Potraviny které způsobují mozkovou mlhu a co místo nich jíst
Mozková mlha či zamlžená mysl je zmatené myšlení. Pokud často pociťujete neschopnost zpracovávat různé věci a informace, cítíte momentální únavu a trpíte nedostatkem soudnosti a zdravého úsudku, může to být způsobeno mozkovou mlhou.
Lékařsky se tomu říká kognitivní dysfunkce a příčin mozkové mlhy může být několik, přičemž mezi ty všeobecně známé patří mikrobiální infekce, Alzheimerova choroba a některé autoimunitní stavy. Významnou roli při vzniku tohoto stavu však hraje také jídlo.
Lidé s mozkovou mlhou mají potíže s každodenními povinnostmi, základními matematickými úkony, a dokonce i se špatnou schopností vstřebávat nové informace. Zde je několik potravin, které mohou způsobovat mozkovou mlhu.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Lepek
Pokud trpíte citlivostí na lepek, potraviny s lepkem způsobí velké škody nejen vašemu tělu, ale i mozku. Přestože přesný mechanismus není dosud objasněn, potraviny obsahující lepek vám mohou způsobit zamlžení mysli. Pokud trpíte mozkovou mlhou, může být skrytým viníkem citlivost na lepek.
Pšenice, ječmen, žito a oves jsou některé obiloviny, které obsahují lepek. Nahraďte je co nejvíce rýží, kukuřicí a prosem.
2. Rafinované sacharidy
Kalorické zpracované sacharidy jsou další příčinou mozkové mlhy. Pravidelná konzumace rafinovaných sacharidů může způsobit zhoršení kognitivních funkcí a představovat překážku pro vaše schopnosti učení. Tyto potraviny mohou způsobit nenapravitelné poškození mozku, a tím výrazně snížit schopnost učení.
Jak poznat, že je výrobek rafinovaný? Většina výrobků, které v seznamu složek obsahují slovo „mouka“ nebo „pšeničná mouka“, často obsahuje zpracované sacharidy. Kukuřičný sirup, med a javorový sirup mohou také obsahovat příměsi, které nesou rafinované sacharidy. Místo toho se rozhodněte pro sacharidy z celých zrn a lokálně vyráběných potravin. Vyhýbejte se umělému a přidanému cukru.
3. Kofein
Není překvapivé vědět, že potravina, kterou konzumujeme, aby nás povzbudila, může ve skutečnosti způsobovat naši mozkovou mlhu. V průběhu času si kofein v našem těle vytváří rezistenci. Zvyšuje počet adenosinových receptorů v mozku. Proto časem potřebujeme stále více kofeinu, abychom mohli normálně fungovat. Kofein sice nemusí být přímou příčinou mozkové mlhy, ale závislost na něm určitě ano.
Co si můžete dát místo kofeinu? Snížit svou závislost můžete pomocí čaje a čokolády.
4. Alkohol
Vliv alkoholu může způsobit dočasnou mozkovou mlhu. Jeho dlouhodobé účinky na mozek jsou zatím nejasné. Alkohol však dokáže projít hematoencefalickou bariérou dokonce mnohem účinněji než léky. Alkohol ovlivňuje naši rovnováhu, motorické funkce, verbální centrum a dokonce i smysl pro úsudek. Účinky jsou krátkodobé, ale poměrně závažné.
Vyhněte se konzumaci alkoholu, když vás čeká důležitá událost nebo prezentace. Při konzumaci pro zábavu udržujte množství v umírněné míře. Vybírejte nápoje s nižším procentem alkoholu (jako je víno nebo pivo), abyste předešli závažným účinkům na organismus.
5. Umělá sladidla
Naše honba za snížením kalorií z jídla nám může hodně uškodit, protože způsobuje, že jsme místo toho závislí na cukru. Umělá sladidla mohou způsobit prudký nárůst hladiny glukózy v krvi, což má za následek zamlžení mysli. Při zneužívání mohou některá sladidla způsobit i nádory na mozku.
Nahraďte je přírodními sladidly, jako je například jaggery. Používejte nefalšovaná přírodní sladidla, která vám dodají nejen chuť, ale i řadu dalších živin.
Nezapomeňte však, že ne každá únava je mozková mlha. Při léčbě takového stavu je dobré vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může pomoci vyloučit základní infekci nebo nějaký zdravotní nedostatek, který je příčinou mozkové mlhy, a pomoci vám při její léčbě.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: The Marshall Protocol Knowledge Base , Well+Good