Potraviny, které poškozují střevní bakterie a imunitu

Dlouho jsme si mysleli, že je to vztah závislý na hostiteli, ale nyní víme, že naše střevní bakterie pomáhají budovat imunitu, asimilovat některé živiny a dokonce bránit invazi škodlivých bakterií. Jinými slovy, střevní bakterie mohou hrát obrovskou roli v tom, že nás udržují čilé a zdravé. Vzhledem k tomu, že jsou střeva příjemcem všeho, co sníme, jsou silně ovlivněna tím, co vkládáme do úst. Zde je 5 stravovacích návyků, které vám mohou skrytě škodit tím, že ničí střevní bakterie.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Lepek a pšenice

Existují určité důvody domnívat se, že úplné vyhýbání se lepku mění složení střevní flóry. Pšenice je nyní nejběžnějším a nejznámějším zdrojem lepku. Pšenice, kterou jíme dnes, nemusí být stejná jako ta, kterou konzumovali naši předkové. Geneticky se změnila v jiný produkt v důsledku změn v zemědělských technikách, které změnily její složení. Tato pšenice tak může vašim střevům spíše škodit než prospívat. Nahraďte pšenici zdravějšími variantami, například quinoou.

Chemické postřiky potravin

Většina z nás – doufejme, že všichni – myje produkty před jejich vařením a konzumací. Avšak bez ohledu na to, jak dobře to děláte, některé chemikálie používané při pěstování potravin se nesmyjí. Jednou z takových látek je glyfosát, kterým mnozí zemědělci postřikují plodiny pro lepší výnosy. Tato sloučenina působí jako silné antibiotikum. V některých případech toto antibiotikum poškozuje střevní bakterie natolik, že jsou bezmocné proti napadajícím patogenům. Chcete-li být na bezpečnější straně, kupujte pouze ekologické produkty a ze spolehlivých zdrojů.

Antibiotika

Antibiotika, která se běžně předepisují při nejrůznějších bakteriálních onemocněních, zabíjejí všechny bakterie, nejen ty špatné. Měli jste někdy po užívání antibiotik příhodu s afty? Je to proto, že všechny dobré bakterie v těle zemřely. Příliš časté užívání antibiotik, nebo užívání antibiotik při malých onemocněních a samoléčba mohou zabít střevní bakterie a oslabit váš imunitní systém.

Alkohol

Alkohol nezabíjí jen dobré bakterie, ale způsobuje přemnožení některých druhů střevní flóry. U chronických alkoholiků je rovnováha střevní flóry značně odlišná od rovnováhy zdravých lidí. Dlouhodobá konzumace alkoholu může oslabit váš imunitní systém už jen z toho důvodu, že působí na střevní flóru. Navíc alkohol spotřebuje na trávení více živin, než kolik jich tělu dodá. Regulujte nebo se vyhněte konzumaci alkoholu, abyste udrželi svá střeva v dobré kondici.

Karagenan

Karagenan, který je součástí několika potravin s rosolovitou konzistencí, se získává z mořských řas a může bránit rozvoji a rovnováze střevní flóry. Karagenan vytváří ve střevech gelovitou hmotu a brání střevním bakteriím v jejich práci. Podle poznatků působí střevní bakterie jako imunitní reaktor v případech, kdy je přirozená imunita narušena. A karagenan tuto schopnost narušuje.

To jsou jen některé z mnoha potravin, které mohou narušit rovnováhu naší střevní flóry. Probiotické potraviny a prebiotické potraviny nám mohou pomoci udržet zdravou rovnováhu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Love Bug Probiotics , Aguulp