Překvapivé zdravotní účinky kyseliny fulvové pro člověka
Kyselina fulvová, huminová látka, je hlavní složkou organických látek. Je důležitou složkou půdy a uvolňuje se při rozkladu organické hmoty. Během rozkladu se uvolňují miliony prospěšných mikrobů, kteří posilují výživné složky kyseliny fulvové. Přirozeně se vyskytující organické fulvokyseliny jsou vytvářeny půdními mikroorganismy, které umožňují rostlinám snadnou asimilaci minerálů a dalších živin.
Huminové kyseliny a fulvokyseliny se obecně používají jako půdní doplněk v zemědělství. Méně často se fulvokyseliny získávají v tekuté formě jako doplněk lidské výživy. Kyselina fulvová se vždy přirozeně vyskytovala v organických rostlinách a půdách a objev jejích fantastických vlastností je uznáván jako jeden z hlavních výjimečných zdravotních a vědeckých objevů tohoto století. Zde jsou uvedeny přínosy kyseliny fulvové na lidské zdraví a její využití u rostlin.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPomáhá při asimilaci
Kyselina fulvová usnadňuje trávení a pomáhá tělu vstřebávat živiny z potravy. Přítomnost vysokého množství elektrolytů a antioxidantů v kyselině fulvové napomáhá asimilaci živin. Jsou zdrojem nativních probiotik a prebiotik, která zůstávají v trávicím systému a pomáhají tělu udržovat příznivou bakteriální rovnováhu. Důkazy ukazují, že tyto látky jsou užitečné v tom, že umožňují tělu bojovat proti přemnožení bakterií v tenkém střevě. Nedostatek kyseliny fulvové v moderních potravinách způsobil u většiny lidí, zejména v rozvinutých zemích, nutriční deficit. Přestože jsou živiny a minerály v potravinách snadno dostupné, tělo je neumí účinně vstřebat. Proto se kyselina fulvová nyní obvykle užívá jako doplněk a konzumuje se spolu s jídlem nebo před jídlem, aby se optimálně vstřebávala.
Podporuje zdraví buněk
Kyselina fulvová zvyšuje rychlost, s jakou se voda dostává do buněk. To vede k vyrovnané hydrataci a hladině minerálů a zvyšuje aktivitu enzymů. Konzumace kyseliny fulvové pomáhá podporovat účinné biochemické reakce živočichů a optimalizuje reakce buněk.
Podporuje zdraví mozku
Kyselina fulvová usnadňuje transport živin do hlubokých tkání a pomáhá překonávat letargii, únavu a chronickou únavu. Slouží také jako účinné tonikum pro srdeční, žaludeční a nervový systém. Je vynikajícím adaptogenem a antistresovým prostředkem. Bylo prokázáno, že kyselina fulvová brzdí věkem podmíněné kognitivní poruchy, žloutenku, Alzheimerovu chorobu, anémii a bronchitidu. Je známo, že pomáhá při rekonvalescenci po autismu.
Stimuluje metabolismus
Je známo, že kyselina fulvová způsobuje, že genetický mechanismus rostlin pracuje na vyšší úrovni. Ukázalo se, že vystavení rostlinných buněk jakýmkoli způsobem působení kyseliny fulvové zlepšuje jejich růst. Rostlinné buňky v přítomnosti fulvokyselin intenzivněji absorbují kyslík. Kyselina fulvová pomáhá kyslíku pronikat do kořenů a poté jej rychle přenáší do výhonků rostlin. Kyselina fulvová zmírňuje nedostatek kyslíku a zvyšuje životní aktivitu buněk. Fulvokyseliny mění strukturu metabolismu sacharidů, což vede k hromadění rozpustných cukrů. Tyto rozpustné cukry zvyšují tlak osmózy uvnitř buněčné stěny a umožňují rostlinám odolávat vadnutí. Kyselina fulvová zvyšuje růst a stimuluje imunitní systém.
Rozpouští křemík
Fulvokyseliny jsou důležité zejména díky své schopnosti komplexovat nebo chelatovat ionty kovů a interagovat s oxidem křemičitým. Tyto interakce mohou zvýšit koncentrace iontů kovů a oxidu křemičitého, které se nacházejí ve vodných roztocích, na úroveň, která značně přesahuje jejich předpokládanou rozpouštěcí schopnost.
Rozpouští minerály a stopové prvky
Kyselina fulvová je velmi účinná při rozpouštění minerálů a kovů v roztocích. Kovové minerály se rozpouštějí do iontové formy a mizí ve fulvokyselinové struktuře, čímž se stávají biochemicky reaktivními a pohyblivými. Kyselina fulvová přeměňuje kovy a minerály na složité molekulární komplexy kyseliny fulvové, které mají velmi odlišné vlastnosti od své předchozí kovové minerální formy. Kyselina fulvová je přírodní způsob chelatace kovových minerálů, protože je mění na biologicky dostupnou formu, která se snadno vstřebává. Pokud buňka tyto těžké kovy a toxiny nepotřebuje, jsou z těla odstraněny.
Celostní zlepšení
Celkový elektrický potenciál člověka může být negativně ovlivněn v důsledku ztráty tekutin, emočního stresu, nedostatku spánku nebo dokonce špatné stravy. Zlepšením elektrické rovnováhy v buňkách lze tělo ochránit před nemocemi, únavou a dalšími problémy, které vznikají v důsledku nízké hladiny energie. Kyselina fulvová dodává elektrolyty, které zvyšují elektrický potenciál buněk. Tím také prospívá nedostatku minerálů, který je způsoben na buněčné úrovni. Bez dostatečné hladiny kyseliny fulvové přítomné v těle mohou buňky obtížněji vstřebávat nedostatek železa, vápníku a hořčíku. Vybavuje tělo ochranným mechanismem a zlepšuje jeho samoléčebný potenciál. Kromě toho podporuje hojení rakoviny, artritidy, fibromyalgie, ran a chronické bolesti.
Přírodní elektrolyt
Kyselina fulvová je organický přírodní elektrolyt, který vyrovnává a dodává energii biologickým vlastnostem, s nimiž přijde do styku. Mnoho studií prokázalo, že fyzická pohoda lidí, zvířat a rostlin je podmíněna účinným elektrickým potenciálem. Kyselina fulvová se ukázala být silným organickým elektrolytem, který slouží k vyrovnávání buněčného života.
Chrání a obnovuje pokožku
Výzkumy ukazují, že huminové kyseliny mohou pomoci chránit pokožku a léčit rány nebo podráždění způsobené ekzémy, kousnutí hmyzem, škrábance a vyrážky spojené s plísněmi nebo mikroby. Studie publikovaná v časopise Journal of Clinical zjistila, že doplňování fulvokyselin znatelně zlepšilo příznaky spojené s ekzémem.
V minulosti byla kyselina fulvová hojně využívána jako prostředek proti kožním vyrážkám a při léčbě kožních reakcí v důsledku kontaktu s jedovatým břečťanem, jedovatým dubem, virovými infekcemi, kousnutím pavoukem a atletickou nohou. Tato léčba je však založena spíše na anekdotických důkazech než na klinických studiích. Protože kyselina fulvová zlepšuje krevní oběh, posiluje imunitu a snižuje bolest, může v podstatě léčit infekce.