Překvapivé důvody, které způsobují bušení srdce
Srdce, kterému přeskočí tep, působí v literatuře a filmech romanticky. Pokud to však vaše srdce dělá příliš často, může to v pravém slova smyslu znamenat vážný zdravotní problém. Bušení srdce se projevuje jako pocit, že slyšíte tlukot vlastního srdce. Mohli byste cítit, jak se vám zrychluje tep a srdce buší do hrudní stěny.
Často jsou tyto palpitace neškodné, ale někdy mohou být příznakem základního onemocnění.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPříčiny bušení srdce (palpitace)
Většina příčin bušení srdce zahrnuje zvýšení hladiny adrenalinu v těle.
Epizody silné úzkosti a stresu
Je naprosto přirozené, že jednou pocítíte bušení srdce v situacích, které zahrnují velké množství strachu, vzteku nebo stresu. Pokud si myslíte, že ve vašem životě dochází k mnoha takovým situacím, je nejvyšší čas si uvědomit, že přetrvávající stres může nakonec vést k onemocnění srdce. Cvičte techniky uvolňování stresu, jako je hluboké dýchání a jóga, abyste překonali emoce, které prožíváte.
Náročná fyzická aktivita
Lidé, kteří pravidelně cvičí, si zřídkakdy stěžují na bušení srdce. Jakákoli forma středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity však může zvýšit hladinu adrenalinu v těle. To je důvod, proč po dobrém běhu nebo plavání cítíte, jak vám buší srdce. Je to dočasné a vaše srdeční frekvence se vrátí do normálu, když adrenalin klesne.
Nadměrný příjem kofeinu nebo nikotinu
Konzumace více než 2-3 šálků kofeinových nápojů může vést k předávkování kofeinem, které se kromě jiných příznaků projevuje bušením srdce. Pokud jde o kouření, nikotin stimuluje elektrický vodivý systém srdce, což vede k bušení srdce.
Závažné alergické reakce
Vystavení se alergenům, jako je prach, pyl, potraviny nebo dokonce kousnutí hmyzem, může u mnohých vyvolat alergii. Je třeba sledovat intenzitu alergie. Těžké alergické reakce se projevují zrychleným srdečním tepem, sípáním, dušením a extrémním podrážděním kůže. V takové situaci je nutná pohotovostní lékařská pomoc, protože se jedná o záchvat anafylaxe. Pokud se neléčí, může se stát, že bude mít fatální následky.
Vysoká horečka a dehydratace
Pokud máte horečku vyšší než 38 stupňů, mohli byste cítit, jak vám srdce buší do hrudníku. Často se s tím setkáváme u virových infekcí, jako je chřipka, horečka dengue a mnoho dalších. Pokud jste během horečky dehydratovaní v důsledku zvracení a průjmu, je pravděpodobnost, že pocítíte bušení srdce, mnohem vyšší.
Hormonální změny
Mnoho žen má pocit, že jejich tělo prochází během těhotenství, perimenopauzy a menopauzy světem změn. Je to způsobeno nestálou hladinou estrogenu a testosteronu v jejich těle. Jednou z takových nepříjemných změn, které zažívají, je bušení srdce v noci. Pomoci jim mohou změny životního stylu, které se točí kolem dosažení hormonální rovnováhy.
Léky, které zvyšují hladinu adrenalinu
Specifické léky na nachlazení a kašel, inhalátory na astma mohou stimulovat uvolňování adrenalinu. Mnozí z těch, kteří užívají výše uvedené léky, pociťují jako vedlejší účinek bušení srdce.
Hypertyreóza
Když štítná žláza uvolňuje zvýšenou hladinu hormonu tyroxinu, stimuluje srdce k rychlejšímu a silnějšímu pumpování. To může být pociťováno jako nepříjemné uvědomování si srdečního tepu. To se projevuje zejména u jedinců s hypertyreózou. Proto je nejlepší vyhnout se stimulantům, které mohou zrychlit srdeční tep, pokud již máte hypertyreózu.
Nízká hladina cukru v krvi
Vynechávání jídla nebo dlouhé setrvávání o hladu či dokonce stres mohou snížit hladinu cukru v krvi. V takové situaci tělo uvolňuje stresový hormon adrenalin, který způsobuje třes, neklid a bušení srdce.
Plnohodnotné srdeční onemocnění
Nepravidelný nebo abnormální srdeční tep, který je spojen se závratěmi, je jasným příznakem srdečního onemocnění. Tyto stavy často vznikají v důsledku blokády věnčitých tepen a následného srdečního selhání.
Je důležité znát příčiny bušení srdce. Pokud je pociťujete často nebo ve spojení s příznaky, jako je horečka, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.