Překvapivé pozitivní vlastnosti lidí s úzkostnými poruchami

Život s úzkostnými poruchami rozhodně není snadný. Může se zdát, že každá maličkost vašeho dne může být potenciálním spouštěčem strachu a paranoie. Někdy se tyto pocity projevují fyzickými příznaky, jako je zrychlený tep a třes. Lidé, kteří trpí úzkostnými poruchami, se mohou považovat za méněcenné a mají nízké sebevědomí. Naproti tomu mají tendenci mít spoustu těchto neuvěřitelně pozitivních vlastností.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Pozitivní rysy lidí, kteří trpí úzkostí

Rychlejší rozpoznání hrozby

Vědci vyslovili teorii, že pocity strachu a úzkosti se vyvinuly jako instinkt pro přežití, který slouží k odhalování hrozeb. Vědci to nedávno zkoumali tak, že studovali emoční reakce osob trpících úzkostí na elektromagnetické úrovni. Poté tyto osoby vystavili obrázkům s rozzlobeným nebo agresivním výrazem obličeje. Účastníci rozpoznali hrozbu během 200 milisekund! Je zřejmé, že osoby trpící úzkostí rozpoznávají hrozby ve svém okolí rychleji než ostatní.

Nízká pravděpodobnost, že zemřete mladí

Lidé, kteří v dětství a dospívání vykazují vysokou míru úzkosti, mají menší pravděpodobnost, že v rané dospělosti zemřou, nebo se vážně zraní v důsledku nehod. Osoby s úzkostí méně často zkoušejí rizikové činnosti, které by mohly vést ke zranění nebo úmrtí.

Vyšší inteligence

Studie ukazují, že lidé s úzkostí v průměru vykazují vysokou úroveň IQ. Autoři těchto studií vyslovují hypotézu, že se u lidí možná vyvinula inteligence se smyslem pro obavy. Inteligence je koneckonců spojena s vědomím všech možných rizik, kterým by člověk mohl čelit.

Lepší paměť

U lidí s úzkostí je často pozorováno, že špatně dávají pozor, zejména když prožívají pocity úzkosti nebo strachu. Z tohoto důvodu se často vnímají jako lidé, kteří si špatně pamatují. Nicméně je vidět, že lidé s úzkostí mají tendenci mít silnou verbální paměť. To v kombinaci s vysokou inteligencí znamená, že mají potenciál k dobrému zvládnutí zkoušek.

Vyšší empatie

Sociálně úzkostní lidé mají tendenci být empatičtější vůči ostatním lidem. To znamená, že se emocionálně snáze vžívají do situací a pocitů druhých lidí. Empatie je velmi užitečná vlastnost v mnoha sociálních situacích. Nejenže jsou empatičtí, ale dokážou také s velkou přesností číst emoce.

Lepší přátelské vztahy

Lidé trpící sociální úzkostí si často myslí, že na své okolí působí hůře, než ve skutečnosti. Nedávná studie ukazuje, že toto vnímání není úplně přesné. Jejich přátelé vnímají jejich přátelství jako kvalitní. Ve skutečnosti většina z nich vůbec nevěděla, že se ten druhý potýká s potížemi se sociální úzkostí. Tato schopnost dobře navazovat přátelské vztahy může být způsobena jejich schopností vcítit se do druhých.

Jsou vnímáni jako důvěryhodnější

Lidé s úzkostí mají tendenci se snadno uvést do rozpaků, ale studie ukazují, že lidé, kteří jsou svědky gesta rozpaků a s ním spojeného zklidnění nebo omluvy, mají tendenci vnímat úzkostné lidi jako prosociálnější a schopnější se angažovat. Díky těmto vlastnostem je lidé vnímají jako důvěryhodné.

Pokud jste někdo, kdo trpí úzkostnou poruchou, není důvod, abyste se cítili méněcenní nebo měli nízkou sebeúctu, když máte na své straně tyto skvělé osobnostní rysy.