Použijte těchto 9 bylin abyste během chvilky zmírnili úzkost
Úzkost a deprese jsou znepokojivé a invalidizující stavy, které provází dlouhodobý stres a postupné zhoršování celkového zdravotního stavu. A pokud dochází k trvalému zhoršování zdravotního stavu, může to vést k řadě chronických onemocnění a poruch. Nejlepší způsob, jak tyto problémy zvládnout, je léčit je od samého počátku, a to je možné jen pod náležitým lékařským dohledem.
Úzkost nelze vyléčit ze dne na den a vyžaduje dlouhodobou léčbu. Dlouhodobé užívání léků by mohlo mít mnoho vedlejších účinků, proto jsou přírodní prostředky proti úzkosti dobrou alternativou. Nejlepší volbou jsou přitom bylinky. Jejich užívání pod odborným lékařským dohledem je bezpečnější než dlouhodobá dávka léků a může okamžitě zmírnit příznaky.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.cz1. Heřmánek
Heřmánek nejenže snižuje úzkost a neklid, ale údajně má také uklidňující účinek na mysl, čímž navozuje dobrý spánek. Studie prokázaly, že také snižuje podrážděnost a působí jako svalový relaxant.
Heřmánek je nejlepší ve formě čaje. Lze jej však užívat i ve formě kapslí, ale pouze s doporučením lékaře.
2. Asijský ženšen
Už jste slyšeli o práškovém extraktu z kořene panamského ženšenu? Tento zajímavý kořen, známý také jako čínský nebo asijský ženšen, se již tisíce let používá jako léčivý prášek a jako adaptogen. To znamená, že pomůže vašemu tělu přizpůsobit se stresu a stavům souvisejícím se stresem. Jinými slovy, asijský ženšen je ideálním partnerem, kterého potřebujete k řešení psychického stresu, úzkosti a jakéhokoli fyzického stresu způsobeného poškozením volnými radikály.
Asijský ženšen se běžně užívá ve formě prášku. Zapijte jej sklenicí vody.
3. Květ mučenky
Mučenka je dalším běžným bylinným lékem na zmírnění stresu. Skládá se z volných flavonoidů, sterolů, kyseliny chlorogenové, těkavého oleje a zbytkových alkaloidů a údajně komplexně působí na centrální nervový systém. Výzkumy dokládají také její sedativní působení na člověka. Zmírňuje napětí, úzkost, neklid a nervozitu a navozuje spánek.
Mučenku najdete na trhu volně loženou jako bylinu nebo ve formě čajů, kapslí, tekutiny, tinktury či hydroalkoholických extraktů. Lékař zabývající se přírodním zdravím vám může doporučit správné dávkování podle intenzity vašich příznaků.
4. Kava kava (Pepřovník opojný)
Poněkud hořký bylinný nápoj kava neboli pepřovník opojný údajně obsahuje psychoaktivní pyrony. Předepisuje se jako běžný lidový prostředek proti úzkosti, nespavosti a neklidu. Studie také tvrdí, že kava má jemné psychoaktivní vlastnosti a uvolňuje svaly, uklidňuje nervy a navozuje celkový pocit pohody, klidu a spokojenosti.
S užíváním kavy buďte opatrní, pokud trpíte onemocněním jater nebo ledvin, a vyhněte se také její konzumaci s alkoholem nebo jinými léky. Užívejte ji pouze pod řádným lékařským dohledem. Prášek získaný komerčním způsobem lze před konzumací přimíchat do šťáv a koktejlů, aby se zamaskovala jeho chuť. Jakýkoli bylinný přípravek by se měl užívat pouze v předepsaném množství.
5. Šafrán
Drahá bylina používaná především v exotických kuchyních. Výzkumy ukazují, že šafrán dobře krotí úzkost a neklid. Také zklidňuje mysl a podporuje duševní a emocionální rovnováhu. Výtažky ze šafránu při užívání po dobu 12 týdnů prokazatelně snižují úzkost a depresi.
Šafrán můžete přidávat do pokrmů, které vaříte, nebo ho užívat ve formě doplňků stravy. O správném dávkování se poraďte s lékařem.
6. Levandule
Aromaterapie je široce známou praktikou pro léčbu úzkosti. Výzkumy ukazují, že některé aromatické oleje, jako je levandule, mají na osoby trpící úzkostí uklidňující účinek. Mnoho lidí, kteří se zotavují z úzkostných poruch, tvrdí, že používání levandulového esenciálního oleje je uvádí do vynikajícího rozpoložení a působí jako výborný doplněk tradiční terapie.
7. Kořen kozlíku lékařského
Kořen kozlíku lékařského je oblíbeným bylinným uklidňujícím prostředkem a jako takový může zklidnit úzkost. Bylina působí regulačně na autonomní nervový systém a působí jako tlumič nervového systému a mírné sedativum. Jeho výtažky také příznivě působí na snížení úzkosti během dne a léčí poruchy spánku, jako je nespavost. Kromě toho dobře působí na závratě, nervové bolesti, bolesti hlavy, menopauzální návaly horka a nespavost, což jsou časté příčiny značné úzkosti a stresu, zejména u starších žen.
Kořen kozlíku lékařského je dostupný ve formě kapslí, tekutého extraktu, esenciálního oleje nebo čaje a dobře funguje v kombinaci s dalšími relaxačními bylinami, jako je mučenka, lebeda, chmel nebo heřmánek. Neužívejte však kozlík lékařský každý den po dobu delší než 6 měsíců, protože by to mohlo vést k riziku alergických reakcí, jako je zvýšená úzkost, neklid nebo bušení srdce.
8. Šišák bajkalský
Šišák bajkalský je v tradiční medicíně oblíbený pro své pozitivní účinky na úzkost a nespavost. Zlepšuje náladu a snižuje úzkost s minimálním úbytkem energie nebo poznávacích schopností. Bylina je také hojně využívána při léčbě rakoviny, zánětů a virových infekcí.
Vždy vyhledávejte organické zdroje této byliny, protože nečisté produkty z šišáku mohou být kontaminovány bylinami toxickými pro játra.
9. Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná se hojně využívá k léčbě fyzických problémů, jako jsou popáleniny, pohmožděniny a otoky. Je však také účinná při zmírňování úzkosti a mírných až středně těžkých depresí. Tlumí chemické neurotransmitery, jako je serotonin, noradrenalin a dopamin, jejichž nerovnováha může způsobovat úzkost. Žádné jiné antidepresivum nemá tak široký inhibiční profil jako tato bylina.
Přesto mohou vyšší dávky třezalky vyvolat fototoxicitu, chemicky vyvolané podráždění světlem. Gastrointestinální příznaky, alergické reakce a únava patří mezi další zaznamenané méně závažné nežádoucí účinky dlouhodobého užívání třezalky.
Ať už se jedná o aromaterapii nebo bylinné doplňky, vždy je vhodné zkoušet tyto terapie pod lékařským dohledem. Samoléčba může mít vedlejší účinky, a pokud se objeví nějaké výrazné příznaky, zajistěte si včasnou pomoc.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Healthline