Překvapivé důvody, proč máte chuť na sladké
Touha po sladkém je krutá. A když se snažíte dobře jíst, může to být opravdu nepříjemné! Ještě horší je to, pokud se snažíte zhubnout nebo si udržet váhu. Příliš mnoho cukru může snadno vést k přibírání na váze, takže je nezbytné tyto chutě na sladké potlačit.
Lidé jedí příliš mnoho cukru. Podle odhadů sní průměrný člověk každý den přibližně 22 čajových lžiček cukru, což odpovídá 350 kaloriím. Nejoblíbenější zdroje? Zpracované a hotové potraviny, včetně cukrem slazených nápojů, jako jsou limonády. Je snadné obviňovat z chuti na sladké genetiku, nebo návyky z dětství. Ve hře však mohou být i některé další důvody.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíBěžné příčiny chuti na sladké
1. Příliš mnoho umělých sladidel
Na první pohled se může zdát, že umělá sladidla jsou nejlepším přítelem vašeho mlsného jazýčku. Mají málo kalorií a jsou mnohem sladší než cukr, takže jich nemusíte používat mnoho. Například sukralóza je 600 krát sladší než cukr. Má to však háček. V mozku umělá sladidla neaktivují stejné chuťové dráhy jako skutečný cukr. To znamená, že chuť na sladké není nikdy uspokojena. Naopak, chuť na sladké jen roste a roste. To dokazuje, že jídlo působí nejen na naše chuťové pohárky.
2. Dehydratace
Dehydratace se někdy projevuje jako hlad. A pokud máte chuť na sladké, může to ve vaší mysli hrát určitou roli, zatímco by vám možná stačila jen sklenice vody. Dokonce i zásoby glykogenu ve vašich játrech dostávají zabrat. Hladina glykogenu, což je zásobní forma glukózy, se při dehydrataci snižuje. Výsledkem je nízká hladina glukózy v krvi, hlad a chuť na sladké.
3. Nedostatek spánku
Spánek nejen dobíjí mozek a tělo, ale také udržuje chuť k jídlu na uzdě! Když se však dostatečně nevyspíte, „hormon hladu“ ghrelin vystřelí nahoru. To podporuje vyšší příjem sladkostí, tuků a všeho možného. Bohužel, lidé toho moc nenaspí. Každý třetí dospělý člověk spí méně než 7 hodin během 24 hodin. To může znamenat problémy pro vaše celkové zdraví a pro vaši postavu.
4. Stres
Když jste ve stresu, nepřijde vám na mysl nic lepšího než sníst všechno, co vám přijde pod ruku. Důvod? Chronický stres zvyšuje hladinu kortizolu, hormonu spojeného s chutí k jídlu. Navíc, když jste úzkostní, je těžší rozlišit mezi hladem a emocemi. Možná ani nejste schopni poznat, kdy jste plní, a proto se vám třetí sušenka zdá neškodná. Udělejte si ze zvládání stresu prioritu. Pomůže nejen vašim stravovacím návykům, ale také sníží riziko onemocnění a zlepší celkové zdraví.
5. Sedavý způsob života
Fyzická nečinnost má silný vztah k přejídání, přibývání na váze a obezitě. Konkrétně televize a videohry jsou toho významnou příčinou – čas strávený u obrazovky je ideální kulisou pro sladké (a tučné) pochutiny. Někdo by mohl namítnout, že chuť k jídlu vzbuzuje i cvičení. Záleží však na tom, co se jí. Poté, co se zpotíte, budete mít větší chuť na zdravé jídlo.
Zdravé způsoby, jak potlačit chuť na sladké
Když víte, že byste neměli jíst sladká jídla, neznamená to, že si nemůžete pochutnat na „sladkých věcech“. Kdykoli můžete, vybírejte si zcela přírodní a zdravé varianty. Ty uspokojí vaši touhu po cukru bez cukrového kolapsu a nezdravých kalorií. Mezi některé možnosti patří např:
Banánová zmrzlina: Smíchejte mražené plátky banánu s bobulovitými plody nebo kakaovým práškem. Během několika sekund máte výživnou nemléčnou zmrzlinu. Pro větší sladkost přidejte kokosové vločky nebo ji pokapejte medem.
Datle: Datle jsou známé jako přírodní sladidlo. Datle mohou váš koktejl dostatečně osladit. Jednu nebo dvě můžete sníst i samotné.
Hořká čokoláda: Nevyhýbejte se hořké čokoládě, která je „potravou pro mozek“ a zlepšuje kognitivní funkce. Díky svým protizánětlivým a antioxidačním účinkům je hořká čokoláda přesně to, co potřebujete. Přidejte ji do ovesné kaše, jogurtu nebo ke svačině.
Když budete mít pod kontrolou všechny věci, které vyvolávají chuť na sladké, můžete zabránit tomu, abyste si dopřávali nezdravé jídlo. To však neznamená, že bychom čas od času nemohli těmto chutím podlehnout. Rozhodněte se pro zdravější varianty, které vás uspokojí a zároveň uděláte více pro své zdraví.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Every body bliss , Balance365