke zlepšení ovulace a pravidelnosti menstruace.

Podváha nebo nadváha

Udržování zdravé hmotnosti je pro vaše celkové zdraví zásadní. Věděli jste však, že může mít vliv i na frekvenci vaší menstruace? Když máte nadváhu nebo podváhu, je ovlivněna hladina estrogenu v těle.

Estrogen reguluje váš menstruační cyklus. Když máte podváhu, v těle se kvůli nedostatku tukových buněk tvoří méně estrogenu. Podváha je spojena s problémy, jako jsou poruchy příjmu potravy, poruchy trávení a tělesná a duševní onemocnění, které mohou způsobit neúmyslné hubnutí.

Ačkoli je tělesný tuk důležitý pro produkci estrogenu, jeho nadbytek může způsobit více škody než užitku. Pokud máte nadváhu, můžete mít nepravidelnou menstruaci kvůli zvýšené hladině estrogenu, která ovlivňuje uvolňování vajíček z vaječníků. Obézní ženy někdy trpí silnou a bolestivou menstruací, což často ovlivňuje jejich každodenní aktivity.

Stres

Stres, zejména chronický stres, může způsobit spoušť na vašich hormonech. Kortizol, stresový hormon, ovlivňuje produkci estrogenu a progesteronu. To je důvod, proč příliš mnoho kortizolu v těle může mít za následek změny v menstruačním cyklu.

Abyste tomu předešli, cvičte jógu a meditujte, což vám pomůže snížit stres. Mohou vám nejen pomoci uvolnit se a zvládat stres, ale také zlepšit vaše celkové zdraví. Studie naznačují, že vědomá meditace může snížit hladinu kortizolu v krvi, což snižuje stres a s ním spojená onemocnění.

Lidé používají kouření jako způsob, jak se vyrovnat se stresem. Není však ani dlouhodobým prostředkem ke zmírnění stresu, ani řešením vašich problémů. Kouření cigaret je navíc spojeno s nepravidelnou menstruací. Bylo zjištěno, že ženy, které kouřily v průměru 10 a více cigaret denně, měly nepravidelnější a kratší menstruační cykly než nekuřačky.

Špatná strava

Strava bohatá na živiny vás může udržet zdravou a váš cyklus pravidelný. Nedostatek základních živin, jako je vitamín D a vitamín E, může vést k hormonální nerovnováze, která následně ovlivňuje menstruační cyklus. Strava bohatá na zdravé tuky, jako jsou ořechy, semena, oleje a ryby, může regulovat váš menstruační cyklus. Pro normalizaci menstruace se však vyhněte zpracovaným potravinám, kofeinu a alkoholu.

Na druhou stranu příliš mnoho nebo příliš málo jídla může ovlivnit menstruační cyklus, i když je vaše strava bohatá na živiny. Dochází k tomu v důsledku změn hladiny estrogenu v důsledku přibývání nebo ubývání na váze.

Léky

Ačkoli užívání antikoncepce může účinně zabránit otěhotnění, může také ovlivnit váš menstruační cyklus. Tyto léky obsahují hormony, které potlačují ovulaci, a tím způsobují, že je vaše menstruace slabší nebo nepravidelná.

Některá antidepresiva mohou také narušit váš cyklus. Mechanismus jejich účinku na vaše hormony však zůstává neznámý.

Problémy se štítnou žlázou

Štítná žláza produkuje hormon štítné žlázy, který řídí váš srdeční tep, dýchání, teplotu, metabolismus a menstruační cyklus. Fungování vaší štítné žlázy a menstruačního cyklu úzce souvisí s endokrinním systémem, který reguluje hormony v těle. V důsledku toho může příliš mnoho nebo příliš málo hormonů štítné žlázy způsobit, že vaše menstruace bude nepravidelná, lehká nebo silná. Může také na několik měsíců zastavit vaši menstruaci, protože může mít přímý vliv na ovulaci.

Nadměrné cvičení

Cvičení je dobré pro vaše duševní i fyzické zdraví, ale přílišné cvičení může ovlivnit normální fungování vašeho těla. Nadměrné cvičení, ať už se jedná o přípravu na maraton nebo hubnutí, dává tělu signál, že je ve stresu.

Zvýšená hladina kortizolu v důsledku stresu může vést k hormonální nerovnováze a také snížit hladinu vaší energie. To často způsobuje, že menstruace je nepravidelná nebo se nedostaví vůbec. U sportovkyň se to často vyskytuje v důsledku přetrénování.

Pro snížení rizika nepravidelné menstruace je nutné dodržovat zdravý životní styl, který zahrnuje udržování zdravé hmotnosti a dodržování vyvážené stravy.